Reklama

Nowy numer: Niedziela 11/2024
Gdy boli dusza

Gdy boli dusza

Temat numeru

Gdy boli dusza

Najmłodsze dziecko, które w 2023 r. próbowało się zabić, miało 7 lat. Co sprawia, że polskie dzieci i nastolatki są tak mało odporne na życie? – pytamy dr. hab. Adama Czabańskiego, socjologa i suicydologa, eksperta...

Szczegółowy spis treści

Edytorial
3

Dlaczego?

Ks. Jarosław Grabowski

Wiara w Boga ma znaczenie i może uchronić przed popełnieniem samobójstwa. Pod warunkiem, że będzie ona żywa, przekazywana w domu, w rodzinie...

Z Jasnej Góry
5

Z Jasnej Góry

Rubrykę redagują: o. Michał Bortnik, Maria Bareła-Gawenda BP @JasnaGóraNews

„Z miłością wybrani, z nadzieją posłani”.

treści wiary
10-13

Wcale nie poszczą, choć mogliby

Michał Wojciechowski

Post znany jest człowiekowi od zarania dziejów, a starożytni dostrzegali w nim wiele wartości, korzystnie wpływających na naszą duszę i ciało. Niestety, współcześni wygodni chrześcijanie niemal zupełnie zarzucili postne praktyki.

Apostolski, czyli jaki?

Ks. Janusz Lekan

No właśnie, w co wierzę albo lepiej – w Kogo? Na ile my, dorośli, pamiętamy jeszcze prawdy, które stanowią fundament naszej wiary? A może trzeba je sobie przypomnieć – krok po kroku? Jak niegdyś na lekcjach religii...

Czytamy Franciszka

Papież Franciszek

Wielki Post to właściwy okres, by uczynić miejsce dla Słowa Bożego. Jest to czas, aby wyłączyć telewizor i otworzyć Biblię.

komentarz
14

Kiedy aborcja staje się prawem człowieka

Jonathan Luxmoore

Głosowanie francuskich parlamentarzystów spowodowało, że ich kraj jako pierwszy na świecie gwarantuje w konstytucji prawo do aborcji. Fakt ten można interpretować na różne sposoby.

liturgia tygodnia
15-18

Ziarno, które wpadłszy w ziemię obumrze, przynosi plon obfity

Słowa Ewangelii według św. Jana J 12, 20-33

Czym jest węzeł małżeński?

Ks. Łukasz Romańczuk

I ślubuję ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz że cię nie opuszczę aż do śmierci”. Słowa przysięgi małżeńskiej są bardzo piękne i zobowiązujące.

Nowe przymierze

O. Maciej Pawlik, benedyktyn

Pierwsze czytanie dzisiejszej Liturgii Słowa to fragment tzw. Księgi Pocieszenia – proroctw Jeremiasza, obejmujących rozdziały 30-33 jego księgi.

Stwórz, o mój Boże, we mnie serce czyste

Ks. prof. Waldemar Chrostowski

Bóg zawsze jest obecny w dziejach człowieka, którego stworzył na swój obraz i podobieństwo. W czasach Starego Testamentu znajdowało to wyraz w przymierzach, które zawarł z Adamem i Noem, a następnie z Abrahamem i jego potomkami oraz Mojżeszem i Izraelem jako ludem Jego wybrania.

Orędowniczka cierpiących

Ireneusz Korpyś

Nazwano ją św. Ritą Bliskiego Wschodu. Patronuje chorym, cierpiącym i prześladowanym.

moim zdaniem
19

Geniusz kobiet

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Kościół dziękuje za wszystkie kobiety i za każdą z osobna. Składa dzięki za wszystkie przejawy kobiecego geniuszu w ciągu dziejów.

życie Kościoła
20-21

Siostry w koronach

Magda Nowak

Dziś w Polsce jest ich zaledwie szesnaście. Czasy, kiedy Zakon Brygidek był na ziemiach polskich jednym z prężniej rozwijających się, minęły. Ma on jednak bogatą historię, którą warto poznać i – co najważniejsze – ta historia wciąż trwa.

życie w Kościele
22-23

Tydzień w Kościele

Tomasz Musiał

Irlandczycy niespodziewanie – sondaże mówiły inaczej – odrzucili w referendum rządowe poprawki do konstytucji, które zmierzały do redefinicji rodziny. Do tej pory w irlandzkiej konstytucji instytucja rodziny była oparta na małżeństwie.

ważny temat
24-25

Napluć w okno na Franciszkańskiej 3

Witold Gadowski

Kult papieża uwierał TVN jak przysłowiowa ość w gardle. Wielu odetchnęło z ulgą, gdy rozpoczęto proces uśmiercania wielkości Karola Wojtyły. Na szczęście KRRiT powiedziała: dość!

nasza rozmowa
26-28

Dziadersi, lewacy, katole

Z Anną Cegiełą rozmawiał Wojciech Dudkiewicz

Jak mowa nienawiści zmienia nasze życie i obyczaje. Rozmowa z dr hab. Anną Cegiełą, językoznawcą z Instytutu Polonistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego.

Obserwator
30-31

Obserwator

Projekt strategii dla przemysłu obronnego przygotowany przez Komisję Europejską – pierwszy taki dokument w historii – ma rozkręcić ten rodzaj aktywności krajów członkowskich, położyć nacisk na zakupy sprzętu wojskowego europejskich firm, na inwestycje oraz innowacje.

punkt widzenia
32-33

Czy europarlament skręci w prawo?

Rozmawia: Artur Stelmasiak

Po wyborach Parlament Europejski będzie bardziej sceptyczny wobec polityki migracyjnej, centralizacji UE oraz tych wszystkich szaleństw polityki Zielonego Ładu – mówi europoseł PiS Ryszard Czarnecki z frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

moim zdaniem
34-35

Kardynał wizjoner

Grzegorz Polak

W zachodnich Niemczech uważany był powszechnie za „spiritus movens” pojednania polsko-niemieckiego pośród członków polskiego episkopatu.

„Aborcja” polskości

Witold Gadowski

Okres rządów Nowackiej w oświacie i Tuska na stanowisku premiera przejdzie pewnie do naszej najnowszej historii jako wyjątkowo nasilone propagowanie „odpolaczania” młodych Polaków.

historia
36-37

Półwysep wolności

Jan Józef Kasprzyk

100 lat temu Rada Ligi Narodów przyznała nam Westerplatte. Tam powstała najsłynniejsza polska Wojskowa Składnica Tranzytowa.

nasze sprawy
38-39

Przyszłość samorządów

Tadeusz M. Krasnawski

Zakończyła się największa i najważniejsza konferencja samorządowa w Europie Środkowo-Wschodniej.

komentarz
40

"Gazeta Wyborcza" zaczepia "Niedzielę"

Katarzyna Cincio

Zazwyczaj nie mamy nic przeciwko temu, zgodnie ze starą zasadą: niech cytują, byle tylko nie mylili nazwiska… Tym razem jednak udało się to tylko połowicznie.

niedziela z kulturą
44

Przez zabawę do wiedzy

W.D, PAP

Ważne przesłanie

J.K.

Obok Rembrandta

W.D.

Sto lat

W.D.

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

niedziela z kulturą
52-53

Kalkomania nadal w modzie

Magdalena Wanot-Miśtura

Ostatnio zapytałam studentów o jakąś konstrukcję (zdaje się: wybrać kogoś prezydentem), którą uznaje się za kalkę z języka rosyjskiego. Stwierdzili, że w ogóle tak nie mówią. Anglicyzmów natomiast – jak się okazało w rozmowie – mają w swoim języku całkiem sporo.

sprawy rodzinne
54-55

Bądźcie obok, a nie między

Małgorzata i Marian Piotrowscy

Jak powinny się kształtować relacje między dorosłymi już dziećmi a ich rodzicami i teściami? Odpowiedź nie jest łatwa.

Niedziela z kulturą
55-61

Program telewizyjny

w centrum uwagi
56-57

Czy USA rozplączą ten węzeł?

Marek Bober

Nowe pokolenie Amerykanów zmienia Biały Dom.

świat pod lupą
58-59

Trzeci wymiar kina

Wojciech Bobrowski

Naukowcom, biznesmenom, ale przede wszystkim miłośnikom filmów wydawało się, że trójwymiarowe kino i taka sama telewizja są w zasięgu ręki. Niekoniecznie.

podróżnik
60-61

Z Warmii na Mazury

Wojciech Dudkiewicz

Snobujmy się na Bari, Capri i Rimini. Ale wybierajmy Lidzbark Warmiński, Reszel i Kętrzyn. Polska jest piękna i ciekawa, choć niekoniecznie znana.

dobre rady
62-63

Sekrety udanego związku

Agnieszka Kaczmarek-Müller, psychoterapeuta

W małżeństwie istotne są małe rzeczy, ale często nie przywiązujemy do nich wagi. Na co zwrócić uwagę, aby związek był satysfakcjonujący?

Pożądany plus

Anna Wyszyńska

Pojęcia „otyłość” i „nadwaga” pojawiają się jako ostrzeżenia przy wielu chorobach. Co jednak, kiedy kilogramów jest za mało?

Niedziela z kulturą
64

Krzyżówka

dobre rady
64

Jak wybrnąć z plajty?

Bożena Kwiecińska, prawnik

Co daje dłużnikowi upadłość konsumencka?

kartka z kalendarza
66-67

Święta nietypowe

Red.

Dzień Stolarza

Red.

W dniu patrona stolarzy – św. Józefa specjaliści pracy z drewnem mają swoje święto.

Wilki z okolic Czarnobyla

Red.

W styczniu ukazały się wyniki badań, z których wynika, że wilki żyjące w Czarnobylu w zamkniętej strefie wokół zniszczonej elektrowni są odporne na skutki promieniowania.

Ciekawostka

Red.

Altermagnesy mogą odmienić elektronikę.

Czy wiesz, że...

Red.

... na dnie Bałtyku znajduje się największa budowla z epoki kamienia w Europie?

Wydarzyło się

Red.

Pamiętaj o życzeniach!

Red.

ludzkie historie
68-69

Michał PAX Bukowski: Pan Bóg ma większe plany niż nasze marzenia

Rozmawia: Angelika Kawecka

Znany jako członek zespołu Muode Koty, dziennikarz i prezenter, który uśmiecha się do widzów z takich programów jak Studio Raban, Agape w Telewizji Polskiej. Mąż i ojciec. Przeszedł drogę nawrócenia i przylgnął do Jezusa. Żonę sobie wymodlił i udowadnia, że choć Zuzia jest protestantką, wspólnie mogą tworzyć szczęśliwy dom, w którym dzieci wzrastają w łasce u Boga i ludzi. O tym wszystkim rozmawia z nim Angelika Kawecka. O tym, że Bóg ma plany względem nas większe niż nasze marzenia, przekonuje muzyk i dziennikarz Michał PAX Bukowski.

wiara i życie
70-71

Droga przez krzyż

Angelika Kawecka

Propozycja dla wierzących i niewierzących. Dla pracowników korporacji i zakleszczonych w układach bez wyjścia. Dla zdradzających, skrzywdzonych i nienawidzących.

Wielkopostny słowniczek

Red.

Co Jezus jadł podczas Ostatniej Wieczerzy? Jak wyglądała korona cierniowa? O tym – poniżej.

szlachetne zdrowie
72-73

Serce jak dzwon

Katarzyna Galarowicz

Z powodu zawału serca co roku umiera ok. 15 tys. Polaków. Jak więc dbać o ten intensywnie pracujący mięsień, który każdego dnia uderza 110 tys. razy?

Jak najlepiej zadbać o zdrowe serce?

Red.

Odpowiednia dieta, najlepiej typu śródziemnomorskiego czy DASH. Warto unikać produktów przetworzonych, sztucznych, wysokokalorycznych, smażonych oraz niezdrowych tłuszczów typu trans, słodyczy i nadmiaru soli. Do codziennego jadłospisu dobrze jest wprowadzić dużą ilość świeżych warzyw, produktów pełnoziarnistych, bogatych w dobre tłuszcze, jak orzechy, oleje zimnotłoczone, ryby.

75

Wysyłamy świąteczne życzenia

Katarzyna Krawcewicz

Choć SMS-y zajęły miejsce świątecznych kartek, warto wrócić do tego sprawdzonego sposobu przesyłania życzeń.

życie ze smakiem
76-77

Jak u mamy

Red.

Smaczny, z chrupiącą skórką, zdrowy, na zakwasie. Chleb, który pachnie domowym ciepłem. I pyszne bułki własnej roboty. Przepisy sprawdzone przez naszych redakcyjnych współpracowników.

warto zobaczyć
78-79

Podążając za św. Józefem

Red.

Opiekun Świętej Rodziny. To patron chrześcijańskich małżeństw, rodzin oraz ludzi pracy i dobrej śmierci, a nawet miast, regionów i krajów. Na całym świecie działają ośrodki józefologiczne, zajmujące się kultem św. Józefa. Są siostry św. Józefa, popularnie nazywane józefitkami, szczególne miejsce ma on również w zakonach karmelitańskich. Są dokumenty papieskie i czasopisma jemu poświęcone. Nic więc dziwnego, że i parafie, i sanktuaria oddają się pod jego potężną opiekę.

Katedrami po świecie

Red.

Święty Józef patronuje katedrom na całym globie. Warto zerknąć choćby na te, które odbiegają od naszego, europejskiego spojrzenia na architekturę katedry.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela Plus

Czy wiecie, czym są…

I.C.

...opony wielkopostne?

Cud na gruzach

Beata Pieczykura

Ułuda i pragnienie zrujnowały mu życie. Stracił prawie wszystko. Jak odbił się od dna? Kto uratował jego życie i nogę? To historia Pawła Drozdenki.

Kafejka z duszą

Beata Pieczykura

Jak marzenie i pasja doprowadziły do powstania klimatycznej kawiarni w Koszalinie? Co różni ją od innych tego typu lokali?

Konkretny facet

Maria Bocheńska

Święty Józef uosabia wszystkie cechy, które powinien mieć każdy dorosły, dojrzały mężczyzna – zapewnia Paweł Bogdanowicz, prezes stowarzyszenia Ojcowie w Obronie Dzieci i Integralności Rodziny w Nowym Sączu.

Wyrasta z tradycji

Maria Fortuna-Sudor

W tym dniu jest to jedyne takie, niepowtarzalne miejsce na ziemi –przekonuje dyrektor Agnieszka Żołna-Zdunek.

Zadzimskie misterium

K.L.

Zapraszamy wszystkich, którzy pragną duchowo przeżyć ostatnie chwile ziemskiego życia Chrystusa, do udziału w tym niezwykłym wydarzeniu.

Zawsze blisko Niej

Oprac. za: Radio Doxa

Dziewczęta, które na co dzień zdecydowały się służyć Maryi, przeżywały dzień skupienia.

O co chodzi w EDK?

Oprac. za: edkdziemiany.pl

Msza św. w kościele św. Antoniego w Dziemianach rozpoczęła IX edycję EDK.

Niedziela sosnowiecka

Życzę, byście byli mądrzy!

Ks. Przemysław Lech

Bardzo wam życzę nie tylko dobrze zdanej matury, ale także tego, by wiedza, którą zdobyliście w czasie nauki w szkole średniej, a którą teraz sobie utrwalacie, zawsze odciągała was od złych wyborów, by udoskonalała wasze dorosłe życie – powiedział abp Adrian Galbas.

Pielgrzymujemy każdego dnia

Piotr Lorenc

– Nie wolno nam zapomnieć, że naszym celem jest niebo, zbawienie, że tam będziemy mieli mieszkanie, w którym Bóg chce nas widzieć, ale to od nas zależy, czy klucze do tego mieszkania dostaniemy – powiedział ks. Rafał Stępniewski, dyrektor Domu św. Józefa w Będzinie podczas Mszy żałobnej śp. ks. kan. Zygmunta Woźniaka.

Buen Camino

Jarosław Ciszek

Z pielgrzymkami zdecydowanie bardziej kojarzy nam się czas wakacji i liczne grupy zmierzające do Częstochowy. A tymczasem jeśli ktoś złapie pielgrzymkowego bakcyla wędruje cały rok.

Niedziela toruńska

Aby nikt nie był sam

Z Dorotą i Mateuszem Juźków i Barbarą Krzemińską rozmawia Agata Pawluk

Jak postrzegamy małżeństwa, które nie mogą cieszyć się swoim potomstwem? Czy zbyt często nie oceniamy i nie skazujemy tych osób na wykluczenie? O drodze oddania się Bogu w pełni z założycielami wspólnoty Abraham i Sara w Toruniu rozmawia Agata Pawluk.

Rzeźba niezgody

Renata Czerwińska

Cykl spotkań o Koperniku, na który zaprasza Muzeum Diecezjalne z Towarzystwem Miłośników Torunia, zawsze przyciągał wielu miłośników historii. Nie inaczej było na kolejnym spotkaniu.

Przebiśniegi wiary

Agnieszka Komorowska

Jeśli „ruah” oznacza „tchnienie”, to tym razem było to tchnienie ognia. – Czułam niesamowite działanie Ducha Świętego – podzieliła się pod koniec dnia Krystyna. I nie była w tym osamotniona.

Reklama

Najpopularniejsze

Dlaczego w czasie Wielkiego Postu zasłaniane są krzyże w...

Wiara

Dlaczego w czasie Wielkiego Postu zasłaniane są krzyże w...

Nowenna do św. Józefa

Wiara

Nowenna do św. Józefa

Ceremonia pogrzebowa abp. Mariana Gołębiewskiego

Niedziela Wrocławska

Ceremonia pogrzebowa abp. Mariana Gołębiewskiego

Eucharystia w intencji zmarłego abp. Mariana...

Niedziela Wrocławska

Eucharystia w intencji zmarłego abp. Mariana...

Kard. Ryś: to jest nowy człowiek, który potrafi z...

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: to jest nowy człowiek, który potrafi z...

9 dni modlitewnego szturmu nieba w intencji ojczyzny

Kościół

9 dni modlitewnego szturmu nieba w intencji ojczyzny

Wielki Post: Rozmawiaj z Bogiem od rana do wieczora według...

Wiara

Wielki Post: Rozmawiaj z Bogiem od rana do wieczora według...

Finlandia: 17 tysięcy katolików, 8 parafii, 28 księży

Kościół

Finlandia: 17 tysięcy katolików, 8 parafii, 28 księży

Świdnica: Wyjątkowa prezentacja Całunu Turyńskiego

Niedziela Świdnicka

Świdnica: Wyjątkowa prezentacja Całunu Turyńskiego