Reklama

Polska

Licheń: Dziękowali za Panamę

Amelia Siuda-Koszela, Biuro Prasowe Sanktuarium

W niedzielę 24 lutego Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej odwiedzili młodzi diecezji włocławskiej i ich duszpasterze, którzy uczestniczyli w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niedzielna Eucharystia stała się okazją do podziękowania Bogu za dar pielgrzymki i modlitwy, a także refleksji – co ŚDM wniosły do naszego życia?

Przybyłych gości przywitał ks. dr Janusz Kumala MIC, kustosz licheńskiego sanktuarium, prosząc, by uczestnicy Mszy Św. dziękowali za młodzież, która wiernie kroczy za Chrystusem i dzieli się wiarą. Eucharystii przewodniczył ks. Przemysław Pilarski, duszpasterz młodzieży diecezji włocławskiej i wikariusz parafii Narodzenia NMP i św. Jana Apostoła we Włocławku, a koncelebrował obok księży kustosza i wicekustosza ks. Adama Stankiewicza MIC, ks. Przemysław Pankowski, wikariusz parafii św. Stanisława BM w Kramsku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zobacz zdjęcia: Licheń: dziękowali za Panamę

Ks. Przemysław Pilarski na początku homilii za przewodnie obrał słowa z 6. rozdziału Ewangelii św. Łukasza, odczytanego w liturgii słowa: „Jak chcecie, żeby ludzie wam czynili, podobnie wy im czyńcie”. Diecezjalny duszpasterz młodzieży zachęcił do refleksji, co w nas pozostało po tej pielgrzymce wiary, również w rozumieniu duchowej łączności z młodzieżą uczestniczącą w ŚDM, jaka miała miejsce też w Licheniu – czy był to czas tylko emocjonalnych uniesień, zwykłej wycieczki czy głębokich przeżyć duchowych? – Ta pielgrzymka wiary cały czas trwa. To pytania do rozważenia przez młodych, ale i dorosłych, ponieważ każdy z nas jest odpowiedzialny za dziedzictwo Światowych Dni Młodzieży, które rozpoczęły się w 1986 roku – zaznaczył ks. Pilarski. Wśród ważnych do rozważenia kwestii wymienił także nauczanie moralne Kościoła dotyczące aborcji, antykoncepcji, wstrzemięźliwości płciowej przed ślubem, eutanazji czy konsumpcjonizmu. Nawiązując do odczytanej Ewangelii, wskazał na posłannictwo do miłości wobec drugiego człowieka, ale bez zgody na bierną postawę wobec zła. Ważne jest także pytanie papieża Franciszka skierowane do dorosłych – jaki świat chcą oferować, kształtować młodym? – Mówimy, że młodzież jest przyszłością Kościoła, ale przyszłość zaczyna się już dzisiaj. Ewangelii nie można odkładać na później, trzeba nią żyć teraz, we wspólnocie młodzieży i dorosłych, jak mówił Ojciec Święty. Słuchając Boga i żyjąc Bogiem, tak jak Maryja: „Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!” – celebrans podsumował homilię słowami hasła tegorocznych ŚDM.

Reklama

Po Mszy Św. młodzi pielgrzymi podzielili się krótkimi świadectwami z ŚDM – mówili o doświadczeniu miłości Boga oraz innych ludzi, doświadczeniu rodzinnej wspólnoty mimo różnic kulturowych. Następnie młodzi ze wspólnoty „Kecharitomene” z ks. Rafałem Krauze MIC zaprosili chętnych do domu pielgrzyma „Betania” – tam mogli wysłuchać bardziej rozbudowanych opowieści doświadczeń pielgrzymowania, obejrzeć filmiki, poznać panamskie tańce i stroje.

Dzisiejsze spotkanie było dopełnieniem wydarzenia „Panama w Licheniu”, które zorganizowało licheńskie sanktuarium 26 stycznia jako duchowe towarzyszenie młodzieży zgromadzonej z papieżem Franciszkiem w Panamie.

Podziel się:

Oceń:

2019-02-25 11:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Młodzi Polacy mniej piją i rzadziej korzystają z dopalaczy oraz narkotyków, ale częściej myślą o samobójstwie

Wokandapix/pixabay.com

W porównaniu z 2018 rokiem wyraźnie spadł odsetek uczniów ostatnich klas szkół ponadpodstawowych sięgających po alkohol, narkotyki i dopalacze - wynika z badania przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Społecznej wraz z Krajowym Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom. Rośnie natomiast zagrożenie uzależnieniem od internetu oraz liczba nastolatków mających myśli samobójcze.

Więcej ...

Jasna Góra: rozpoczęły się obrady Rady Stałej KEP

2024-05-02 15:05

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Na Jasnej Górze, zgodnie ze zwyczajem, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, odbywają się obrady Rady Stałej Konferencji Episkopatu. Podjęte zostały bieżące sprawy Kościoła w Polsce, wśród tematów: lekcje religii w szkołach, standardy ochrony małoletnich oraz inicjatywy związane z jubileuszami kościelnymi 2025 i 2033 roku. Zostaną też poruszone aktualne zagadnienia życia wiernych Kościoła w Polsce i misji duszpasterskiej.

Więcej ...

Krościenko n. Dunajcem: otwarcie Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka

2024-05-03 08:27

Foto Oaza/Facebook

„Jestem przekonany, że z radością oraz z nieba przypatruje się nam ks. Franciszek Blachnicki - mówił podczas uroczystego otwarcia Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w Krościenku nad Dunajcem ks. dr Marek Sędek, moderator generalny Ruchu Światło-Życie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...