Reklama

Niedziela Łódzka

Ku czemu prowadzi globalizacja?

Jeden z wykładów wygłosił red. Tomasz Terlikowski

Agnieszka Sadowska

Jeden z wykładów wygłosił red. Tomasz Terlikowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zagadnienia związane z powszechną globalizacją były tematem VI Ogólnopolskiej Konferencji z cyklu „Dziennikarz między prawdą a kłamstwem” organizowanej przez łódzki oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy. Globalizacja jest zjawiskiem związanym z każdą dziedziną życia, nie tylko gospodarczą i ekonomiczną, także religijną, kulturalną, edukacyjną.

Konferencja tradycyjnie rozpoczęła się Mszą św., celebrowaną po raz pierwszy przez abp. Marka Jędraszewskiego, który w słowach homilii przypomniał aktualność nauczania soborowego w czasach cenzury. Wtedy środki masowego przekazu były oderwane od społeczeństwa. Dziś jest podobna sytuacja. Ludzie są pozbawieni rzetelnych informacji. Kościół domaga się dostępu do mediów, bo trwa batalia o człowieka, który dziś jest sprowadzany do roli użytkowej. Media powinny mieć na uwadze dobro człowieka do którego docierają. Muszą wychodzić z ducha ludzkiego, aby temu duchowi służyć.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po Mszy św. rozpoczęła się sesja z udziałem ekspertów z dziedziny ekonomi, polityki, kultury, procesów społecznych. Prof. Piotr Jaroszyński odniósł się do etymologii globalizacji w kontekście filozoficznym. W globalizmie nie ma miejsca na tradycyjną rodzinę, tożsamość narodową, wszystko ma być „upowszechniane”. Działania prowadzone są na skalę światową. - Prowadzi to do tego, że człowiek nie wie już, kim jest i skąd pochodzi, czuje się wyalienowany i samotny. Między globalizacją a chrześcijaństwem istnieje przepaść. Chrześcijanin ma rozum, wolę, godność.

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz podkreślił, że zaciera się granica między światem realnym i wirtualnym. Narodził się nowy typ człowieka - celebryty - odwrotność autorytetu. Powiększa się przepaść między bogatymi i biednymi, bogaci korzystają na globalizacji, inni są spychani na margines. Podjęto też temat globalizacji w kontekście kultury. Red. Janusz Janyst mówił o zaniku ducha narodowego w kulturze, która staje się masową rozrywką coraz niższych lotów.

Reklama

O niszczeniu dorobku dziejowego i kulturowego, jakim były dwory ziemiańskie, mówił natomiast red. Tomasz Bieszczad, który przypomniał, że nadal obowiązują w Polsce zapisy z czasów stalinowskich, przez które prawowici właściciele nie mogą odzyskać swojej zagrabionej własności, czują się poniżeni i zapomniani. Niewątpliwe zagrożenie stanowią stosunkowo nieliczne grupy dysponujące siecią powiązań i możliwościami finansowymi. Mówił o nich ks. Roman Piwowarczyk.

Swoistą ilustracją tych problemów była projekcja filmu „Eugenika” Grzegorza Brauna, ukazującego narodziny i rozwój tego zbrodniczego eksperymentu. Okazuje się, że zbrodniarze hitlerowscy wzorowali się na naukowcach amerykańskich, którzy już na początku XX wieku tworzyli teorię uzasadniające eliminację osób upośledzonych, w celu tworzenia zdrowego społeczeństwa. Znamienne, że wiele współczesnych państw również wstępuje na tę drogę. O zagrożeniach cywilizacji śmierci mówił również red. Tomasz Terlikowski: „W samej Rosji dokonuje się ok. 6 mln aborcji rocznie. Dla porównania II wojna pochłonęła w sumie 72 mln ofiar, a rocznie na świecie zabija się ok.75 mln dzieci. W niektórych krajach można dokonywać aborcji do końca ciąży lub tuż po porodzie! Jest to więc legalne dzieciobójstwo”.

W słowie podsumowującym konferencję bp Adam Lepa zwrócił uwagę, że organizatorzy konferencji zawsze podejmują aktualne tematy. Globalizacja została ukazana w sposób wszechstronny. Społeczeństwa się starzeją, trwa niż demograficzny, zapomina się o chrześcijańskich korzeniach Europy i zmagamy się z agresywną antychrystianizacją.

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

O św. Mikołaju naukowo

ks. Rafał Witkowski

5 grudnia, w przeddzień ogłoszenia św. Mikołaja patronem Miasta Głogowa w Teatrze im. Andreasa Gryphiusa odbyła się konferencja o św. Mikołaju Biskupie. Wśród prelegentów interesująco o ikonach Świętego z Bari mówił bp Michał Janocha.

Więcej ...

Wytrwajcie w miłości mojej!

2024-05-03 22:24

Agata Kowalska

Wytrwajcie w miłości mojej! – mówi jeszcze Jezus. O miłość czy przyjaźń trzeba zabiegać, a kiedy się je otrzymuje, trzeba starać się, by ich nie spłoszyć, nie zmarnować, nie zniszczyć. Trzeba podjąć wysiłek, by w nich wytrwać. Rzeczy cenne nie przychodzą łatwo. Pojawiają się też niezmiernie rzadko, dlatego cenić je trzeba, kiedy się wreszcie je osiągnie, trzeba podjąć starania, by w nich wytrwać.

Więcej ...

Pielgrzymi ze Słowacji

2024-05-04 22:26

Małgorzata Pabis

W pielgrzymce wzięło udział ponad 10 tysięcy Słowaków!

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej