Reklama

Niedziela Małopolska

DIECEZJA TARNOWSKA

On im daje skrzydła

Na scenie wystąpiła grupa Wyrwani z Niewoli z Białegostoku

Justyna Nieć

Na scenie wystąpiła grupa Wyrwani z Niewoli z Białegostoku

Po raz 7. mieszkańcy gminy Zakliczyn uwielbiali Boga na koncercie zorganizowanym w Boże Ciało. Świętowania nie powstrzymała nawet kapryśna pogoda.

Początek wydarzenia był zupełnie inny, niż oczekiwano. Gdy artyści wchodzili na scenę, silny wiatr pociągnął płatki kwiatów, sypanych wcześniej na procesji przed Jezusem Eucharystycznym, ciężkie kolumny zaczęły się niebezpiecznie huśtać, zerwała się ulewa. Opuszczono sceniczny dach. Szare chmury zapowiadały długie oczekiwanie na ponowne wyjście przed publiczność. W końcu, z niemal trzygodzinnym opóźnieniem, muzycy i chórzyści stanęli na scenie, by uwielbiać Boga modlitwą i śpiewem za dar Eucharystii. Rynek ponownie wypełnił się widownią, tym bardziej spragnioną wspólnego świętowania.

Spotkanie w miłości

Hasłem przewodnim tegorocznego koncertu uwielbienia były słowa: „Abyśmy się miłowali”, mające stanowić zachętę do otwarcia się na drugiego człowieka i kierowania się miłością. – Po pandemii zabrakło nam poczucia wspólnoty, ludzie byli wycofani z relacji. Chcieliśmy przypomnieć, że od tego trzeba zacząć – miłować, a nie bać się siebie. Dopiero, gdy będziemy się wzajemnie miłować, zaczniemy zmieniać siebie i świat, będziemy w stanie sobie więcej przebaczyć. Musimy wyjść z lęku, który wytworzył się w ciągu ostatnich dwóch lat – mówi Monika Kulak, koordynator projektu oraz pełnomocnik burmistrza ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych w Zakliczynie.

Jak podkreśla p. Kulak, okres pandemii sprzyjał rozwojowi nałogów – również wśród dzieci i młodzieży. – Dlatego do udziału w koncercie zaprosiliśmy grupę Wyrwani z Niewoli z Białegostoku, w skład której wchodzi profilaktyk i psycholog, doświadczeni ewangelizatorzy i osoby na co dzień pracujące z dziećmi i młodzieżą – dodaje koordynatorka wydarzenia.

Na scenie po raz 4. wystąpił chór i orkiestra Zanurzeni w miłosierdziu, który w Zakliczynie powstał jako owoc Światowych Dni Młodzieży. W tym roku do muzyków ponownie dołączył chór Cantores Sancti Jacobi z parafii św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku oraz chór Cantando Canzoni działający przy Zakliczyńskim Centrum Kultury. Modlitwę uwielbienia poprowadził ks. Wojciech Karpiel, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie oraz Bernadetta Kalicka-Rabiasz, żona, mama 4 dzieci, która wraz z mężem należy do wspólnoty Domowego Kościoła w parafii Czchów.

Reklama

Przebieg koncertu

– Witamy was we wspólnocie Kościoła, pierwsze cuda mamy za sobą, zaświeciło słońce po deszczu. Wierzymy, że dzisiejszy wieczór będzie pełen Bożej obecności – powiedziała na wstępie p. Bernadetta. – To nie my będziemy prowadzić to wydarzenie, ale Duch Święty. Chcemy, by było na Bożą chwałę – dodał ks. Wojciech, prosząc o modlitwę w intencji prowadzących oraz artystów.

Na początku publiczność usłyszała pieśń pt. Credo. Widownia wspólnie z artystami wyśpiewała wiarę w Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego. Grupa Wyrwani z Niewoli zachęciła uczestników koncertu do powstania i oddania radosnych oklasków. Podczas utworu Ci, co zaufali Panu, zagranego przez orkiestrę i wyśpiewanego przez chór, już wszyscy uczestnicy tańczyli prezentowaną przez artystów choreografię. Na zakończenie zgromadzeni usłyszeli słowa Jana Pawła II: „Egzamin z naszej wolności jest przed nami. Wolności nie można tylko posiadać, trzeba ją stale zdobywać. Zdobywa się ją, czyniąc z niej dobry użytek – użytek prawdzie, bo tylko prawda czyni wolnymi ludzi i ludzkie wspólnoty, społeczeństwa i narody, tak uczy Chrystus”.

– Fenomenem wydarzenia jest to, że jednoczą się grupy z różnych parafii. Mamy mieszkańców gminy Zakliczyn, ale też np. przedstawicieli Powroźnika z gminy Muszyna. Łączą się, by pokazywać przywiązanie do wiary chrześcijańskiej. Ważne jest, że różne pokolenia biorą udział w koncercie, mamy seniorów oraz młodzież. Tak niewiele trzeba, żeby się radować i wspólnie świętować – wskazuje burmistrz Zakliczyna Dawid Chrobak.

Reklama

– Jestem tu już po raz 7. i też kolejny raz występuję na scenie. Robię to, bo są tu super ludzie, świetna atmosfera, cudowne chwile. Bardzo przeżywam to wydarzenie. Jest to ten dzień, w którym szczególnie trzeba uwielbiać Pana Boga. To po prostu Boże Ciało – wyznaje Malwina, uczennica 7. klasy szkoły podstawowej. Dziewczynka podczas koncertu śpiewała z chórem oraz wykonywała części solowe.

Uwielbiajmy

Współorganizatorem koncertu był o. Ariel Krzywda, proboszcz parafii św. Matki Bożej Anielskiej w Zakliczynie. W rozmowie z Niedzielą kapłan podkreślił, że celem inicjatywy jest przede wszystkim wspólnotowe uwielbienie. – Tej modlitwy jest zawsze za mało. Jak się modlimy, to przede wszystkim prosimy, a jak komuś się przypomni, to podziękuje Panu Bogu. Taka jest natura człowieka. W związku z tym modlitwy uwielbienia musimy się uczyć, musimy ją odkrywać, dostrzegać, że ona ma moc i wartość – wskazuje duchowny. – To jest tak, jak z dziećmi. One nie mówią: „Tato, uwielbiam cię!”. Dziecko przychodzi i mówi: „potrzebuję”, a czasem doda: „dziękuję”. Kiedy uwielbiamy Pana Boga, uczymy się większej miłości do Niego. Jest bezinteresowna. Otwiera nas na żywą obecność Boga – dodaje kapłan.

A jak możemy uwielbiać Boga w domowym zaciszu? Ojciec Ariel odpowiada: – Święty Franciszek był kiedyś na noc u pewnego gościa i ten wiedząc, że zakonnik jest mężem modlitwy, chciał sprawdzić, jak Franciszek się modli i podglądał go. Zobaczył, jak święty ukląkł i słowami pełnymi miłości powtarzał do samego rana „Boże mój, Boże mój...”. Za przykładem św. Franciszka z Asyżu zwracajmy się do Boga z miłością, w prostych słowach, a reszta przyjdzie później!

Organizatorami koncertu byli: burmistrz miasta i gminy Zakliczyn Dawid Chrobak, Zakliczyńskie Centrum Kultury, Gminna Komisja Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Zakliczynie, proboszcz parafii św. Idziego Opata w Zakliczynie ks. Paweł Mikulski, proboszcz parafii Matki Bożej Anielskiej w Zakliczynie o. Ariel Krzywda, franciszkanin oraz wspólnoty działające przy obu kościołach. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem ordynariusza tarnowskiego bp. Andrzeja Jeża.

2022-06-29 06:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

O co tak naprawdę „chodzi” w adoracji?

2022-08-17 08:46

Magdalena Pijewska/Niedziela

Słyszymy to słowo na każdym kroku, w naszych miastach spotykamy kaplice adoracji, ale czy tak właściwie zastanawiamy się czym ta adoracja naprawdę jest? Jaki jest jej sens i jakie może przynieść owoce?

Więcej ...

Ukraina: największym wyzwaniem jest rozpoczęcie nauki od września

2022-08-17 15:28

Adobe Stock

Jednym z najpoważniejszych wzywań, stojących obecnie przed Ukrainą, jest umożliwienie dzieciom rozpoczęcia nauki od 1 września. Ze względów bezpieczeństwa, część zajęć będzie odbywać się online. Wiele miejscowości nie ma innego wyjścia, ponieważ budynki szkół zostały zniszczone przez rosyjskie rakiety. Koniecznością jest też zapewnienie uczniom szkolnych wyprawek. Wielu rodziców straciło wszystko i nie stać ich na zakup nawet najbardziej podstawowych artykułów szkolnych dla swoich dzieci.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Kapłańskie odejścia

Kościół

Kapłańskie odejścia

Odszedł do Pana o. Sylwester Pająk, werbista, misjonarz w...

Kościół

Odszedł do Pana o. Sylwester Pająk, werbista, misjonarz w...

Znany dziennikarz Tomasz Wolny w pielgrzymce na Jasną...

Kościół

Znany dziennikarz Tomasz Wolny w pielgrzymce na Jasną...

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Bp Zadarko: Trzeba zrezygnować z organizacji pielgrzymek...

Kościół

Bp Zadarko: Trzeba zrezygnować z organizacji pielgrzymek...

Pielgrzym ocalony z wypadku: wybiorę się do Medjugorie,...

Wiara

Pielgrzym ocalony z wypadku: wybiorę się do Medjugorie,...

Potwierdzono śmierć s. Janiny Mateusiak w wypadku...

Kościół

Potwierdzono śmierć s. Janiny Mateusiak w wypadku...

Diecezja kielecka: biskup upomniał proboszcza Pacanowa

Kościół

Diecezja kielecka: biskup upomniał proboszcza Pacanowa