Reklama

Niedziela Małopolska

Patrzmy na Jezusa, który nam w wierze przewodzi i ją udoskonala

diecezja.pl

- Patrzmy na Jezusa, który nam w wierze przewodzi i ją udoskonala - tymi słowami z dzisiejszego czytania z Listu do Hebrajczyków (12, 2) abp Marek Jędraszewski rozpoczął homilię podczas Mszy Świętej przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Rzymie. We Mszy Świętej koncelebrowanej pod przewodnictwem abp Marka Jędraszewskiego uczestniczyli kard. Stanisław Ryłko, abp Józef Kowalczyk, księża pracujący i studiujący w Rzymie oraz księża z Polski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Metropolita krakowski odwołał się do słów Papieża Polaka: “Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi” z początku pontyfikatu oraz “Człowiek bez Chrystusa nie potrafi zrozumieć siebie, sensu swojego życia, godności własnego człowieczeństwa ani swoich wysiłków” (Warszawa, 2 czerwca 1979).

– Ta prawda nie odnosi się tylko do ludzi wierzących, ale do każdego człowieka, który chce wejść w głębie swojego człowieczeństwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Arcybiskup przywołał św. Agatę, której liturgiczne wspomnienie dziś obchodzimy:

– „On to zamiast radości, którą Mu obiecywano, przecierpiał krzyż, nie bacząc na jego hańbę, i zasiadł po prawicy na tronie Boga” (Hbr 12, 2). Zrozumieć siebie poprzez wejście w cierpienie, śmierć i mękę Chrystusa to szczególny wymiar naszego człowieczeństwa, szczególne doświadczenie tego kim jesteśmy. Zdajemy sobie sprawę, jak w świetle tych słów trzeba zrozumieć postawę i męczeństwo patronki dzisiejszego dnia św. Agaty, która poniosła męczeńską śmierć, która zaświadczyła o Chrystusie będąc blisko Jego cierpienia i śmierci, za czasów Decjusza w Katani.

Abp Marek Jędraszewski, jako przykład osoby wchodzącej w głębie śmierci Chrystusowej przywołał Jana Pawła II. Początek tej drogi możemy dostrzec w zamachu na życie Papieża z 13 maja 1981. Dalej sam Papież na początku lat 90-tych, podczas modlitwy “Anioł Pański” podzielił się swoim odkryciem. Stwierdził wówczas, że obok modlitwy i pracy również jego osobiste cierpienie jest sposobem realizowania posługi dla dobra Kościoła. W tym kontekście przywołał również scenę z ostatnich dni życia Jana Paweł II, kiedy Papież w swojej prywatnej kaplicy trzymał krzyż łącząc się duchowo z odprawiającymi drogę krzyżową w rzymskim Koloseum.

Na koniec homilii abp Jędraszewski zachęcał zgromadzonych wiernych świeckich oraz duchownych by otwierali się na słowa: “Zważcie więc na Tego, który ze strony grzeszników tak wielką wycierpiał wrogość wobec siebie, abyście nie ustawali, załamani na duchu. Jeszcze nie opieraliście się aż do krwi, walcząc przeciw grzechowi” (12, 3-4).

Reklama

Abp Marek Jędraszewski przebywa obecnie w Rzymie w związku z trwającymi tam obradami Fundacji Jana Pawła II, której jako metropolita krakowski przewodniczy.

Fundacja Jana Pawła II została ustanowiona dekretem papieskim 16 X 1981 r. Jest to organizacja kościelna, no profit, która stawia sobie za cel popieranie i realizację inicjatyw o charakterze edukacyjnym, naukowym, kulturalnym, religijnym i charytatywnym, związanych z pontyfikatem Ojca Świętego Jana Pawła II.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2019-02-05 18:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Msza św. na inaugurację roku akademickiego na UJ

Msza św. w kościele uniwersyteckim św. Anny w Krakowie. Przewodniczy
abp Marek Jędrzejewski

Adam Bujak/Archidiecezja krakowska

Msza św. w kościele uniwersyteckim św. Anny w Krakowie. Przewodniczy abp Marek Jędrzejewski

Poszukiwanie prawdy i troska o rozwój własnego człowieczeństwa staje się drogą do osobistej świętości – mówił abp Marek Jędraszewski, który w kolegiacie św. Anny w Krakowie przewodniczył Mszy św. na rozpoczęcie roku akademickiego Uniwersytetu Jagiellońskiego. W świątyni zgromadzili się profesorowie i studenci uczelni, która inauguruje 654. rok akademicki w swojej historii.

Więcej ...

O synodzie na Dworcu Głównym PKP

2024-04-17 18:30
Spotkanie w Sali Sesyjnej na Dworcu PKP we Wrocławiu

Marzena Cyfert

Spotkanie w Sali Sesyjnej na Dworcu PKP we Wrocławiu

W ramach Wieczorów Polskich w Sali Sesyjnej Dworca Głównego PKP we Wrocławiu odbyło się 184. spotkanie, w programie którego znalazł się Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

Więcej ...

Francja: kościół ks. Hamela niczym sanktuarium, na ołtarzu wciąż są ślady noża

2024-04-18 17:01
Ks. Jacques Hamel

laCroix

Ks. Jacques Hamel

Kościół parafialny ks. Jacques’a Hamela powoli przemienia się w sanktuarium. Pielgrzymów bowiem stale przybywa. Grupy szkolne, członkowie ruchów, bractwa kapłańskie, z północnej Francji, z regionu paryskiego, a nawet z Anglii czy Japonii - opowiada 92-letni kościelny, mianowany jeszcze przez ks. Hamela. Wspomina, że w przeszłości kościół często bywał zamknięty. Teraz pozostaje otwarty przez cały dzień.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy przylgnąłem sercem do Jezusa dość mocno?

Wiara

Czy przylgnąłem sercem do Jezusa dość mocno?

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik...

Wiara

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik...

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Katolicy Szkocji w szoku – biskup-nominat zmarł nagle,...

Europa

Katolicy Szkocji w szoku – biskup-nominat zmarł nagle,...