Reklama

Kościół

Lednica i Festiwal Życia w Kokotku – dwa największe w Polsce wydarzenia katolickie dla młodzieży łączą siły

2024-05-08 14:25

Episkopat News

„Wracaj do domu” - to wspólne hasło, które towarzyszyć będzie dwom największym wydarzeniom katolickim organizowanym dla młodzieży w Polsce - Spotkaniu Lednica 2000 oraz Festiwalowi Życia w Kokotku. Dom to nie tylko ściany ale i relacje. To właśnie odkrywanie i budowanie relacji oraz doświadczanie Kościoła, jako domu, do którego można wracać - będzie tematem spotkań zaplanowanych 1 czerwca oraz od 8 do 14 lipca br. O idei i szczegółach programu tegorocznej „Lednicy” mówili uczestnicy konferencji prasowej, która odbyła się dziś w Sekretariacie KEP w Warszawie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

28. Ogólnopolskie Spotkanie Młodych LEDNICA 2000 organizowane przez Dominikańską Fundację Lednica 2000 odbędzie się 1 czerwca br. na Polach Lednickich. Od 8 do 14 lipca br. trwać będzie z kolei Festiwal Życia, organizowany przez Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA. Jak wyjaśnił bp Grzegorz Suchodolski, przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży, zarówno o. Tomasz Nowak OP, duszpasterz Lednicy, jak i o. Tomasz Maniura OMI, odpowiedzialny za Oblackie Centrum Młodzieży NINIWA współpracują w ramach tej Rady, która łączy różne inicjatywy i osoby zaangażowane na rzecz młodych. - Widzimy, że razem możemy zrobić więcej i skuteczniej - podkreślił.

Zwrócił też uwagę, że spotkania są różne ale ich adresatem jest ta sama młodzież. W tym kontekście przywołał też raport nt. młodzieży przygotowany ostatnio przez Radę KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży w odpowiedzi na prośbę Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE). Wyłania się z niego obraz młodzieży doświadczającej przyspieszonych procesów laicyzacyjnych, nacisków kultury medialnej, przeżywającej młodość w kulturze tymczasowości. Bp Suchodolski zaznaczył, że młode pokolenie jest nie tyle wrogie wobec Kościoła i wiary, co obojętne, niezainteresowane. Celem takich inicjatyw, jak Lednica, czy Festiwal Życia w Kokotku jest właśnie przebić się przez tę obojętność i stworzyć możliwość otwarcia na doświadczenie religijne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak w praktyce doszło do bliskiej współpracy między „Lednicą” i „Kokotkiem”? Opowiedział o tym o. Tomasz Maniura OMI. Jak podkreślił, wszystko opiera się na ludziach i relacjach. S. Łucja Redo OP, duszpasterka Lednicy zaczęła przyjeżdżać na Festiwal Życia z młodzieżą, jako uczestniczka i zachwyciła się tym wydarzeniem. Zainteresowała nim o. Tomasza Nowaka OP, który również pojawił się w Kokotku. - Spotkaliśmy się, zapoznaliśmy. Zaczęliśmy współpracować. Jest to naturalne, gdyż nasze przedsięwzięcia bardzo wiele łączy - stwierdził. Duszpasterstwo NINIWA, znane z niezwykłych wypraw rowerowych, organizuje inicjatywę „Rowerem nad Lednicę”. - Uczestnicy naszych wypraw wyruszą nad Lednicę z 4 stron Polski - z Warszawy, Gdańska, Wrocławia i Kokotka. Wszyscy dotrą do Gniezna, w przeddzień lednickiego spotkania i stamtąd już razem wyruszą nad Lednicę - zapowiedział.

Reklama

Episkopat News

Ramowy program lednickiego spotkania przedstawił koordynator wydarzenia, Przemysław Duda. Zaprosił też do zaangażowania się w wolnotariat i zapowiedział, że w okolicach 18 maja (gdy przypadają urodziny św. Jana Pawła II) w całej Polsce odbędą się „fishmoby”- taneczna promocja "Lednicy".

1 czerwca Pola Lednickie otwarte będą na przyjęcie pielgrzymów już od godz. 8 rano. O godz. 12 odbędzie się modlitwa Anioł Pański a o godz. 15 - Koronka do Miłosierdzia Bożego. W międzyczasie zaplanowane są konferencje.

Oficjalne rozpoczęcie spotkania nastąpi o godz. 17. Część pierwsza koncentrować się będzie na rozważaniu tematu powrotu syna marnotrawnego. Poprowadzi ją o. Tomasz Nowak OP i Grzegorz Czerwicki, były więzień, który opowie o swoim doświadczeniu. Część druga związana będzie z odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych. - Zachęcamy młodych do przywiezienia ze sobą białych szat i wypisania na nich swoich imion oraz daty chrztu - powiedział o. Tomasz Nowak OP.

Po Mszy św. o godz. 20 młodzi będą mogli wysłuchać przesłania papieża Franciszka. O godz. 22.15 rozpocznie się część trzecia - modlitewna. Modlitwę wstawienniczą w intencji relacji prowadzić będzie kard. Grzegorz Ryś. Potem zaplanowana jest Adoracja Najświętszego Sakramentu, w ciszy.

O północy tradycyjnie nastąpi akt wyboru Chrystusa i przejście przez Bramę Rybę.

Młodzi nad Lednicą będą mogli uczestniczyć w kilkunastu ogólnorozwojowych warsztatach, m.in. o duchowości, o ewangelizacji o korzystaniu z internetu i telefonów, o liturgii ale też w warsztatach rękodzieła, czy pracy z ciałem. Poprowadzą je m.in. Daniel Wojda, Tomasz Samołyk, Marcin Zieliński, czy o. Cordian Szwarc a także siostry dominikanki. Opowiedziała o tym s. Łucja Redo. Zachęciła też do uczestnictwa w spotkaniu młodych małżonków, zapowiadając, że na Lednicy zorganizowana zostanie specjalna „strefa dziecka”, prowadzona przez siostry służebniczki. - Dzieci będą „zaopiekowane” a rodzice będą mogli znaleźć czas na modlitwę, spowiedź czy wysłuchanie konferencji - podkreśliła.

Reklama

W ramach lednickiego spotkania otwarte zostanie Pole Słuchania - przestrzeń na rozmowę. Każdy uczestnik będzie mógł tam swobodnie i na dowolny temat porozmawiać z księdzem, siostrą zakonną czy osobą świecką a w razie potrzeby również z psychologiem.

Będzie również jak co roku Pole Spowiedzi, gdzie z sakramentu pokuty korzysta zwykle bardzo wielu młodych a księża spowiadają po kilkanaście godzin.

Uczestnicy konferencji zachęcili wszystkich do zapisywania się na spotkanie i zaangażowania się w wolontariat. Poprosili również o wsparcie materialne. Wszystkie informacje dostępne są na stronie internetowej www.spotkanielednica2000.pl.

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież do uczestników Festiwalu Życia: bądźcie przyjaciółmi Jezusa, idźcie do świata drogą misji

Materiał prasowy /festiwalzycia.pl

Rozpoczął się Festiwal Życia. Do Kokotka na cały tydzień przyjechały tłumy młodych ludzi. Już na samym początku czekało na nich zaskoczenie – swoje przesłanie skierował do nich papież Franciszek.

Więcej ...

Tradycje kwietnych dywanów na procesję Bożego Ciała

2024-05-29 16:12

Karol Porwich/Niedziela

Tradycje kwietnych dywanów na procesję Bożego Ciała stanowią niematerialne dziedzictwo kulturowe, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Te niezwykłe kompozycje tworzone są z kolorowych płatków róż, jaśminu, bzu, polnych maków, chabrów, liście paproci czy ściętej trawy. Tradycja słynnych dywanów ze Spycimierza koło Łodzi została nawet wpisana na na listę Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.

Więcej ...

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym Ciele? – sprawdź!

2024-05-29 19:13

Adobe Stock

W wielu diecezjach w Polsce biskupi udzielają dyspensy od piątkowej wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Dyspensy takie ogłoszone już zostały m.in. w archidiecezji warszawskiej, gdańskiej, katowickiej czy wrocławskiej. Przypomnijmy, że katolików, którzy ukończyli 14 rok życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych we wszystkie piątki w roku. Biskup diecezjalny może jednak udzielić wiernym dyspensy na terytorium swojej diecezji.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Kościół

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Nawet wtedy, kiedy spała, Maryja czuwała nad jej...

Wiara

Nawet wtedy, kiedy spała, Maryja czuwała nad jej...

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Kościół

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Kościół

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania