Reklama

Niedziela Częstochowska

Bp Długosz: w Eucharystii Bóg staje się własnością każdego człowieka

Karol Porwich/Niedziela

– Kiedy wnikniemy w obecność Pana Jezusa w Eucharystii, możemy oszaleć: Bóg staje się własnością każdego człowieka – powiedział biskup senior archidiecezji częstochowskiej Antoni Długosz podczas wielkoczwartkowej Mszy św. Wieczerzy Pańskiej w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii zwrócił uwagę, że Jezus, idąc przez ziemię, stawia pomniki: w Betlejem, gdzie przyszedł na świat; w Wieczerniku, gdzie został z nami pod postaciami chleba i wina, oraz na Kalwarii, gdzie umiera, „by nikt z nas, doświadczając tajemnic bolesnych swojego życiowego różańca, nie zwątpił w tę prawdę, że Bóg jest miłością”. – Tym różnią się te pomniki od tych czysto ludzkich, że Jezusowe nigdy nie przestały istnieć i zawsze mają swoją aktualizację i wymowę – wskazał bp Długosz.

Karol Porwich/Niedziela

Podkreślił, że „pomniki Wieczernika i Kalwarii uzupełniają się nawzajem”. – W Wieczerniku Jezus w sposób bezkrwawy oddaje swoje życie za nas, by powtórzyć tę ofiarę w sposób krwawy na drzewie krzyża. Kiedy wnikniemy w obecność Pana Jezusa w Eucharystii, możemy oszaleć: Bóg staje się własnością każdego człowieka – zaznaczył biskup.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Aby uwidocznić kontrast między kultem oddawanym Bogu przez Żydów a Eucharystią, celebrans przypomniał, że Żydzi bali się Boga, a do miejsca Świętego Świętych w świątyni jerozolimskiej, gdzie znajdowała się Arka Przymierza, mógł wejść raz do roku arcykapłan, który kropił krwią zwierząt rogi Arki, aby nabrała mocy Boskiej, a następnie kropił nią pielgrzymów. – Tylko na zasadzie krwi zwierząt ludzie jednoczyli się z Bogiem – zauważył. – Tymczasem Pan Jezus wchodzi w życie każdego z nas. Nie dzieli ludzi na złych i dobrych, grzeszników i świętych, czystych i nieczystych. Każdy ma do Niego prawo – dodał bp Długosz.

Zobacz zdjęcia: Msza Wieczerzy Pańskiej w archikatedrze częstochowskiej

Akcentował, że słowa Jezusa mówiące o tym, że Jego Ciało i Krew stanowią pokarm, nie są przenośnią.

– Nie ma religii, która by tak wynosiła człowieka jak nasza. Kiedy przyjmuję Pana Jezusa w Komunii Świętej, na ziemi przeżywam niebo – kontynuował.

Karol Porwich/Niedziela

Celebrans zaznaczył, że „Jezus nie chce być tylko pokarmem świątecznym”. – Pragnie, byśmy w każdą niedzielę i święto w pełni odprawiali Mszę św. z kapłanem przewodniczącym i przyjmowali Go w Komunii św. – wyjaśnił i zachęcił do jak najczęstszego komunikowania. – Świadomość, że mam przyjąć Pana Jezusa w niedzielę czy święto, sprawi, że będę się kontrolować w ciągu tygodnia, by ciężko nie zgrzeszyć, a dzięki temu, jak mówi św. Paweł, będę kształtował swoje człowieczeństwo na miarę wielkości człowieczeństwa samego Jezusa Chrystusa – powiedział bp Długosz.

Reklama

– Dzięki Ci, Jezu, za to, że dajesz nam kapłanów, i za to, że jesteś naszym duchowym Pokarmem. Dziękujemy Ci także za to, że umywając nogi Apostołom, spełniasz zadanie niewolnika i przypominasz nam, że jako Zbawiciel świata ukochałeś ludzi do szaleństwa w posługiwaniu, i tego nas uczysz na co dzień – zakończył.

Karol Porwich/Niedziela

Po homilii miał miejsce obrzęd obmycia nóg, a na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament został przeniesiony do ołtarza wystawienia, tzw. ciemnicy, gdzie będzie adorowany do rozpoczęcia Liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek. W częstochowskiej archikatedrze rozpocznie się ona o godz. 18. Będzie jej przewodniczył bp Andrzej Przybylski.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2023-04-06 21:04

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nie wracajmy do grzechu, z którego już się wyspowiadaliśmy

Mariusz Pośpiech/Muzeum Monet i Medali JP2

Na pytania dotycząc spowiedzi odpowiadał wczoraj w Płocku bp Antoni Długosz - gość cyklu Farne Wieczory Wiary. Wyznał, że nie jest zwolennikiem spowiedzi z całego życia, bowiem jeśli Bóg już w przeszłości odpuścił jakiś grzech, to nie ma potrzeby do niego wracać - inne myślenie podważałoby wiarę w miłosierdzie.

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Filipiny odwdzięczają się misjonarzom licznymi powołaniami

2024-05-14 18:22

Karol Porwich/Niedziela

W wyspiarskim kraju, jakim są Filipiny liczba pallotyńskich powołań rośnie z roku na rok. O swojej misji opowiadał w Polsce ks. Bineet Kerketta, misjonarz z Indii, rektor pallotyńskiego seminarium na Filipinach.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Kościół

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Wiara

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania