Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków: abp Jędraszewski rozmawiał z diecezjanami o IV przykazaniu

Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

W czwartek wieczorem w krakowskiej kolegiacie św. Anny odbyła się kolejna odsłona „Dialogów z arcybiskupem Markiem Jędraszewskim”. Spotkaniu przewodził temat "IV Przykazanie. Szacunek - czy zawsze?".

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na początku wydarzenia metropolita krakowski zwrócił uwagę, że IV przykazanie mówi nie tylko o szacunku, ale o oddawaniu czci. Tłumacząc tę różnicę, odniósł się do konferencji bp. Jana Pietraszko z 1956 roku, który uwrażliwiał wtedy, że rodzice muszą sobie uświadomić, że dając życie dziecku, uczestniczą w Boskim dziele stworzenia.

- Mamy czcić ojca i matkę, choć wiemy, że słowo „cześć” należy się przede wszystkim Bogu. Jednak rodzice są tak blisko Niego w tym akcie powołania do życia nowego człowieka, że im także należy się cześć. Takie podejście powinno też wzbudzać w rodzicach szacunek do każdego nowego życia i odpowiedzialność za jego wychowanie. Tak, aby przekazać dziecku to, co szlachetne i piękne, mimo własnych słabości - wyjaśnił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Następnie abp Jędraszewski odpowiadał na pytanie nadesłane przez wiernych, między innymi o to, czy dziecko chcące być dobrym chrześcijaninem ma obowiązek naprawy trudnych relacji między rodzicami. - Trudno obarczać taką odpowiedzialnością małoletnie dziecko, choć na pewno sama jego obecność sprawia, że wpływa ono na relacje między rodzicami. Patrząc na ten problem w kategoriach wiary trzeba pamiętać o modlitwie. Pan Bóg jest wrażliwy na głos dzieci i takie działanie to ciągłe pukanie do Niego, aby okazał swoją łaskę i odbudował relacje w rodzinie - powiedział.

Z kolei mówiąc o tym, czy słuchać rodziców w przypadku wyboru życiowego partnera, hierarcha zwrócił uwagę, że rodzice mają prawo i obowiązek doradzić. - Trzeba jednak pamiętać, że to tylko i aż rada. Mądrość i dojrzałość dzieci polega na tym, że zechcą wysłuchać tej rady, ale i tak ostateczna decyzja należy przecież do tych, którzy chcą przeżyć w związku małżeńskim całe życie. I warto, aby w tych sprawach oddawać się prowadzeniu przez Ducha Świętego - zaznaczył.

Zgromadzeni pytali też o to, czy chęć usamodzielnienia się i wyprowadzenia od rodziców to oznaka braku szacunku wobec nich, jeśli używają oni argumentu o tym, że nie będzie się kto nimi miał zajmować. - Trzeba pamiętać, że często takie pomieszkiwanie u rodziców jest deprawujące, bo dorosłe dzieci nie muszą się troszczyć o nic. Więc usamodzielnienie jest potrzebne, ale musi być przeprowadzone zgodnie ze swoim stanem i rozeznaniem czego oczekuje Bóg, a nie być tylko wyzwoleniem się od kontroli rodziców - stwierdził arcybiskup.

Reklama

Poza powyższymi wierni pytali także o to, czemu dalszy człon IV przykazania, brzmiący „abyś długo żył i dobrze ci się powodziło na ziemi" został zapomniany, jak się modlić, jeśli jedna z osób w rodzinie wpływa destrukcyjnie na pozostałe czy jak sobie radzić z szantażami emocjonalnymi.

Czerwcowe spotkanie było ostatnim przed przerwą wakacyjną. Kolejne „Dialogi z arcybiskupem Markiem Jędraszewskim” odbędą się 18 października w kościele MB Różańcowej w Krakowie i będą zatytułowane „Stulecie niepodległości. Kościół a państwo. Relacje.”

"Dialogi z arcybiskupem Markiem Jędraszewskim" to nowa nazwa „Dialogów u św. Anny”, które odbywały się w ubiegłym roku i nawiązywały do "Dialogów w Katedrze", zainicjowanych przez abp. Jędraszewskiego w Łodzi w związku z Rokiem Wiary.

Podziel się:

Oceń:

2018-06-15 11:46

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Obchody Światowego Dnia Chorego w diecezji

Archidiecezja Krakowska

W niedzielę 11 lutego 2018 r. w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach odbędą się diecezjalne obchody Światowego Dnia Chorego. Uroczystość rozpocznie się koronką do Bożego Miłosierdzia o godz. 15:00. Mszy św. dla chorych przewodniczyć będzie metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski.

Więcej ...

Bp Oder: Zadaniem pokolenia Jana Pawła II jest kształtowanie postaw kolejnych pokoleń

2024-04-26 14:05

Karol Porwich/Niedziela

Zadaniem pokolenia Jana Pawła II jest kształtowanie postaw kolejnych pokoleń – powiedział w piątek w Radiu eM biskup Sławomir Oder z okazji przypadającej w sobotę 10. rocznicy kanonizacji Jana Pawła II.

Więcej ...

Prezydencka Rada: alienacja rodzicielska powoduje wzrost samobójstw dzieci i młodzieży

2024-04-26 17:30

Adobe.Stock

Prezydencka Rada ds. Rodziny Edukacji i Wychowania zaapelowała o zmianę przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dotyczących orzeczenia o winie jednego z rodziców. Wpływają one na skalę zjawiska alienacji rodzicielskiej i przyczyniają się do wzrostu samobójstw wśród dzieci i młodzieży - dodała Rada.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kościół

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Wiara

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego