Reklama

Leon XIV

Leon XIV przyjął na audiencji zwierzchnika UKGK – Papież wspiera Ukrainę

Vatican Media

Na jednej z pierwszych prywatnych audiencji swojego pontyfikatu nowo wybrany papież Leon XIV przyjął arcybiskupa większego kijowsko-halickiego Światosława Szewczuka, zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK). Spotkanie odbyło się 15 maja w bibliotece Pałacu Apostolskiego w Watykanie. Ojciec Święty wyraził swoją bliskość z narodem ukraińskim i zapewnił go o swoim wsparciu. Abp Szewczuk zaprosił papieża do złożenia wizyty apostolskiej w Ukrainie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na początku spotkania abp Szewczuk złożył papieżowi Leonowi XIV życzenia i pogratulował wyboru na urząd biskupa Rzymu i podziękował za pierwsze słowa i gesty wobec Ukrainy: „Naród ukraiński już określił Waszą Świątobliwość jako papieża pokoju. W ostatnią niedzielę słyszeliśmy, jak mówiłeś, że ból narodu ukraińskiego jest w Twoim sercu. Twoje wezwanie do prawdziwego, sprawiedliwego i trwałego pokoju jest szczególnie aktualne w tym czasie, a Twoja troska o pojmane i deportowane dzieci świadczy o Twojej szczególnej ojcowskiej trosce o pierwsze ofiary wojny w Ukrainie”.

Zwierzchnik UKGK powiedział Ojcu Świętemu, że jego apele o zakończenie wojny są niezwykle ważne dla narodu ukraińskiego. „Są one prawdziwym duchowym balsamem dla zranionej duszy narodu ukraińskiego, zachowują nas w pamięci społeczności międzynarodowej i nadają nam imię, którego chcą nas pozbawić i zaprzeczyć naszemu prawu do istnienia” - podkreślił abp Szewczuk.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Opowiadając papieżowi Leonowi XIV o posłudze duszpasterskiej UKGK w czasach wojny, arcybiskup podkreślił, że „naszym głównym zadaniem jest być blisko naszych ludzi i głosić Ewangelię nadziei. Jako duszpasterze nauczyliśmy się nowego rodzaju posługi - duszpasterstwa żałoby. Czasami nie możemy znaleźć słów pocieszenia dla matki, która straciła dziecko, ale możemy i powinniśmy być przy niej”.

Reklama

Zwierzchnik UKGK zaprosił Ojca Świętego do złożenia wizyty apostolskiej w Ukrainie. „Kiedy Święty Papież Jan Paweł II przybył do nas, Ukraińcy wierzyli, że komunizm nigdy nie powróci na naszą ziemię. Dziś wierzymy, że wizyta papieża pomoże powstrzymać wojnę w Ukrainie. Oczywiście, czas i okazja są określane przez Pana, ale uważam za swój obowiązek przekazać Waszej Świątobliwości zaproszenie od milionów Ukraińców, którzy czekają na Ciebie” - powiedział abp Szewczuk.

Ojciec Święty Leon XIV zapewnił zwierzchnika UKGK: „Jestem z narodem ukraińskim. Stolica Apostolska będzie nadal ułatwiać i tworzyć wszystkie niezbędne warunki do dialogu i towarzyszyć narodowi ukraińskiemu w tym strasznym okresie historii”.

Abp Szewczuk przekazał papieżowi Leonowi XIV listy Ukraińców przetrzymywanych w rosyjskiej niewoli i osób zaginionych. Następnie opowiedział o współpracy z papieżem Franciszkiem w uwalnianiu więźniów różnych kategorii i poprosił o jej kontynuowanie w przyszłości. „Za każdym razem, gdy odwiedzam nasze parafie w różnych regionach Ukrainy, spotykam się z rodzinami jeńców wojennych i zaginionych, podają mi nazwiska swoich krewnych z prośbą o osobiste przekazanie ich papieżowi” - powiedział abp Szewczuk. Zauważył, że Stolica Apostolska czyni wielkie wysiłki w tej sprawie. „Kiedy strona rosyjska otrzymuje te listy z Watykanu, mamy dowody na to, że stosunek do tych jeńców nawet się poprawia” - stwierdził.

Na zakończenie audiencji zwierzchnik UKGK wręczył papieżowi symboliczny obraz przedstawiający „ból narodu ukraińskiego”. Autorem obrazu jest artysta Bohdan Pyłypiw, ojciec poległego ukraińskiego żołnierza Andrija. Wyjaśnił papieżowi symbolikę obrazu: „Obraz nosi tytuł 'Modlitwa Requiem'. Embrion w sprężynie zegara jest symbolem nienarodzonych dzieci z powodu wojny. Mechanizm zegara odlicza bezdenne chwile straty, rzeki krwi, które zabierają to, co najważniejsze - ludzkie życie. Wskazówka zegara w postaci krótkiego miecza rzymskiego legionisty jest znakiem czasu wojny, ciężkich czasów, które wiszą nad Ukrainą i światem”.

Abp Szewczuk zaprosił również papieża Leona XIV na spotkanie z ukraińskimi pielgrzymami, którzy przybędą do Rzymu 28 czerwca, aby świętować Rok Święty przez Ukraiński Kościół Greckokatolicki. Arcybiskup wyjaśnił, że pielgrzymce tej towarzyszyć będą biskupi UKGK z całego świata, a „wydarzenie to będzie wyjątkową okazją do modlitwy o pokój w Ukrainie przy grobie najwyższego apostoła Piotra”.

Podziel się:

Oceń:

2025-05-15 20:14

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Szewczuk: nie ma większej miłości niż ta, która jest dana dla innych

Światosław Szewczuk

flickr.com/episkopatnews

Światosław Szewczuk

„W drodze do was widziałem inny orszak wiozący do domu bohatera z frontu, który wypełnił Ewangelię miłości, który oddał życie za swój lud na linii frontu” - powiedział arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk podczas kazania 6 grudnia, w święto św. Mikołaja i obchodzony dzisiaj Dzień Sił Zbrojnych Ukrainy. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolckiego (UKGK) przewodniczył Boskiej Liturgii we wsi Stary Łysiec na Podkarpaciu.

Więcej ...

Słuchać czy służyć?

pl.wikipedia.org

Rozważanie do Ewangelii Łk 10, 38-42

Więcej ...

Bł. Czesław – nauczyciel i świadek

2025-07-20 17:14
Msza św. u wrocławskich dominikanów w uroczystość bł. Czesława

Marzena Cyfert

Msza św. u wrocławskich dominikanów w uroczystość bł. Czesława

W uroczystość bł. Czesława, głównego patrona miasta Wrocławia, w dominikańskim kościele św. Wojciecha Mszy św. przewodniczył ojciec przeor Andrzej Kuśmierski. Obecni byli goście - kard. Timothy Radcliffe i o. Łukasz Popko z Jerozolimy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Rząd „zrzuca sukienki” z ręką na ambonie

Felietony

Rząd „zrzuca sukienki” z ręką na ambonie

Rozważania na niedzielę: Dlaczego rozmowy przy stole...

Wiara

Rozważania na niedzielę: Dlaczego rozmowy przy stole...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?