Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków

Promocje akademickie

Wręczone zostały dyplomy 52 doktorom, a także 2 doktorom habilitowanym oraz 2 profesorom

Archiwum UPJPII

Wręczone zostały dyplomy 52 doktorom, a także 2 doktorom habilitowanym oraz 2 profesorom

    Pochodem akademickim z dziedzińca Collegium Maius do kolegiaty uniwersyteckiej św. Anny rozpoczęły się uroczyste promocje akademickie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

    Promocje akademickie to jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarium wyższej uczelni. Uniwersytet jest bowiem miejscem rozwoju myślenia, zdobywania wiedzy, dążenia ku mądrości, jest miejscem pracy naukowej i badawczej, czego efekty w postaci zdobywanych stopni naukowych widać najwyraźniej właśnie podczas takiego wydarzenia, jak to, które przeżywali promowani 11 stycznia doktorzy, doktorzy habilitowani i profesorowie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

    Wydarzenie miało miejsce w 627. rocznicę erygowania Wydziału Teologicznego w Uniwersytecie Krakowskim, z którego wywodzi się dzisiejszy UPJPII. Niedawno (24 grudnia) przypadała też kolejna, jakże ważna dla UPJPII, i w ogóle dla akademickiego świata, 550. rocznica śmierci św. Jana Kantego, patrona profesorów, nauczycieli, studentów, uczącej się młodzieży. Dla uczczenia Jego osoby, z dziedzińca Collegium Maius, gdzie znajduje się dawna cela i kaplica św. Jana Kantego, wyruszył rano do kolegiaty św. Anny pochód promowanych doktorów, pracowników naukowych z dziekanami wydziałów i władzami UPJPII. Przeszedł on ulicą św. Anny do kolegiaty, gdzie chwilę później odprawiona została Msza św. pod przewodnictwem bpa Janusza Mastalskiego, którą koncelebrował m.in. bp Roman Pindel.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

    Rektor UPJPII ks. prof. dr hab. Robert Tyrała w słowie przed rozpoczęciem Eucharystii przywołał postać św. Jana z Kęt, pełnego oddania Bogu i ludziom, co potwierdzał swoją „pokorą, czystym życiem i miłosierdziem (…) Jan Kanty, nadal po tylu latach, jest dla nas przykładem i wezwaniem do naśladowania. Dla nas akademików, byśmy ten wzór doskonałego mistrza naśladowali w wiedzy i świętości życia. Nasz Uniwersytet będzie bogaty tymi właśnie cnotami wiedzy i mądrości, ale także prawości i świętości codziennego życia. Bowiem tak jak on chcemy mieć Boga w sercu i na ustach – mówił rektor UPJPII.

Reklama

    Do misji uniwersytetu i osoby św. Jana Kantego nawiązał też bp Janusz Mastalski, akcentując w słowach wygłoszonej homilii, że uniwersytet zrodził się z poszukiwania prawdy, całej, pełnej prawdy o ludzkim istnieniu. I tak jak Bóg czyni nas świadkami swojej bezwzględnej miłości, jaką darzy nas samych, tak św. Jan Kanty, potrafiący odczytywać znaki czasu, zostawił nam swoje wskazania – 4M (mądrość, miłosierdzie, miłość, modlitwę). „Mądrość oczekuje, abyśmy mieli pomysł na siebie i innych. Co mogę zrobić jako człowiek, jako profesor?” – stawiał pytania bp Mastalski. Na przykładzie czynów św. Jana z Kęt mówił o koniecznej wrażliwości na drugiego człowieka, o wierności przesłaniu miłosierdzia, o tworzeniu dobrych relacji na uczelni, o koniecznej tolerancji dla inności poglądów i myślenia. - Możemy wypromować wielu magistrów, doktorów, profesorów, ale jak nie będziemy miłosierni, to będzie wyłącznie kariera – przekonywał bp Mastalski. Natomiast mówiąc o miłości, homileta wspomniał konstytucję apostolską o uniwersytetach katolickich Ex corde Ecclesiae, ogłoszoną przez Jana Pawła II w 1990 r., przekonując, że nie wchodzi się w prawdę, której poszukiwanie jest celem i misją każdego uniwersytetu, inaczej jak tylko przez miłość. Mowa była także o wadze modlitwy, czego tak gorliwy przykład daje nam św. Jan Kanty.

    - Życzę abyśmy byli uniwersytetem wiernym, pięknym, mądrym, pełnym miłosierdzia i miłości, ale również rozmodlonym – w imieniu arcybiskupa, Wielkiego Kanclerza UPJPII życzył biskup Janusz Mastalski społeczności akademickiej UPJPII. Na koniec przywołał słowa Benedykta XVI, które papież wypowiedział w Pradze na Uniwersytecie Karola w 2009 roku: „Uniwersytet poprzez posługę, która polega na podtrzymywaniu kulturowych i duchowych wartości społecznych oraz wdrożeniu wkładów w ich tworzenie, wzbogaca intelektualne dziedzictwo narodu oraz umacnia podstawy jego przyszłego rozwoju”. Bierzmy za to odpowiedzialność – zakończył biskup.

Reklama

    Po Mszy św. nastąpiła uroczystość promocji akademickich. Wręczone zostały dyplomy 52 doktorom w dyscyplinach naukowych: nauki teologiczne, filozofia, historia, nauki socjologiczne, nauki o komunikacji społecznej i mediach, a także 2 doktorom habilitowanym w dyscyplinach nauki teologiczne i filozofia oraz 2 profesorom uczelni z Wydziału Teologicznego.

    Rektor UPJPII poinformował, że w roku 2023 z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy tytuły profesora nauk teologicznych w dyscyplinie nauki teologiczne otrzymali ks. prof. dr hab. Jan Dziedzic oraz ks. prof. dr hab. Andrzej Muszala.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2024-01-11 20:09

Wybrane dla Ciebie

Złoty Krzyż Zasługi dla włoskiej dziennikarki i kierownika sekcji polskiej Vatican News

2024-05-03 13:58

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Ze wzruszeniem przyjąłem wraz z Manuelą Tulli, dziennikarką ANSA, odznaczenie Pana Prezydenta RP za upowszechnianie wiedzy o Polakach ratujących Żydów na arenie międzynarodowej – tak decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o przyznaniu odznaczenia skomentował ks. Paweł Rytel-Andrianik kierujący polską sekcją mediów watykańskich. Uroczystość odbyła się w czwartek 2 maja wieczorem w Ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

O pokój, szacunek dla życia i ludzkiej godności – na Jasnej Górze trwa modlitwa w uroczystość Królowej Polski

2024-05-03 17:50

Karol Porwich/Niedziela

W duchu wdzięczności za opiekę Matki Bożej nad naszą Ojczyzną, polską tożsamość znaczoną maryjnym zawierzeniem, z modlitwą o pokój i o poszanowanie dla ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci upływa tegoroczna uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Jasnej Górze. Przypomniano, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

Więcej ...

Papież w Trieście: spotkanie z migrantami i osobami niepełnosprawnymi

2024-05-04 14:54

Monika Książek

Biskup Triestu, Enrico Trevisi, ogłosił program wizyty papieża w stolicy Friuli-Wenecji Julijskiej 7 lipca z okazji 50. Tygodnia Społecznego Katolików we Włoszech. Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Włoch, abp Giuseppe Baturi, zapowiedział tę podróż w styczniu br.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Kościół

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Biskup nominat Krzysztof Nykiel: pragnę z ojcowskim sercem...

Kościół

Biskup nominat Krzysztof Nykiel: pragnę z ojcowskim sercem...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...