Reklama

Jasna Góra

Częstochowa: Pierwszy szczyt pielgrzymkowy na Jasnej Górze w ten weekend

Karol Porwich/Niedziela

W weekend na Jasnej Górze pierwszy wakacyjny szczyt pielgrzymkowy. Przybędą trzy liczne pielgrzymki piesze: poznańska, przemyska, piotrkowska oraz m. in. rowerowa tarnowska - podało Biuro Prasowe sanktuarium.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W piątek po południu do jasnogórskiego sanktuarium przybyła 154. Piesza Piotrkowska Pielgrzymka. W tym roku odbywa się ona pod hasłem „Idziemy z pośpiechem” nawiązującym do Ewangelii wg św. Łukasza. Jest to wspólne hasło tegorocznych pielgrzymek pieszych z całej archidiecezji łódzkiej. Pielgrzymkę piotrkowską tworzą 3 grupy: maryjna, patriotyczna i papieska. Największym powodzeniem, zwłaszcza wśród młodzieży, cieszy się grupa papieska. Msza św. dla nich odprawiona w sobotę rano w Kaplicy Matki Bożej.

W sobotę 15 lipca ok. godz. 9.30 przewidywane jest wejście 43. Przemyskiej Archidiecezjalnej Pieszej Pielgrzymki. Myślą przewodnią tego roku jest historia rodziny Ulmów oraz hasło: „Z Maryją w Kościele”. Rekolekcyjny program tego szczególnego wydarzenia ukierunkowany jest na przygotowanie duchowe do wrześniowej beatyfikacji rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci. Z pątnikami podąża metropolita przemyski abp Adam Szal. Pielgrzymuje on pieszo na Jasną Górę już od ponad 30 lat. Msza św. celebrowana dla tej grupy będzie o godz. 11 w Kaplicy Matki Bożej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pod wieczór przyjedzie jeszcze rowerowa pielgrzymka z Gdańska.

89. Piesza Pielgrzymka Poznańska w tym roku przebiega się pod hasłem „Pokój Wam!”. Wejście Pieszej Pielgrzymki Poznańskiej na Jasna Górę przewidziane jest w sobotę o godz. 12.15, natomiast Msza św. godz. na 16 na Szczycie. Po raz pierwszy poznańska pielgrzymka wyruszyła na Jasną Górę w 1921 r. jako dziękczynienie Bogu za odzyskaną przez Polskę niepodległość. II wojna światowa i późniejsza sytuacja polityczna w PRL spowodowała przerwy w pielgrzymowaniu w latach 1940-47 i 1950-56. Później, aż do 1981 r., pielgrzymowanie było oficjalnie zakazane. Jednak pątnicy wciąż wyruszali na szlak: po kryjomu, w małych grupkach, bez sprzętu nagłaśniającego, transparentów, a nawet bez kapłanów. Ze względu na tę historię nosi ona "numer" porządkowy 89. a nie 103.

Reklama

Na 16 lipca zaplanowany jest przyjazd I Rowerowej Pielgrzymki Diecezji Tarnowskiej. Jej uczestnicy wyruszyli z dwunastu miejsc diecezji tarnowskiej. Msza św. dla nich odprawiona zostanie w Kaplicy Matki Bożej o godz. 13. Oprócz nich tego dnia na Jasną Górę przybędą też pielgrzymki piesze z mniejszych miejscowości: Nowego Lasu i Charbielina, Trzemeśni, Kamieńska oraz rowerowa z Wielunia.(PAP)

Autor: Maciej Świerzy

macs/ ok/

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2023-07-15 08:13

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymowanie na Jasną Górę po II wojnie światowej

Bożena Sztajner/Niedziela

Jasna Góra obok Lourdes, Fatimy, Guadalupe, Aparecidy, Lujan, należy do najznaczniejszych sanktuariów maryjnych świata przyjmując ok. 4-5 mln pielgrzymów rocznie. Najdłuższą, 600-kilometrową trasę przebywa pielgrzymka kaszubska. 26 sierpnia przypada uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej. Z tej okazji przedstawiamy zarys historii pielgrzymowania na Jasną Górę po II wojnie światowej.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

2024-05-02 20:31

Mat.prasowy

To jest wręcz szalone że współczucie i empatia mogą zmienić świat szybciej niż konflikty i przemoc. Każdego dnia doświadczamy sytuacji, które testują naszą wrażliwość - naszą miłość do siebie samego do bliźnich i oczywiście do Boga.

Więcej ...

Bp Krzysztof Włodarczyk: dojrzałość to mądrość życiowa

2024-05-06 07:53
Znakiem piękna Kościoła są żywe parafie, wspólnoty, w których rodzą się inicjatywy duszpasterskie, gdzie ludzie się jednoczą, a nie dzielą –
mówił bp Krzysztof Włodarczyk

Marcin Jarzembowski

Znakiem piękna Kościoła są żywe parafie, wspólnoty, w których rodzą się inicjatywy duszpasterskie, gdzie ludzie się jednoczą, a nie dzielą – mówił bp Krzysztof Włodarczyk

„Dojrzałość to mądrość życiowa, dzięki której mogę dokonywać wyborów zgodnych z Bożym planem” - mówił bp Krzysztof Włodarczyk, błogosławiąc maturzystom z diecezji bydgoskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?