Reklama

Niedziela Małopolska

Szlachetna Paczka ruszyła na dobre!

Małgorzata Czekaj

Darczyńców znalazło już 3700 rodzin. Tyle ludzi w potrzebie na pewno otrzyma w tym roku mądrą pomoc. Ale będzie ich znacznie więcej. Wolontariusze wciąż dodają nowe opisy rodzin do bazy. Od soboty rano darczyńcy z całej Polski wybierają je z internetowej bazy zawierającej tysiące historii, do których dotarli wolontariusze Szlachetnej Paczki. Darczyńcą może zostać każdy. Wystarczy wejść na www.szlachetnapaczka.pl i wskazać rodzinę, dla której przygotujemy paczkę. Finał XVIII edycji projektu za niespełna trzy tygodnie. Na pomoc wciąż czeka ponad trzy tysiące rodzin.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sobotnie otwarcie bazy rodzin włączonych do Szlachetnej Paczki dostarczyło wielkich emocji, a był to jedynie przedsmak tego, co czeka nas podczas Weekendu Cudów. 8-9 grudnia paczki z pomocą, którą darczyńcy przygotują specjalnie dla nich, trafią za sprawą wolontariuszy do tysięcy rodzin w całej Polsce.

Wielkie otwarcie

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Baza rodzin na stronie www.szlachetnapaczka.pl została otwarta w sobotę 17 listopada o 8.00. Mimo tak wczesnej pory, wystarczyła godzina, by darczyńcy wybrali 1028 rodzin! Baza wciąż jest otwarta i na bieżąco uzupełniana przez wolontariuszy, którzy dodają opisy kolejnych rodzin. Przez cały czas można w niej przeczytać poruszające historie, poznać najpilniejsze potrzeby ludzi, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji, i wybrać rodziny, dla których przygotujemy indywidualnie dopasowaną pomoc. I w ten sposób zmienimy ich historie. Na dobre.

Osiemnastka Paczki

Szlachetna Paczka to jeden z największych i najskuteczniejszych programów społecznych w Polce. Jest jedynym na świecie systemem pomocy bezpośredniej, który łączy ogromną skalę działania z tym, że konkretny człowiek wciąż pomaga w nim konkretnemu człowiekowi. Istnieje od 2001 roku. Przez 18 lat w jej działania włączyło się blisko 4 mln osób, a łączna wartość pomocy materialnej, przekazanej ponad 150 tys. rodzin w potrzebie przekroczyła ćwierć miliarda złotych.

W tym roku wolontariusze odwiedzili już ponad 19 tysięcy rodzin. Organizatorzy szacują, że liczba rodzin włączonych do projektu wyniesie ok. 20 tys.

Zmieniać na dobre

Wolontariusze, którzy spotykają się z rodzinami, poznają ich historie i określają, jaka pomoc da im szansę na trwałe wyjście z trudnej sytuacji i będzie dla nich impulsem do zmiany. Z każdą rodziną włączoną do projektu wolontariusze spotykają się aż pięć razy. Wszystko po to, by pomagać naprawdę skutecznie i precyzyjnie. Nie tylko doraźnie ulżyć, ale naprawdę pomóc zmienić historię życia.

Reklama

Wsparcie dla wybranej przez siebie rodziny i przygotowanie dla niej paczki zapowiedzieli w tym roku m.in. Prezydent Andrzej Duda z małżonką oraz piłkarze reprezentacji Polski.

Siła wolontariuszy

Oprócz otwarcia bazy, w sobotę w miastach wojewódzkich w całej Polsce odbyły się też marsze Szlachetnej Paczki. Największe z nich, w Krakowie, przeszedł spod Wawelu na Rynek Główny. Wzięli w nim udział wolontariusze Paczki, ambasadorzy projektu i mieszkańcy, którzy spontanicznie się dołączali.

- Jestem dumna z naszych wolontariuszy, z tego, że co roku udaje im się znaleźć rodziny, o których nikt inny nie pamięta - powiedziała Joanna Sadzik, prezes zarządu Stowarzyszenia Wiosna, które organizuje Szlachetną Paczkę. - To niezwykłe, że ludzie, którzy mają swoją pracę i życie rodzinne, poświęcają czas na spotkanie z innymi po to, żeby poznać ich historie i nieść pomoc. Otwarcie bazy rodzin to taki dzień, kiedy podczas marszu wolontariusze mogą powiedzieć innym ludziom, że są dumni z tego, że są wolontariuszami, oraz zachęcić tych, którzy jeszcze nie włączyli się do Szlachetnej Paczki. Już ponad 3700 rodzin znalazło swoich darczyńców. Nasi wolontariusze już dziś zaczynają się kontaktować z darczyńcami i współpracować tak, aby rodziny otrzymały dedykowaną pomoc.

Pomóc konkretnie

W barwnym krakowskim korowodzie można było dostrzec np. Magdalenę Steczkowską.

- Dzisiaj uświadomiłam sobie, że Szlachetna Paczka ma już osiemnaście lat - powiedziała artystka. - Pamiętam dokładnie moment, gdy zaczęła działać w Krakowie. Tak naprawdę każdego roku, w różny sposób, jestem w nią zaangażowana - czasem robiąc paczki, kiedy indziej przekazując wsparcie finansowe. Od kilku lat paczkę przygotowujemy ze szkołą językową z Krakowa. Prowadzą ją Kanadyjki, które same wybierają rodziny, rozwieszają w szkole ich historie i organizują pomoc. Co roku wpłacamy pieniądze, kupujemy potrzebne rzeczy, a potem pakujemy je, śpiewając kolędy. To jest ogromna radość i ogromne wzruszenie, kiedy przekazujemy te prezenty, wiedząc, że realnie pomogliśmy ludziom, których potrzeby są bardzo często niezwykle skromne.

Reklama

Tym żyje Polska

Na stronie www.szlachetnapaczka.pl, gdzie znajduje się baza rodzin, wciąż można przeczytać ich opisy i zdecydować, które historie zmienimy na dobre. Od soboty rano do godzin popołudniowych stronę odwiedziło 135 tys. użytkowników, a publikacje na temat Paczki pojawiły się w 2362 miejscach. Na stronie można również ufundować indeksy dla dzieci z Akademii Przyszłości - siostrzanego projektu Szlachetnej Paczki. Znajduje się tam baza historii podopiecznych programu, dzięki którym można lepiej poznać dzieci: przeczytać, jakie mają marzenia, mocne strony oraz trudności, a także kim chciałyby zostać, gdy dorosną. Następnie zaś – wybrać dziecko, dla którego ufundujemy Indeks, i w ten sposób zmienić jego historię. Indeks można ufundować samodzielnie, płacąc jednorazowo lub w ratach, albo otworzyć zbiórkę na ten cel i zaangażować w nią rodzinę czy znajomych.

Podziel się:

Oceń:

2018-11-20 10:42

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„Szlachetna Paczka” w Częstochowie już po raz szósty

Więcej ...

Fatima: z gajów oliwnych należących do sanktuarium pozyskano w 2023 roku 13 ton oliwy

2024-04-26 19:58

Ks. dr Krzysztof Czapla

Z położonych na terenie Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie, w środkowej Portugalii, gajów oliwnych pozyskano w 2023 roku około 13 ton oliwy, podały władze tego miejsca kultu, na terenie którego znajdują się tysiące drzew oliwki europejskiej.

Więcej ...

Premier Włoch: papież weźmie udział w szczycie G-7

2024-04-26 18:35

PAP/GIUSEPPE LAMI

Papież Franciszek weźmie udział w szczycie G7 w dniach 13-15 czerwca, który odbędzie się w Borgo Egnazia w Apulii - ogłosiła premier Włoch Giorgia Meloni. Włochy obecnie przewodniczą Radzie G7.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kościół

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Wiara

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego