Reklama

Jasna Góra

Ogrodnicy i sadownicy z zawierzeniem na Jasnej Górze

2024-06-09 18:43

BP Jasnej Góry

Na Jasnej Górze podczas 40. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Ogrodników i Sadowników swoje gospodarstwa zawierzyli przedstawiciele tej branży. Pielgrzymka zgromadziła delegacje związków ogrodniczych z kilkunastu miast Polski wraz z pocztami sztandarowymi.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Mimo dużego rozwoju, bez pomocy Bożej nie można wiele dokonać w tych branżach jak ogrodnictwo i sadownictwo. Przychodzimy tutaj, aby zawierzać ciężką pracę polskich ogrodników Matce Najświętszej. To zawierzenie jest potrzebne, bo ich warsztat pracy jest pod gołym niebem i od Bożego błogosławieństwa wiele zależy - powiedział ks. prał. Wojciech Kołakowski, krajowy duszpasterz ogrodników.

Ogrodnicy i sadownicy dziękowali za dotychczasowe zbiory i prosili o dobre plony i opłacalność produkcji. To wydarzenie było także okazją do spotkania się ogrodników, przedstawicieli środowisk naukowych oraz osób zaangażowanych w pracę na rzecz polskiego ogrodnictwa. Przed Mszą świętą pielgrzymi spotkali się w Sali Papieskiej, gdzie rozmawiali o bieżącej sytuacji polskich ogrodników i sadowników.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bogdan Biadała, prezes Polskiego Związku Ogrodniczego zwrócił uwagę, że obecny czas należy do trudniejszych okresów dla rolnictwa i ogrodnictwa w naszym kraju: "W naszych gospodarstwach produkcja jest najnowocześniejsza, zakupiliśmy dużo urządzeń, nowych maszyn, ale w tej chwili obawiamy się, że te urządzenia, które są obciążone kredytem, będzie nam trudno spłacić. Warunki, jakie są stworzone dla ogrodnictwa i rolnictwa, nie sprzyjają naszym gospodarstwom".

Prezes dodał, że pielgrzymki są wyrazem troski o tradycję i wiarę, a ogrodnicy i sadownicy przez modlitwę „uzbrajają” się w siłę do codziennej pracy.

Pielgrzymi-ogrodnicy, którzy przybyli do Matki Bożej, zgodnie podkreślali, że bez Bożej opatrzności produkcja jest skazana na straty.

- Każdy rok jest inny w ogrodnictwie i sadownictwie, obecny rok jest trudny i będzie dużo mniej owoców - ocenił sadownik, producent czereśni, wiceprezes Związku Sadowników RP Krzysztof Czarnecki. - Ten rok jest specyficzny, mieliśmy wegetację bardzo przyspieszoną. Drzewa w tym roku zakwitły o ponad trzy tygodnie wcześniej. A w kwietniu wystąpiły bardzo duże przymrozki, potem pojawiły się obfite deszcze i grad - powiedział Czarnecki.

Reklama

Ubolewał, że z tego powodu w większości obszarów sadowniczych w Polsce nastąpiły duże straty we wszystkich rodzajach owoców.

-Te które przetrwały będą dużo droższe, ale ceny nie rekompensują strat u tych sadowników, u których nie ma żadnych owoców, więc sytuacja jest ciężka - dodał wiceprezes.

Uczestnicy pielgrzymki mimo trudnej sytuacji wyrażali nadzieję na dalszą Bożą opiekę nad ogrodnikami i sadownikami.

- To nie jest tak, że jak trwoga, to do Boga. Jesteśmy tu od zawsze, to jest dla nas istotne. Wiemy, że bez Bożej pomocy i opatrzności nasza produkcja jest skazana na straty - podkreśli.

Tegorocznym organizatorem pielgrzymki był Wielkopolski Związek Ogrodniczy.

Pielgrzymka przebiegała pod hasłem roku duszpasterskiego „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”.

Podziel się:

Oceń:

+1 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

#RedWeek - Jasna Góra upomina się o Kościół Cierpiący

jasnagora.com

Podświetlenie w kolorze czerwonym Sanktuarium na Jasnej Górze było centralnym punktem tegorocznej kampanii „Red Week”, poprzez którą Pomoc Kościołowi w Potrzebie upomina się o prześladowanych chrześcijan.

Więcej ...

Syndrom cesarza

Polityka Xi Jinping jest bacznie obserwowana przez cały świat

commons.wikimedia.org

Polityka Xi Jinping jest bacznie obserwowana przez cały świat

Podczas XX Zjazdu Komunistycznej Partii Chin przewodniczący Xi Jinping rozbił bank – ma 100% władzy, którą miał kiedyś tylko Mao Zedong. Nikt mu się już nie sprzeciwi i nie powie, że popełnia błędy.

Więcej ...

Paulini zapraszają na pielgrzymkowy szlak na Jasną Górę

2024-06-25 19:14

Karol Porwich/niedziela

- Jasna Góra nie ma wakacji - uśmiecha się rzecznik Sanktuarium o. Michał Bortnik i zapewnia, że paulini jak zawsze „z wielką gotowością otwierają drzwi Kaplicy Matki Bożej i bramy Jasnej Góry” przed „pątniczą rzeką”. Zakonnik podkreśla, że „po to tu jesteśmy, by ludzi prowadzić do Matki Najświętszej”. Paulini zapraszają na pielgrzymkowe szlaki, a te wiodą ze wszystkich zakątków Polski. Oprócz tych najbardziej tradycyjnych, sięgających początków istnienia częstochowskiego klasztoru, czyli pieszych, są i te dla rowerzystów, rolkowców czy pielgrzymów na koniach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?