Reklama

Wiadomości

Prawnik wyjaśnia

Gdzie i jak zgłosić wyłudzenie pieniędzy

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 57

Adobe.Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Panowie podający się za ekspertów od gazu po kontroli stwierdzili, że mój junkers jest niesprawny i trzeba go wymienić. Zaproponowali mi zakup nowego pieca w korzystnej cenie. Zgodziłam się i dałam zaliczkę za pokwitowaniem. Do dziś nie mam ani junkersa, ani pieniędzy, a firma widniejąca na pokwitowaniu nie istnieje.

Odpowiedź eksperta
Przestępstwo oszustwa reguluje w polskim Kodeksie karnym art. 286.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przestępcze działanie polega tu na doprowadzeniu, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, innej osoby do niekorzystnego rozporządzenia jej własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania.

Przestępstwo to – zwane najczęściej wyłudzeniem – podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Wyłudzenie pieniędzy lub innych przedmiotów jest przestępstwem, dlatego jeżeli padłeś jego ofiarą albo podejrzewasz, że bliska ci osoba została oszukana, masz prawo zgłosić ten fakt na policji lub w prokuraturze.

Takie zgłoszenie przestępstwa pozwala na uchronienie siebie i innych przed kolejnymi działaniami sprawcy – np. przed kolejnym wyłudzeniem. Jest to też szansa na odzyskanie pieniędzy.

Przestępstwo należy zgłosić od razu, gdy zorientujesz się, że zostałeś oszukany. Im szybsze zgłoszenie się na policję lub do prokuratury, tym większa szansa na zatrzymanie sprawcy oraz odzyskanie wyłudzonych pieniędzy.

Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa można złożyć osobiście na policji lub w prokuraturze, pisemnie: listownie, mailem lub faksem i wreszcie – anonimowo.

Można je złożyć nawet w jednostce policji, która nie jest właściwa dla miejsca popełnienia przestępstwa. Zgłoszenie takie zostanie wówczas przekazane do jednostki właściwej, w której sprawa będzie prowadzona. Przestępstwo można również zgłosić w każdej jednostce prokuratury w godzinach jej pracy (najczęściej są to godziny 8-16).

Reklama

Aby zgłosić przestępstwo wyłudzenia pieniędzy należy zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem, który zawiera dane osobowe, np. dowód osobisty, paszport, prawo jazdy czy książeczkę wojskową.

Na twój wniosek policja/prokuratura wydaje potwierdzenie złożenia zawiadomienia, które zawiera datę oraz miejsce jego przyjęcia. Wskazuje też organ przyjmujący zawiadomienie wraz z danymi do kontaktu, sygnaturę sprawy, dane określające tożsamość pokrzywdzonego, czas i miejsce popełnienia czynu, którego dotyczy zawiadomienie, oraz zwięzły opis czynu i wyrządzonej szkody.

W terminie do 6 tygodni od złożenia takiego zawiadomienia policja/prokuratura powinna zakończyć czynności sprawdzające i przesłać listownie postanowienie o wszczęciu lub odmowie wszczęcia postępowania przygotowawczego. W tym piśmie znajduje się numer sprawy – jednostki policji nadają numery RSD (rejestr śledztw i dochodzeń), a prokuratury – numery DS. Zachowaj ten dokument, może być przydatny w razie bezczynności organu.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2021-08-31 12:08

Wybrane dla Ciebie

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Więcej ...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w Rzeszowie

2024-04-21 20:23

Ks. Jakub Nagi/. J. Oczkowicz

W sobotę, 20 kwietnia 2024 r. do Rzeszowa przyjechali członkowie męskiej wspólnoty Wojowników Maryi z Polski oraz z innych krajów Europy, by razem dawać świadectwo swojej wiary. Łącznie w spotkaniu zatytułowanym „Ojciec i syn” wzięło udział ponad 8 tysięcy mężczyzn. Modlitwie przewodniczył bp Jan Wątroba i ks. Dominik Chmielewski, założyciel Wojowników Maryi.

Więcej ...

Abp Gądecki: chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło męstwo

2024-04-24 20:12

Karol Porwich / Niedziela

„Chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło męstwo i ze szczególnym szacunkiem odnosiło się do najwyższych jego postaci, czyli do bohaterstwa, heroizmu i męczeństwa za wiarę” - mówił abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. w kościele pw. św. Jerzego z okazji 25. rocznicy konsekracji poznańskiej świątyni.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego

Bóg pragnie naszego zbawienia

Wiara

Bóg pragnie naszego zbawienia

Droga nawrócenia św. Augustyna

Święci i błogosławieni

Droga nawrócenia św. Augustyna

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...