Reklama

Aspekty

Debata o sąsiedztwie polsko-niemieckim

Krystyna Dolczewska

We wrześniu 2025 odbędzie się XII Zjazd Gnieźnieński pod hasłem: „Odwaga pokoju. Chrześcijanie razem dla przyszłości Europy” organizowany przez środowisko chrześcijan zgromadzonych wokół Prymasa Polski arcybiskupa Wojciecha Polaka. Przygotowaniem do tego zjazdu są debaty w różnych miejscach naszego kraju. Jedna z takich debat odbyła się 15 maja w zielonogórskim Klubie Tygodnika Powszechnego. Temat: „Polacy - Niemcy. Do czego zobowiązuje sąsiedztwo?”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zaproszono dwie osoby, które na naszym terenie pracują nad dobrymi relacjami polsko-niemieckimi. Przedstawiły się krótko: germanistka Barbara Krzeszewska-Zmyślony i Czesław Fiedorowicz - pogranicznik. Dodam, że Pani Barbara jest absolwentką germanistyki Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Od prawie 30 lat prowadzi Centrum Kultury i Języka Niemieckiego na naszym Uniwersytecie Zielonogórskim. Jest organizatorką corocznych Dni Niemieckich, Kulturtagów i innych spotkań Polaków z Niemcami integrujących nasze narody.

Pan Czesław urodził się i wychował w Gubinie. Jest byłym posłem, byłym burmistrzem Gubina, pomysłodawcą utworzenia Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr i jego Prezesem, a także Przewodniczącym Związku Federacji Euroregionów Rzeczypospolitej Polskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Oboje uważają, że poznawanie sąsiada uczy przyjaźni, akceptacji i zrozumienia prostych ludzi. Według nich początek pojednania z sąsiadem to słynny list biskupów polskich do niemieckich z roku 1965 autorstwa biskupów Bolesława Kominka i Karola Wojtyły. „Możemy być wdzięczni, że Polacy wyciągnęli rękę do pokoju. Dzięki temu mogliśmy wejść do braterstwa narodów Europy” - mówią Niemcy.

  W trakcie rozmowy z moderatorem Konradem Stanglewiczem nasi goście podają przykłady przyjaźni po obu stronach. W Warszawie jest parafia, w której byli przechowywani uciekinierzy z NRD. W Brandenburgii są 33 szkoły uczące języka polskiego. W stanie wojennym Niemcy przysłali do Polski 5 milionów paczek. Mieszkańcy Bytomia pamiętają o Jochenie Klepperze, autorze wielu pieśni religijnych. Coraz więcej materiałów jest pisanych w dwóch językach. Szkoła klasztorna w Ostritz - promuje uczniów za naukę języka sąsiada. Wspomnieć też trzeba Karla Dedeciusa, który przetłumaczył na niemiecki prawie całą literaturę polską XX w. oraz orkiestrę młodzieżową polsko - niemiecką, która 24 maja 2025 koncertuje w Zielonej Górze. Niemcy i Polacy wspólnie obchodzą Święto Lasu w Żarach oraz15- lecie Parków Łużyckich.

P. Czesław prosi, aby angażować się w pojednanie, bo „Tak się bieg rzeki zmienia, po jakich toczy się kamieniach”. Usuwajmy te kamienie!

Krystyna Dolczewska

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2025-05-22 19:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bo każde życie jest cudem

Krucjatę zainaugurowano Mszą świętą w zielonogórskiej konkatedrze

Katarzyna Krawcewicz

Krucjatę zainaugurowano Mszą świętą w zielonogórskiej konkatedrze

W zielonogórskiej konkatedrze 3 grudnia zainaugurowano krucjatę modlitewną Adwent dla Życia 2023.

Więcej ...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Red.

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

Więcej ...

Jasna Góra: obchody 25-lecia Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”

2025-07-19 14:57

Karol Porwich/Niedziela

Wdzięczność za św. Jana Pawła II i za wszystkich, którzy przez 25 lat przyczynili się do rozwoju Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, za młodych, którzy są nadzieją na budowę społeczeństwa, które mówić będzie językiem autentycznej miłości i działać z troską o rozwój Ojczyzny to przesłanie jasnogórskich obchodów rocznicowych tego ważnego dzieła stypendialnego Kościoła w Polsce. Mszy św. przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi. Uczestniczyło w niej ok. 2 tys. stypendystów i osób związanych z dziełem. Wieczorem w jasnogórskiej Bazylice odbędzie się koncert Chóru i Orkiestry „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dobrowolnie poszli na pewną śmierć. Bł. Achilles...

Święci i błogosławieni

Dobrowolnie poszli na pewną śmierć. Bł. Achilles...

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat