Reklama

Niedziela Małopolska

Musimy pamiętać!

Adobe.Stock

W 129. rocznicę urodzin gen. broni Stanisława Maczka, dowodzącego w czasie II wojny światowej 1 Dywizją Pancerną, przekazano opiekę nad jego popiersiem krakowskim licealistom.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Generał Stanisław Maczek zajmuje szczególne miejsce w historii Małopolski i Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa – przypomniał Jakub Silezin, prawnuk śp. Wawrzyńca Silezina– podoficera zawodowego 1. Dywizji Pancernej, który poległ bohaterską śmiercią w walkach o wyzwolenie Bredy i spoczywa na tamtejszym cmentarzu, a pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta RP.

Młody krakowianin przypomniał m.in.: – To dzięki swojej taktyce i dużemu doświadczeniu frontowemu, zdobytym w kampanii I wojny światowej, dowodzona przez gen. Maczka 10. Brygada Kawalerii zatrzymała w pierwszych dniach września 1939 r. atakujące od strony Słowacji wojska niemieckie, których zadaniem było zdobycie Krakowa. Jakub Silezin wyjaśnił, że te działania pozwoliły Armii „Kraków” na przygotowanie się do walki i uratowanie miasta od zniszczenia. I podkreślił: – Generał Stanisław Maczek na zawsze pozostanie wzorem obywatelskiej postawy, patriotyzmu i szlachetności.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wyróżnienie

Spotkanie stało się także okazją do wręczenia symboli 1 Dywizji Pancernej osobom, które od lat upowszechniają dzieje Polski, w tym historię życia legendarnego dowódcy. Symboliczne wyróżnienia otrzymali: Józef Lassota, Kazimierz Cholewa, Włodzimierz „Wowa” Brodecki, Wojciech Zagórny, XXV LO im. Stefana Żeromskiego w Krakowie, Bożena Błażejowska, Jarosław Pietrzak i Józef Wieczorek.

Reklama

Pomysłodawczynią tej formy wyróżnienia jest była wieloletnia nauczycielka historii w SP nr 33 w Krakowie Wanda Silezin, która w rozmowie z Niedzielą przyznaje: – Jestem pod wrażeniem tego, co przez lata dokonał Kazimierz Cholewa, tworząc w parku Jordana Galerię wybitnych Polaków, gdzie znajduje się także popiersie gen. Maczka. Przyznaje, że sama też starała się o upowszechnianie wiedzy o legendarnym generale, np. organizując konkursy, spotkania. I dodaje: – Bardzo się ucieszyłam, że opiekę nad popiersiem gen. Stanisława Maczka obejmą uczniowie z VII LO w Krakowie. Pomyślałam, że przy tej okazji warto upamiętnić osoby, które przyczyniły się do przywrócenia w Krakowie pamięci o gen. Maczku. Nauczycielka historii przypomina, że 1 Dywizja Pancerna powstała na rozkaz gen. Sikorskiego w 1942 r. w Wielkiej Brytanii. Także gen. Sikorski zatwierdził symbol tej jednostki wojskowej, przedstawiający czarny husarski hełm z otwartą przyłbicą oraz skrzydłem husarskim umieszczonym na pomarańczowej tarczy obwiedzionej czarnym konturem.

Idea

Mieszkająca niedaleko Parku Jordana Wanda Silezin przyznaje, że bardzo lubi tu przychodzić i czyni to często. Cieszy ją fakt, że spacerujący parkowymi alejkami ludzie; zarówno starsi, jak i młodzi zatrzymują się przy poszczególnych popiersiach, czytają znajdujące się tam informacje, a przy okazji w sposób niewymuszony uczą się historii. Przekonuje: – Musimy pamiętać o wybitnych Polakach, żeby wychowywać naszą młodzież, kolejne pokolenia w duchu miłości do ojczyzny. Jeżeli my to sobie odpuścimy, jeśli będzie nam obojętne, kto będzie nami rządził, pod jaką flagą, jakim językiem będziemy się porozumiewać, to będzie totalny dramat. Dlatego należy wykorzystywać każdą sytuację, okazję, aby przekazywać wiedzę historyczną.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2021-04-14 07:27

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Znaki pamięci

Miejsce upamiętniające walczących za naszą wolność

Piotr Lorenc

Miejsce upamiętniające walczących za naszą wolność

Takich symbolicznych miejsc nie jest dużo. Ale zawsze są otaczane pamięcią i szacunkiem.

Miejsca pamięci narodowej, bo o nich mowa, upamiętniają postaci lub wydarzenia znaczące dla narodu i państwa polskiego. Na terenie parafii pw. św. Barbary DM w Będzinie-Koszelewie, tuż przy kościele, znajdują się aż trzy takie miejsca.

Więcej ...

Wielki Piątek zostawia nas nagle samych na środku drogi... Zapada cisza

Agnieszka Bugała

Te godziny, które dzieliły świat od śmierci do zmartwychwstania musiały być czasem niepojętego napięcia...

Więcej ...

W TVP1 premiera filmu dokumentalnego „Wojtyłowie. Drogi do świętości”

2024-03-29 11:11

TVP

„Wojtyłowie. Drogi do świętości” to dokument opowiadający historię rodziny, z której wywodzi się Karol Wojtyła. Prezentując sylwetki członków rodziny Wojtyłów film ukazuje, jak ważna jest rodzina. W dokumencie autorstwa Piotra Kota i Mileny Kindziuk wystąpili m.in. kard. Stanisław Dziwisz, Ewa Czaicka, Jan Wojtyła. Premiera - 30 marca o 10:35 w TVP1.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Kościół

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie...

Wiara

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...