Reklama

Edukacja

Poznaliśmy wyniki Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2021

Perspektywy 2021

Główne rozstrzygnięcia są identyczne jak w poprzedniej edycji. Zwyciężył Uniwersytet Jagielloński, który osiągnął stuprocentowy wskaźnik rankingowy. Drugi jest Uniwersytet Warszawski, a trzecia Politechnika Warszawska.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ranking Uczelni Akademickich uwzględnia 27 wskaźników zgrupowanych w 7 kryteriów: prestiż, absolwenci na rynku pracy, potencjał naukowy, efektywność naukowa, potencjał naukowy, innowacyjność i umiędzynarodowienie. Czyni to z niego jeden z najbardziej rozbudowanych i najbardziej transparentnych rankingów edukacyjnych na świecie. Jest też jednym z czterech, które posiadają międzynarodowy certyfikat jakości "IREG Approved".

Od pierwszych edycji rankingu walkę o pozycję lidera toczą Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Warszawski, raz po raz zmieniając się na pierwszym miejscu lub zajmując je ex aequo. W tegorocznym zestawieniu najstarsza polska uczelnia osiągnęła stuprocentowy wskaźnik rankingowy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Drugi Uniwersytet Warszawski traci do lidera niespełna 1 punkt proc.

Trzecia jest Politechnika Warszawska z wynikiem 83,5 proc.

W pierwszej dziesiątce znalazły się ponadto: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Politechnika Wrocławska, Politechnika Gdańska, Politechnika Łódzka Gdański, Uniwersytet Medyczny oraz Warszawski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie.

Jak co roku najważniejszą częścią badania z punktu widzenia kandydatów na studia jest ranking obejmujący 71 głównych kierunków. Przygotowanie tego rankingu poprzedzone zostało tzw. wielką kalibracją. Jako że w wykazie kierunków studiów prowadzonych w polskich uczelniach znajdują się aż 1553 nazwy, Fundacja Edukacyjna Perspektywy wspólnie z uczelniami, dokonała przyporządkowania tych studiów do najpopularniejszych kierunków lub grup kierunków podlegających rankingowej ocenie.

Uniwersytet Jagielloński prowadzi 15 najlepszych takich studiów: administracja, analityka medyczna, biologia, biotechnologia (mgr), chemia, dietetyka, farmacja, filozofia, kierunek lekarski, kierunek lekarsko-dentystyczny, kosmetologia, pielęgniarstwo, położnictwo, prawo i zdrowie publiczne.

Reklama

Bardzo wysoko oceniono również historię, kulturoznawstwo, dziennikarstwo i komunikację, pedagogikę, politologię, socjologię, stosunki międzynarodowe, astronomię, fizykę, informatykę (mgr), matematykę, biotechnologię (mgr), geologię (2. miejsce) oraz archeologię, filologię polską, filologie obce, kierunki o bezpieczeństwie, pedagogikę specjalną, psychologię, ekonomię, geografię, ochronę środowiska (3. miejsce).

"Pierwsze miejsce Uniwersytetu Jagiellońskiego w tegorocznym rankingu jest dla mnie oczywiście źródłem satysfakcji i dumy. Sukces naszej uczelni przyjmuję z tym większą radością, że udało się go osiągnąć w czasie trudnym i niezwykle wymagającym. Mijający rok akademicki upływał przecież na wszystkich polskich uczelniach w cieniu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Na wyzwania związane z wejściem w tę całkiem nową dla nas rzeczywistość musieliśmy zareagować niemal z dnia na dzień, tworząc, często od podstaw, narzędzia i procedury, dzięki którym możliwe było zachowanie ciągłości funkcjonowania Uniwersytetu Jagiellońskiego, rzecz jasna przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego.

Nie mam wątpliwości, że tego wielkiego przedsięwzięcia nie udałoby się zrealizować, gdyby nie wysiłki wszystkich członków naszej wspólnoty: nauczycieli akademickich, studentów, doktorantów oraz pracowników niebędących nauczycielami akademickimi. Wyróżnienie Perspektyw pragnę wobec tego z wdzięcznością zadedykować właśnie im" - mówi prof. Jacek Popiel, rektor UJ.

Uroczyste ogłoszenie wyników Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2021 odbędzie się dziś podczas gali zorganizowanej w Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie. Najstarszą polską uczelnię będą reprezentowali prorektor UJ ds. badań naukowych prof. Piotr Kuśtrowski oraz pełnomocnik rektora UJ ds. współpracy w ramach Una Europa prof. Stanisław Kistryn.

Podziel się:

Oceń:

0 -2
2021-06-22 10:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Gorzowska droga do akademii

Campus PWSZ przy ul. Chopina w Gorzowie

pwsz.pl

Campus PWSZ przy ul. Chopina w Gorzowie

Więcej ...

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Karol Porwich/Niedziela

W Wielki Piątek rozpoczyna się Nowenna do Miłosierdzia Bożego. Pan Jezus polecił Siostrze Faustynie, aby przez 9 dni odmawiała szczególne modlitwy i tym samym sprowadzała rzesze grzeszników do zdroju Jego miłosierdzia.

Więcej ...

Fenomen kalwarii – przegląd polskich Golgot

2024-03-29 13:00
Kalwaria Pacławska. Tu ładuje się akumulatory

Wojciech Dudkiewicz

Kalwaria Pacławska. Tu ładuje się akumulatory

- Jeśli widzimy jakiś spadek wiernych w kościołach, to przy kalwariach go nie ma - o fenomenie polskich kalwarii, mówi KAI gwardian, o. Jonasz Pyka. Dzięki takim miejscom, ludzie, którzy nie mogą nawiedzić Ziemi Świętej, korzystają z łaski duchowego uczestnictwa w Męce Jezusa Chrystusa i przeżywania w ten sposób tajemnicy odkupienia rodzaju ludzkiego. - To złota nić, która łączy wszystkie kalwarie w Polsce - podkreśla profesor Wydziału Teologicznego UMK w Toruniu, o. Mieczysław Celestyn Paczkowski. Wielki Piątek, to drugi dzień Triduum Paschalnego, podczas którego w Kościele katolickim odprawiana jest liturgia Męki Pańskiej, upamiętniająca cierpienia i śmierć Chrystusa na krzyżu. Jest to jedyny dzień w roku, w którym nie jest sprawowana Eucharystia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Kościół

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Ponad 50 tysięcy widzów w polskich kinach na pokazach 4....

Wiara

Ponad 50 tysięcy widzów w polskich kinach na pokazach 4....

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie...

Wiara

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...