Reklama

Polska

100 lat werbistów w Polsce - obchody w Licheniu

Czechu81-Foter-CC-BY-SA

Pod przewodnictwem bpa Jacka Jezierskiego, ordynariusza diecezji elbląskiej, misjonarze werbiści obchodzili w Licheniu 100. rocznicę przybycia zgromadzenia do Polski, a także wspominali swoich współbraci, którzy w trakcie drugiej wojny światowej ponieśli śmierć męczeńską z rąk nazistów.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Licheńskie uroczystości rozpoczęły się w kaplicy pw. Trójcy Świętej w licheńskiej bazylice, gdzie o. Janusz Brzozowski SVD przybliżył uczestniczącym w pielgrzymce siostrom zakonnym, współpracownikom i przyjaciołom misjonarzy werbistów, rys historyczny zgromadzenia w kontekście ich obecności w Polsce począwszy od 1919 r. Tę część pielgrzymki dziękczynnej zakończyła adoracja Najświętszego Sakramentu we wspomnianej kaplicy, gdzie wierni mogli skorzystać z sakramentu pokuty i należycie przygotować się do południowej Eucharystii.

W południe ojcowie werbiści modlili się przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej. Mszy św. przewodniczył bp Jacek Jezierski, ordynariusz elbląski. Homilię hierarcha rozpoczął od przypomnienia modlitwy arcykapłańskiej Jezusa zawartej w 17 rozdziale Ewangelii wg św. Jana, która została odczytana w trakcie dzisiejszej liturgii słowa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Jezus modlił, się aby Jego uczniowie nie ulegli zatraceniu, rozproszeniu i rozbiciu, ale aby pozostali wspólnotą. Prosił Swojego Ojca, aby ustrzegł uczniów od zła, aby duch tego świata ich nie opanował i nie zniszczył” – mówił bp Jezierski.

Biskup wskazał także na wątek posłania zawarty w odczytanym fragmencie Ewangelii wg św. Jana: „Jezus mówił Swojemu Ojcu, że posyła Swoich uczniów na świat pomiędzy ludzi i narody. Jezus czuje się posłany i sam posyła także Swoich uczniów z zadaniem do wypełnienia”.

Później bp Jezierski skupił się na historii Zgromadzenia Słowa Bożego, które św. Arnold Janssen założył w 1875 r. w Holandii, a którego głównym zadaniem była i jest działalność misyjna. Zaznaczył, że już w 4 lata od fundacji do Chin wyjechali pierwsi misjonarze, a w XIX w. werbiści założyli placówki w różnych miejscach na całym świecie.

„Wspominamy dziś 100-lecie przybycia werbistów do Polski i dzieje tego zgromadzania. W 1919 roku przybyli do wolnej Polski po czasie zaborów. Najpierw do Poznania w 1920 roku, następnie do Bytomia w 1921, Rybnika w 1923, Górnej Grupy w 1929” - przypomniał.

Reklama

Bp Jezierski wspomniał okres II wojny światowej, kiedy to został spowolniony dynamiczny rozwój zgromadzenia – 45 zakonników poszło do więzienia; spośród nich 23 zmarło lub zostało zamęczonych w obozach koncentracyjnych. Po latach, w 1999 roku, papież Jan Paweł II czterech spośród nich ogłosił błogosławionymi: o. Ludwika Mzyka, Stanisława Kubistę, o. Alojzego Ligudę oraz br. Grzegorza Frąckowiaka.

Wskazując na Misyjne Seminarium Duchowne Księży Werbistów w Pieniężnie, bp Jacek Jezierski nadmienił, iż wykształciło ono ponad 600 misjonarzy, których Kościół posłał do 56 krajów na wszystkich kontynentach. Zdaniem homilety, misjonarze werbiści przyczynili się także do rozwoju świadomości misyjnej w Polsce.

„Cały Kościół jest misyjny. Cały Kościół musi być wrażliwy na dzieło przekazywania Dobrej Nowiny tym, którzy nie znają Boga. Każdy z nas ma jakieś zadanie do spełnienia. Werbiści prowadzą szkoły, szpitale, placówki lekarskie. Służą też rozwojowi cywilizacyjnemu, edukacyjnemu i zdrowotnemu. Bo Kościół Jezusa Chrystusa jest wielką społecznością zbudowaną z różnych narodów. Jest wiele powodów do wdzięczności dla werbistów, którzy od 100 lat swoją obecnością przypominają o wielkim dziele ewangelizacji” – zakończył rozważania bp Jacek Jezierski.

Podczas uroczystej Mszy św. wspólnie modlili się: o. Paulus Budi Kleden SVD, generał Zgromadzenia Słowa Bożego, który na licheńskie uroczystości przyjechał z Rzymu, o. Sylwester Grabowski SVD, prowincjał misjonarzy werbistów w Polsce, przełożeni wspólnot domów misyjnych ojców werbistów w Polsce, siostry zakonne ze Zgromadzenia Misyjne Służebnic Ducha Świętego oraz Zgromadzania Sióstr Służebnic Ducha Świętego od Wieczystej Adoracji (zgromadzenie klauzurowe).

Reklama

Jak wyjaśnił o. Andrzej Danilewicz SVD, licheńskie sanktuarium zostało wybrane na miejsce obchodów werbistowskich rocznic dlatego, że w Licheniu znajduje się pierwsza w Polsce kaplica poświęcona 108 polskim męczennikom z czasów II wojny światowej, wśród których znajdują się czterej członkowie Zgromadzenia Słowa Bożego.

Zgromadzenie Słowa Bożego (werbiści) zostało założone przez św. Arnolda Janssena w 1875 r. w Holandii. Jest to misyjne zgromadzenie zakonne, które realizuje nakaz misyjny Chrystusa w myśl słów zawartych w Ewangelii wg św. Marka: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu”. Misjonarze werbiści pracują w 82 krajach na całym świecie. Zgromadzenie łącznie liczy 5990 zakonników, z czego ok. 230 mieszka i posługuje w Polsce.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2019-06-06 10:02

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Odszedł do Pana o. Sylwester Pająk, werbista, misjonarz w Indonezji

Misjonarze Werbiści - SVD Poland

Gdy 12 czerwca widzieliśmy się po raz ostatni w Rzymie w domu generalnym werbistów wspominał, że w jego życiu „były trzy długie etapy: Polska, Indonezja, Rzym. Teraz pora wracać do domu...” Gdy o. Sylewster usłyszał od lekarzy diagnozę swojej choroby, wiedział, że rak pozostawia mu kilka miesięcy życia. I chciał je spędzić z rodziną, wśród swoich. Ale był pogodny i uśmiechnięty, tak jak człowiek wiary świadomy, że „dobrą walkę stoczył, bieg ukończył, wiarę zachował”, a teraz czeka na niego nagroda w Niebie. Zmarł 15 sierpnia w domu werbistów w Górnej Grupie.

Więcej ...

Kard. Ryś o godności Króla, Kapłana i Syna Bożego

2024-03-24 22:02

Archidiecezja Łódzka

O godności Króla, Kapłana i Syna Bożego mówił w pierwszym dniu rekolekcje wielkopostnych kard. Grzegorz Ryś. Msza Św. była sprawowana w Sanktuarium Imienia Jezus.

Więcej ...

Gorzkie Żale to od ponad trzech wieków jedno z najpopularniejszych nabożeństw pasyjnych w Polsce

2024-03-28 20:27

Karol Porwich/Niedziela

Adoracja przy Ciemnicy czy Grobie Pańskim to ostatnie szanse na wyśpiewanie Gorzkich Żali. To polskie nabożeństwo powstałe w 1707 r. wciąż cieszy się dużą popularnością. Tekst i melodia Gorzkich Żali pomagają wiernym kontemplować mękę Jezusa i towarzyszyć Mu, jak Maryja.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...