Reklama

Wiadomości

Warszawa: Klinikę Budzik dla dorosłych opuszcza dwoje pacjentów!

2024-04-18 14:19

PAP/Albert Zawada

Dyrektor Kliniki Budzik dla dorosłych prof. Wojciech Maksymowicz przekazał w czwartek, że dwoje chorych, po ponad rocznym leczeniu i rehabilitacji, opuszcza klinikę. 18 kwietnia w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pacjenta w Śpiączce.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Narodowy Dzień Pacjenta w Śpiączce ma na celu lepsze zrozumienie problemów pacjentów w stanie śpiączki, a także pomoc w stworzeniu systemu, pozwalającego na wybudzanie pacjentów ze śpiączki w każdym możliwym przypadku. Ponadto obchody Dnia Pacjenta w Śpiączce mają przyczynić się do zwiększenia społecznej świadomości istnienia problemu pacjentów znajdujących się w tym stanie.

Jednym z miejsc, które pomagają pacjentom w śpiączce jest Klinika Budzik dla dorosłych w Warszawie. Specjalistyczną placówkę wybudowała Fundacja Ewy Błaszczyk "Akogo?", a partnerem medycznym przedsięwzięcia jest Mazowiecki Szpital Bródnowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Dzisiaj jest Narodowy Dzień Chorego w Śpiączce. Nie wszyscy może o tym pamiętają, ale nie byłoby tego dnia, uchwalonego przez Sejm RP w 2012 roku, gdyby nie aktywność osobista Ewy Błaszczyk, za co wszyscy dziękujemy" - mówił w czwartek prof. Wojciech Maksymowicz.

Przekazał również, że 18 kwietnia, po ponad rocznym leczeniu i rehabilitacji, dwóch pacjentów opuszcza klinikę. "Dwoje naszych chorych doszło do takiego etapu, że uznaliśmy, że mogą dalszą kontynuację leczenia mieć w warunkach domowych" - mówił.

Prezes Fundacji "Akogo?" Ewa Błaszczyk podkreśliła, że "jest taki moment, że się odzyskuje świadomość i to jest najważniejsze". Dodała, że poza tym jest jeszcze szereg rzeczy - rehabilitacja i ciężka praca, ale - jak tłumaczyła - to jest już następny etap.

Jedną z osób, które opuszczają klinikę jest pan Marcin - 25-latek, który uległ ciężkiemu wypadkowi komunikacyjnemu w drodze do pracy. Mimo wykonania poważnej operacji neurochirurgicznej, przez długi czas był w głębokiej śpiączce. Do kliniki trafił w ciężkim stanie.

"Uporczywa walka fizjoterapeutów, neurologopedów, psychologa, pielęgniarek i oczywiście zespołu lekarskiego bardzo powoli dawała efekty. Po drodze pokonano ciężkie infekcje zagrażające życiu, a nawet covid" - przekazała fundacja "Akogo?".

Reklama

PAP/Albert Zawada

W specjalistycznych badaniach stwierdzono powrót zdolności połykania i bezpiecznie zaczęto go żywić doustnie. To ułatwiło dalszą rehabilitację zdolności mówienia. Jednak mowa z powodu uszkodzenia mózgu nadal jest niewyraźna i podobnie jak zdolność pionizacji ciała i chodzenia będzie wymagała dalszych systematycznych ćwiczeń w domu.

Drugą osobą jest pani Renata, u której 1 stycznia 2023 r. doszło do nagłego zatrzymania krążenia w przebiegu zawału serca. Jak informuje fundacja "Akogo?", przed tym zdarzeniem pracowała jako nauczycielka w szkole podstawowej i liceum. Uczyła plastyki, etyki i zajęć artystycznych. Do kliniki trafiła w ciężkim stanie, bez zdolności komunikowania się ze światem zewnętrznym.

Była poddana złożonej neurorehabilitacji, terapii neurologopedycznej i psychologicznej. Bardzo powoli jej stan się poprawiał. W końcu w foniatrycznym badaniu fiberoskopowym stwierdzono powrót zdolności połykania. Niestety, jak informuje klinika, u pani Renaty cały czas występuje brak zdolności widzenia, co związane jest z przetrwałym uszkodzeniem części mózgu odpowiedzialnej za postrzeganie tego, co widzą oczy.

Wzorcem Kliniki Budzik dla dorosłych jest uruchomiona w 2013 roku przez Fundację "Akogo?" Klinika Budzik dla dzieci.

Narodowy Dzień Pacjenta w Śpiączce został ustanowiony przez Sejm w listopadzie 2012 r. Wybór daty nie był przypadkowy - 18 kwietnia 2011 r. Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) wydał pozytywną opinię w sprawie pierwszego w naszym kraju programu medyczno-neurorehabilitacyjnego, przygotowanego dla "jednostki chorobowej", jaką jest śpiączka. Rocznie w Polsce zapada w śpiączkę ponad 600 osób, w tym około 150 dzieci. Ponad połowa to ofiary przestępstw – najczęściej drogowych, sporą grupę stanowią też ofiary przemocy.

Autorka: Aleksandra Kiełczykowska

ak/ agz/

Podziel się:

Oceń:

+2 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: otwarcie zmodernizowanej Kliniki Onkologii WIM

Maciej Biedrzycki/KPRP/prezydent.pl

Uroczystość otwarcia Zakładu Radioterapii oraz zmodernizowanej Kliniki Onkologii odbyła się dziś z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i jego małżonki Agaty Kornhauser-Dudy, w Wojskowym Instytucie Medycznym (WIM).

Więcej ...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Karol Porwich/Niedziela

Udział we Mszy św. obowiązuje katolika w każdą niedzielę oraz w tzw. święta nakazane.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

2024-05-02 20:32

Mat.prasowy

Dlaczego Maryja jest Królową Polski? Kto to w ogóle wymyślił? Co to właściwie oznacza dla współczesnych Polaków i czy faktycznie jest to sprawa wyłącznie religijna? Zapraszamy na trzeci odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski przybliża fascynujące początki królowania Maryi w naszej Ojczyźnie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady