Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków

Posiedzenie Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa

Spotkanie rektorów na UPJPII

Archiwum UPJPII

Spotkanie rektorów na UPJPII

    W poniedziałek 26 lutego 2024 r w siedzibie rektoratu Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, mieszczącym się w Domu Długosza, odbyło się posiedzenie Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

    Miało ono szczególny charakter z uwagi na pożegnanie i podziękowanie złożone przez rektorów prezydentowi Krakowa prof. Jackowi Majchrowskiemu za lata "fantastycznej" współpracy z uczelniami – jak podsumował ją przewodniczący Kolegium prof. Jacek Popiel, rektor UJ, przekazując prezydentowi kopię XVI-wiecznego Kodeksu Baltazara Bohema w geście uznania dla wysiłków na rzecz rozwoju edukacji oraz wspierania misji krakowskich uczelni. Dar to piękna kopia jednego z najcenniejszych polskich zabytków rękopiśmiennych, który zawiera odpisy przywilejów i statutów m. Krakowa, roty przysiąg i ustawy cechów krakowskich, a podarowany został przez Bohema radzie miejskiej Krakowa w roku 1505. Oryginał jest pieczołowicie przechowywany w Bibliotece Jagiellońskiej.

    Prof. Popiel nadmienił, że prof. Jacek Majchrowski, „o czym może nie wszyscy wiedzą, jest wybitnym znawcą II Rzeczypospolitej, dokumentującym jej historię, a książki, które pisał dla osób, które zajmują się tym tematem są czymś fundamentalnym i chciałbym, żeby o tym nie zapominać pamiętając jedynie o czasie prezydentury pana profesora – mówił przewodniczący Kolegium Rektorów. Przypomniał, że dobrze wspomina tę współpracę począwszy od 1996 roku, gdy zetknęły się ich drogi – rektora Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i wojewody krakowskiego, które to stanowisko piastował wówczas prof. Majchrowski. Prof. Popiel dziękował za wszystko, co udawało się wspólnie wypracowywać dzięki otwartości pana prezydenta na kwestie związane z nauką i edukacją.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

    -Jesteśmy wdzięczni za świat kultury, jaki wprowadził pan prezydent do Krakowa jako urzędu, jako uczestnik nieskończonej ilości różnych uroczystości o charakterze samorządowym, rządowym, kulturalnym, artystycznym. Zawsze miałem przekonanie, że mamy człowieka, który jest godnym gospodarzem tego historycznego miejsca – mówił prof. Popiel.

Reklama

    Gościem Uniwersytetu Papieskiego był także, obecny na posiedzeniu rektorów, wojewoda małopolski dr inż. Krzysztof Jan Klęczar, który władze krakowskich uczelni zapewnił o chęci współpracy.

    Następnie Strategię Rozwoju Krakowa przedstawił zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Zrównoważonego Rozwoju Jerzy Muzyk. Budzi ona duże zainteresowanie wśród środowiska akademickiego, w związku z tym stanowiła istotny punkt porządku obrad, podkreślając związek pomiędzy działaniami miasta a jego instytucjami edukacyjnymi.

    Rektor UPJPII ks. prof. dr hab. Robert Tyrała zaprosił do udziału w obchodach 650. rocznicy urodzin świętej Jadwigi Królowej, które odbywać się będą w dniach 6-8 czerwca 2024 r. Będzie to wyjątkowa okazja do uczczenia dziedzictwa i wartości, które święta Królowa wniosła dla Krakowa i całej Polski. To jej – królowi Polski zawdzięczamy powstanie w 1397 r. Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie Jagiellońskim (od niego wywodzi się Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie), a jak zaakcentował prof. Popiel „dopiero od powołania Wydziału Teologicznego możemy mówić o środowisku akademickim Krakowa.

    Podczas dyskusji na temat nadchodzących wydarzeń omówiono XIX edycję Dni Jana Pawła II, zaplanowanych na listopad 2024 roku, Festiwal Nauki i Sztuki oraz tegoroczne Juwenalia Krakowskie.

    Spotkanie stanowiło doskonałą platformę do wymiany poglądów i planów na przyszłość, a także do budowania jeszcze silniejszych więzi pomiędzy uczelniami Krakowa, bo że one są, co do tego nikt nie ma wątpliwości. Podkreślił to w krótkim wywiadzie rektor Akademii Górniczo-Hutniczej prof. dr hab. inż. Jerzy Lis: - Naprawdę czujemy związek, więź z wami, z Uniwersytetem Papieskim i pozostałymi uczelniami, choć teoretycznie są to tak bardzo różne obszary działania. Dużo nas jednak łączy – solidarność , przyjaźń, zrozumienie i myślę, że to odczuwamy na każdym kroku, także na tym dzisiejszym spotkaniu, naszego Kolegium, które jest pewnym kuriozum w środowisku polskim, bo takich rad, tak blisko współpracujących rektorów nie ma za dużo. Potem z tego wyłaniają się takie czy inne nasze decyzje, wspólne zaangażowanie w różne działania. Akademię Górniczo-Hutniczą łączy ponadto z Uniwersytetem Papieskim święty Jan Paweł II, który jest doktorem honoris causa naszej uczelni i zawsze był takim elementem łączącym różne uczelnie.

Reklama

    Rektor J. Lis zaakcentował, że niezwykle ważne jest to, iż krakowskie uczelnie, ich władze, łączy więź duchowa i nie będzie przesadą, gdy nazwie się to przyjaźnią. A to bardzo ważne w czasach obfitujących w trudne wyzwania. - Te nasze wspólne działania polegają także na wymianie informacji – mówił rektor Jerzy Lis – na wspólnym budowaniu opinii krakowskich w tym trudnym okresie, gdzie mamy zmiany rządu, zmiany polityki, gdzie dużo się dzieje w sferze emocjonalnej. To jest bardzo ważne, że mamy jedno zdanie, chociaż czasami nasze interesy mogą i muszą być różne. Daliśmy się poznać jako jedno środowisko w czasie pandemii, w czasie wojny z Ukrainą, podczas pomocy Ukrainie, tego wszystkiego nie mówi się na co dzień, ale to się czuje i to jest najważniejsze. Ta więź duchowa też jest ważna. Często dzwonimy do siebie, wymieniamy się informacjami, niekoniecznie zawodowymi. I to buduje to środowisko akademickie Krakowa, które ma już tyle lat – od świętej Jadwigi – podkreślił rektor AGH.

    Spotkanie rektorów na Uniwersytecie Papieskim pozostawiło przekonanie, że współpraca pomiędzy krakowskimi uczelniami będzie jeszcze bardziej owocna, a pomiędzy nimi a władzami miasta kontynuowana, przynosząc dalsze korzyści dla rozwoju społeczności akademickich oraz dla mieszkańców Krakowa.

Podziel się:

Oceń:

2024-02-27 22:55

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

2024-04-29 12:13
Śp. Ks. Zbigniew Nidecki

Materiały kurialne

Śp. Ks. Zbigniew Nidecki

Odszedł do wieczności ks. kan. Zbigniew Nidecki, kapłan diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Więcej ...

Święta dyplomatka

Św. Katarzyna ze Sieny

Giovanni Battista Tiepolo

Św. Katarzyna ze Sieny

Katarzyna Benincasa urodziła się 25 marca 1347 r. w Sienie (Włochy). Zmarła 29 kwietnia 1380 r. w Rzymie

Więcej ...

To praca jest dla człowieka

2024-04-29 15:37
Do parafii na Nowym Dworze przybyły liczne poczty sztandarowe i przedstawiciele Dolnośląskiej Solidarności.

Magdalena Lewandowska

Do parafii na Nowym Dworze przybyły liczne poczty sztandarowe i przedstawiciele Dolnośląskiej Solidarności.

W parafii Opatrzności Bożej na Nowym Dworze we Wrocławiu modlono się w intencji ofiar wypadków przy pracy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Kościół

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego