Reklama

Niedziela Kielecka

Był pielgrzymem nadziei

Niedziela kielecka 18/2025, str. I

Bp Jan Piotrowski w gronie biskupów na audiencji z papieżem Franciszkiem

Archiwum bp. Jana Piotrowskiego

Bp Jan Piotrowski w gronie biskupów na audiencji z papieżem Franciszkiem

Dziedzictwo duchowe papieża Franciszka, jego postawę, zaufanie, miłosierdzie i radość wspomina bp Jan Piotrowski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z bólem przyjąłem wiadomość o śmierci papieża Franciszka jako najbliższej nam osoby. Ojciec Święty odszedł do Domu Ojca w tym pięknym wielkanocnym czasie. Jako kapłan, który został mianowany przez niego najpierw biskupem pomocniczym tarnowskim 14 grudnia 2013 r., a niecały rok później w październiku 2014 r. – biskupem kieleckim bardzo czuję się związany z Ojcem Świętym i jego pontyfikat ubogacał niejako moją posługę biskupią. Byłem na dwóch spotkaniach „Ad limina Apostolorum” oraz na audiencji z Ojcem Świętym podczas specjalnych rekolekcji, jakie odbywałem w niewielkiej grupie biskupów. Byliśmy także z bp. Andrzejem Kaletą w Watykanie i dziękowaliśmy za jego nominację na biskupa pomocniczego. Wśród osobistych wspomnień przywołam to, kiedy podczas drugiego spotkania „Ad limina Apostolorum” zadałem Ojcu Świętemu dwa pytania, jedno z nich dotyczyło synodalności Kościoła. Odpowiadał dość długo i zwrócił się do mnie z takim serdecznym pytaniem: – Czy już Ci odpowiedziałem?

Reklama

Ojciec Święty podarował nam liczne dokumenty, encykliki, adhortacje, listy apostolskie oraz bulle i jesteśmy zaproszeni, aby go słuchać i wczytywać w jego nauczanie. Dla mnie jako kapłana i biskupa orędzia papieskie zawsze były aktualizacją nauczania Kościoła czy to były orędzia misyjne, wielkopostne czy na Światowy Dzień Pokoju. Bardzo ujęły mnie jego dwa ostatnie dokumenty: encyklika poświęcona Boskiemu Sercu Pana Jezusa pt. „Dilexit nos” po polsku „Umiłował nas”, w której wskazywał, że Pan Jezus, obdarzając nas miłością, czeka na naszą odpowiedź, abyśmy tym, co przeżywamy jako chrześcijanie, biskupi, wierni, umieli się dzielić, by nie zamykać Jezusa w swoim sercu, aby On dzięki nam docierał do tych, którzy Go potrzebują.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

We wcześniejszym dokumencie poświęconym św. Teresie od Dzieciątka Jezus pt. „C’est la confiance” („To zaufanie”), poświęconym nadziei, Ojciec Święty wskazuje nam drogę w oparciu o duchowość św. Teresy , skromnej, młodziutkiej świętej i kochanej w Kościele. Piękny akapit 24. tego dokumentu może być w jakiś sposób résumé pontyfikatu papieża Franciszka, który tak bardzo ufał Panu Bogu. Ojciec Święty Franciszek często powtarzał, abyśmy jako chrześcijanie wychodzili na peryferia, szukali, pukali i pozwolili Jezusowi zaglądać do ludzkich serc. Już na początku swojej posługi apostolskiej nauczał, że jako chrześcijanie nie jesteśmy bezużyteczni w świecie, ale pod warunkiem, że będziemy solą ziemi i światłem świata. On sam był solą ziemi i światłem świata.

Mamy więc z czego zaczerpnąć z jego dziedzictwa duchowego, z jego postawy, z uśmiechu i radości. Papież koncentrował się w swym nauczaniu na człowieku kształtowanym przez obecną kulturę i warunki, w jakich żyje. Upominał się o cierpiących, o ubogich, o wszystkie zmarginalizowane grupy życia społecznego. Przypomniał nam w Roku Miłosierdzia o nieskończonym Miłosierdziu Bożym. Swój pontyfikat ukoronował Rokiem Świętym, który jest rokiem łaski i nadziei i on sam stał się pielgrzymem nadziei do Domu Ojca.

Podziel się:

Oceń:

2025-04-29 10:46

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Watykan: papież modlił się za płaczących

Podczas Eucharystii transmitowanej przez media watykańskie z Domu Świętej Marty Franciszek modlił się za osoby doznające cierpienia z powodu pandemii koronawirusa. W homilii przypomniał, że także Pan Jezus płakał: wiele osób dziś płacze, prosimy o łaskę, byśmy umieli płakać wraz z nimi, tak jak czyni to Pan.

Więcej ...

Bp Suchodolski: więzi z młodzieżą nie tworzy się z wysokości ambony czy lekcji religii

2025-07-18 07:09
Bp Grzegorz Suchodolski

BP KEP

Bp Grzegorz Suchodolski

Więzi z młodzieżą nie tworzy się z wysokości ambony czy szkolnej lekcji religii, ale w codziennym byciu razem, poznawaniu ich języka, wartości i problemów – powiedział PAP przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży bp Grzegorz Suchodolski.

Więcej ...

Rząd „zrzuca sukienki” z ręką na ambonie

2025-07-19 09:51
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

W demokratycznym państwie prawa obowiązuje zasada: wolność słowa dla wszystkich. Nie tylko dla polityków, dziennikarzy czy celebrytów, ale również — a może przede wszystkim — dla tych, których głos formuje sumienia i buduje duchowe kręgosłupy narodu. Dlatego działania obecnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które przesłało do Watykanu notę formalną potępiającą kazania dwóch emerytowanych biskupów — Wiesława Meringa i Antoniego Długosza — budzą poważny niepokój. To nie tylko ingerencja w niezależność Kościoła, ale także jawna próba zastraszenia duchowieństwa i naruszenia podstawowych wolności obywatelskich.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara prowadzi człowieka przez życie

Wiara

Wiara prowadzi człowieka przez życie

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Kościół

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat