Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków – Łagiewniki

Eucharystia – doskonała szkoła miłości

2021-04-01 23:34

Małgorzata Pabis

    Mszy świętej Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek w bazylice Bożego Miłosierdzia przewodniczył bp Jan Zając, kustosz honorowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

    W homilii bp Zając powiedział, że przez wieki wciąż są aktualne słowa Pana Jezusa, który wiedząc, że nadeszła godzina Jego przejścia z tego świata do Domu Ojca „umiłowawszy swoich do końca ich umiłował”, nas umiłował. - Tak bardzo musimy pamiętać o tych słowach, skoro przyjmując zaproszenie do tego Wieczernika zasiedliśmy wokół stołu Pana. I to wszystko, co dokonuje się tutaj, najpierw z biciem dzwonów, a teraz już w ciszy, to wszystko jest dla nas i dla naszego zbawienia. Pan nas umiłował do końca. Zjawia się tutaj wobec zgromadzonych przy Jego stole z tą miłością, którą On jest sam, bo Bóg jest miłością i gorąco pragnie, aby miłość stała się owym darem, który będzie rozdzielany zaproszonym do wspólnego stołu – mówił i dodawał, że znakiem tej miłości, która objawi się światu w naszym życiu codziennym jest umycie nóg przez Chrystusa, który dzisiaj nam wszystkim ogłosił: „Dałem wam przykład. I pyta: czy rozumiecie co wam uczyniłem, ja Pan i Nauczyciel wasz?”.

Reklama

    Honorowy kustosz sanktuarium Bożego Miłosierdzia podkreślał, że Eucharystia jest doskonałą szkołą miłości. - Ogarnięci miłością miłosierną uczestniczymy w ofierze Chrystusa, w ofierze nowego Przymierza, w ofierze dziękczynnej – w najświętszej Eucharystii. Powtórzymy, my tu zgromadzeni dzisiaj kapłani, sprawowanie obrzędu nad chlebem i winem. Usłyszymy słowa św. Pawła, które zostały przypomniane w drugim czytaniu: „On to, gdy dobrowolnie wydał się na mękę, wziął chleb i dzięki Tobie składając łamał i rozdawał swoim uczniom mówiąc: to jest bowiem Ciało Moje, które za was będzie wydane. To jest kielich Krwi Mojej, która za was będzie przelana”. I w tych gestach jest zawarte wszystko, a więc jest zawarty Chrystus, jest zawarty Kościół. Chrystusa uobecniają kapłani, którzy mają boski przywilej czynienia obrzędowego cudu przemiany chleba i wina w Ciało i Krew Boga. Ale to Chrystus bierze chleb i dzięki czyni, bo składa ofiarę – Ciało swoje wydane na śmierć krzyżową za nas, za Kościół, za ludzkość. A potem łamie chleb i rozdaje uczniom. I tym znakiem chce wyrazić wielką prawdę, że my – Kościół zgromadzony – mamy powtórzyć Jego Eucharystię – ale na naszym chlebie. Bo chleb jest owocem pracy rąk ludzkich. Owocem nieraz obmytym potem i krwią codziennego ludzkiego trudu, cierpienia, bólu. I przynosimy ten chleb, składamy na ołtarzu, aby złączyć go z ofiarą Chrystusa. A ofiara Chrystusa chce złączyć nas z Boskim życiem. Życie ludzkie z życiem Boga – zaznaczył kaznodzieja.

    Po Eucharystii Najświętszy Sakrament w procesji został przeniesiony do Ciemnicy, która znajduje się w Kaplicy Klasztornej przed słynącym łaskami obrazem Pana Jezusa Miłosiernego.


Wybrane dla Ciebie

Organizacje upamiętniające Jana Pawła II pozywają polityków lewicy o znieważenie papieża

2021-04-21 12:35

Grzegorz Gałązka

Stowarzyszenie Pamięć Jana Pawła II oraz Fundacja Instytut Działalności Religijnej wystąpiły z pozwami cywilnymi przeciwko politykom lewicy - Joannie Senyszyn i Robertowi Biedroniowi za to, że znieważyli oni w publicznych wypowiedziach papieża-Polaka, oskarżając go o współudział w tuszowaniu przestępstw pedofilii. Organizacje reprezentuje Instytut Ordo Iuris.

Więcej ...

W niedzielę 58. Światowy Dzień Modlitw o Powołania

2021-04-22 10:22

Magdalena Pijewska/Niedziela

25 kwietnia br. obchodzimy IV. Niedzielę wielkanocną zwaną Niedzielą Dobrego Pasterza, podczas której przypada 58. Światowy Dzień Modlitw o Powołania. W Polsce rozpoczyna on Tydzień Modlitw o Powołania do Kapłaństwa i Życia Konsekrowanego, który będzie przebiegał od 25 kwietnia do 1 maja pod hasłem “Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy”.

Więcej ...

Łódź: Młodzi piszą zwój!

2021-04-22 14:29

Archiwum Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł abp Wojciech Ziemba

Zmarł abp Wojciech Ziemba

Obostrzenia w 5 województwach utrzymane

Polska

Obostrzenia w 5 województwach utrzymane

Barby z The Kelly Family zmarła po krótkiej chorobie

Barby z The Kelly Family zmarła po krótkiej chorobie

Św. Józef po polsku

Kościół

Św. Józef po polsku

Nowe cuda świętego stygmatyka

Wiara

Nowe cuda świętego stygmatyka

77. rocznica święceń kapłańskich najbardziej znanego...

Kościół

77. rocznica święceń kapłańskich najbardziej znanego...

Biskup z charyzmatem radości

Niedziela Częstochowska

Biskup z charyzmatem radości

Premiera:

Wiara

Premiera: "Wyrok na niewinnych" - film demaskujący metody...

Bóg wskrzesił Go z martwych, czego my jesteśmy świadkami

Wiara

Bóg wskrzesił Go z martwych, czego my jesteśmy świadkami