Reklama

Watykan

Watykan: papież wezwał światowe instytucje finansowe do budowania globalnej solidarności

O budowanie globalnej solidarności w procesie wychodzenia z pandemii COVID-19 zaapelował papież Franciszek w przesłaniu skierowanym do uczestników odbywających się w dniach 5- 11 kwietnia w formie wirtualnej wiosennych spotkań Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego w 2021 r. Ojciec Święty skierował do tego gremium list, za pośrednictwem kard. Petera Turksona, prefekta watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Franciszek przypomniał, że w obliczu pandemii wirusa Covid-19, świat został zmuszony do stawienia czoła serii poważnych i wzajemnie powiązanych kryzysów społeczno-ekonomicznych, ekologicznych i politycznych. Wyraził nadzieję, że uczestnicy obrad przyczynią się do stworzenia modelu "naprawy", zdolnego do generowania nowych, bardziej integrujących i zrównoważonych rozwiązań wspierających realną gospodarkę, pomagających jednostkom i społecznościom w realizacji ich najgłębszych aspiracji i powszechnego dobra wspólnego. „Pojęcie ożywienia gospodarczego nie może sprowadzać się do powrotu do nierównego i niezrównoważonego modelu życia gospodarczego i społecznego, w którym niewielka mniejszość światowej populacji posiada połowę jej bogactwa” – stwierdził Ojciec Święty.

Papież wezwał do opracowania nowych i twórczych form uczestnictwa społecznego, politycznego i ekonomicznego, wrażliwych na głos ubogich. Podkreślił znaczenie zaufania dla budowania relacji międzyludzkich, w oparciu o „kulturę spotkania”, w której każdy głos jest słyszalny i wszyscy mogą się rozwijać. Wskazał na konieczność opracowania globalnego planu odbudowy na rzecz wspierania integralnego rozwoju ludzkiego wszystkich narodów. „Oznacza to koniecznie przyznanie krajom biedniejszym i mniej rozwiniętym skutecznego udziału w podejmowaniu decyzji i ułatwienie dostępu do rynku międzynarodowego. Duch globalnej solidarności wymaga również co najmniej znacznego zmniejszenia zadłużenia krajów najuboższych, które pogłębiło się w wyniku pandemii. Uwolnienie od ciężaru zadłużenia tak wielu krajów i społeczności jest dziś gestem głęboko ludzkim, który może pomóc ludziom w rozwoju, w dostępie do szczepionek, zdrowia, edukacji i miejsc pracy” – stwierdził Franciszek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ojciec Święty zwrócił również uwagę na problem tzw. „długu ekologicznego", jaki zaciągnęły kraje najbogatsze, doprowadzając do degradacji środowiska krajów ubogich i wykorzystując ich zasoby naturalne. Wezwał świat finansów do opracowania sprawnych mechanizmów obliczania tego długu ekologicznego, tak aby kraje rozwinięte mogły go spłacić, nie tylko ograniczając znacznie zużycie energii nieodnawialnej czy pomagając krajom uboższym we wprowadzaniu polityki i programów zrównoważonego rozwoju, ale także pokrywając koszty niezbędnych w tym celu innowacji.

Podziel się cytatem

Reklama

Papież przypomniał, że celem i zadaniem całego życia gospodarczego, powinno być powszechne dobro wspólne. Zaangażowanie w solidarność gospodarczą, finansową i społeczną „oznacza zatem myślenie i działanie w kategoriach wspólnoty". "Oznacza priorytet życia wszystkich nad przywłaszczaniem sobie dóbr przez niewielu. To także walka ze strukturalnymi przyczynami ubóstwa, nierównością, brakiem zatrudnienia, ziemi i mieszkań, negowaniem praw społecznych i pracowniczych.... Solidarność, rozumiana w swoim najgłębszym znaczeniu, jest sposobem tworzenia historii” – podkreślił Franciszek.

Reklama

Ojciec Święty wskazał, iż rynki powinny działać na rzecz dobra wspólnego. „W tym względzie szczególnie potrzebujemy sprawiedliwie finansowanej solidarności szczepionkowej, ponieważ nie możemy pozwolić, aby prawo rynku wzięło górę nad prawem miłości i zdrowia wszystkich ludzi. W tym miejscu ponawiam mój apel do przywódców rządów, przedsiębiorstw i organizacji międzynarodowych o współpracę w zapewnieniu szczepionek dla wszystkich, a zwłaszcza dla najbardziej bezbronnych i potrzebujących” – stwierdził papież.

Na zakończenie Franciszek życzy, by obrady Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego przyczyniły się do wypracowania rozwiązań na rzecz bardziej inkluzywnej i zrównoważonej przyszłości. „Przyszłości, w której finanse służą dobru wspólnemu, w której w centrum znajdują się osoby słabsze i marginalizowane, a ziemia, nasz wspólny dom, jest otoczona troskliwą opieką” – napisał Ojciec Święty.

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2021-04-08 11:11

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ukraina: wspólnota katolicka nadal nie odzyskała kościoła św. Mikolaja w Kijowie i prosi o pomoc papieża

Antonio Spadaro/Twitter

Parafia rzymskokatolicka św. Mikołaja w Kijowie poprosiła Franciszka o “pomoc w zwróceniu świątyni jej prawowitym właścicielom”. W liście do papieża księża i świeccy po raz kolejny wspomnieli, iż kościół nie przeszedł ostatecznie na ich własność, mimo podpisania z władzami memorandum w tej sprawie. Zgodnie z tym dokumentem parafia miała zacząć korzystać z tego obiektu z dniem 1 czerwca, ale do dzisiaj to nie nastąpiło. W dawnej świątyni do dzisiaj mieści się od ponad 42 lat Narodowy Dom Muzyki Organowej i Kameralnej.

Więcej ...

Ghana: nie ma kościoła, w którym nie byłoby obrazu Bożego Miłosierdzia

2024-04-24 13:21

Karol Porwich/Niedziela

Jan Paweł II odbył pielgrzymkę do Ghany, jako pierwszą na Czarny Ląd, do tej pory ludzie wspominają tę wizytę - mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News abp Henryk Jagodziński. Hierarcha został 16 kwietnia mianowany przez Papieża Franciszka nuncjuszem apostolskim w Republice Południowej Afryki i Lesotho. Dotychczas był papieskim przedstawicielem w Ghanie.

Więcej ...

Biblia nauczycielką miłości bliźniego

2024-04-24 11:24

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Kolejnym przystankiem na trasie peregrynacji relikwii bł. Rodziny Ulmów była bazylika katedralna w Sandomierzu. Na wspólnej modlitwie zgromadzili się kapłani oraz wierni z rejonu sandomierskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bóg pragnie naszego zbawienia

Wiara

Bóg pragnie naszego zbawienia

Droga nawrócenia św. Augustyna

Święci i błogosławieni

Droga nawrócenia św. Augustyna

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Kościół

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Licheń: 148. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych...

Kościół

Licheń: 148. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...