Reklama

Kościół

Abp Georg Gänswein o Benedykcie XVI: poznałem jego głęboką wiarę i wielką pokorę serca

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Benedykt XVI

„Poznałem jego głęboką wiarę, świetność intelektualną i wielką pokorę serca” - tak o kard. Josephie Ratzingerze-Benedykcie XVI powiedział abp Georg Gänswein.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Osobisty sekretarz kard. Josepha Ratzingera/Benedykta XVI spotkał się z mieszkańcami Bydgoszczy i regionu, by podzielić się doświadczeniem współpracy z głową Kościoła. - Dziękuję za zaproszenie do tego miasta, które znam dzięki bliskim mi osobom. Dzisiaj widzę to, co wcześniej mi opowiadano. Poza tym mam pewną słabość do Polski, która oczywiście dotyczy wielkiego poprzednika Benedykta XVI - św. Jana Pawła II - mówił arcybiskup.

„Sposób, w jaki Benedykt XVI umiał sprawić, by współdziałały ze sobą serce i rozum, myśl i uczucia, racjonalność i emocje stanowi owocny model tego, jak opowiadać wszystkim o przełomowej sile Ewangelii” - cytował papieża Franciszka ks. dr Paweł Hoppe, witając wszystkich zebranych w auli Centrum Edukacyjno-Formacyjnego, które z Fundacją Watykańską Joseph Ratzinger-Benedykt XVI, Centrum Studiów Ratzingera zainaugurowało cykl wykładów i spotkań formacyjno-edukacyjnych poświęconych pogłębieniu i propagowaniu nauczania papieża Benedykta XVI.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Arcybiskup Georg Gänswein mówił, że jego życie blisko Benedykta XVI, wcześniej Josepha Ratzingera, zaczęło się wtedy, kiedy rozpoczął studia teologiczne w Niemczech. Dodał, że już wtedy teksty, ówczesnego księdza profesora, były dla niego wskazówką. - Stały się swego rodzaju nawigacją do odkrycia wiary, tego credo, które wyznajemy w każdą niedzielę podczas Mszy św. Właśnie tak poznałem - jeszcze nie osobiście tylko intelektualnie - osobę, której jak się później okazało byłem najbliższym towarzyszem ostatnich lat życia - powiedział.

W sumie abp Georg Gänswein był blisko kardynała i papieża przez 27 lat. - Był to nieoczekiwany i niewyobrażalny dar. W ten sposób mogłem zaczerpnąć nie tylko intelektualnie, ale bardzo osobiście z tej jasności, jaką reprezentował kard. Ratzinger i Ojciec Święty Benedykt XVI. Poznałem jego głęboką wiarę, świetność intelektualną i wielką pokorę serca. Zestawienie tych wszystkich jakości w osobie papieża bardzo ubogaciło moje życie, moją wiarę. Są to owoce, których nie chciałbym zatrzymywać dla siebie. Chciałbym zrobić wszystko, by pogłębić to dziedzictwo - mówił gość spotkania.

Spotkanie z abp. Georgiem Gänsweinem było ponad dwugodzinnym czasem stawiania pytań i odpowiedzi. Uczestnicy pytali między innymi, co czuł, kiedy Ojciec Święty ogłosił rezygnację z urzędu. - Nie było to dla mnie łatwe do przyjęcia. Jednak, kiedy papież mówił mi o tym na długo przed ogłoszeniem decyzji rozumiałem, że to nie jest żadna ucieczka, ale jego głęboko przemyślana decyzja. A sposób w jaki mi to zakomunikował był tylko tego potwierdzeniem. Papież w wieku 85 lat, z siłami, które go opuszczały wiedział, rozumiał, że nie jest tym, kto teraz powinien stać na czele Kościoła - mówił.

Reklama

Arcybiskup dziękując za spotkanie stwierdził, że był to dla niego czas dostrzeganie tego, co drzemie w człowieku, gdzie bije jego serce. - Usłyszane pytania, analizy świadczą, że żyjemy w wolności stawiania pytań, o Kościół, o nasza wiarę, o sens naszej ludzkiej egzystencji. W tym spotkaniu - w kraju, który nie jest moją Ojczyzną - doświadczam, że wszyscy jesteśmy katolikami a Kościół - jak nieustannie przekonywał Benedykta XVI - jest naszą Matką, która nas kocha, rodzi, karmi i ochrania. Oczywiście sposób przeżywania naszego katolicyzmu może się trochę różnić, ale mamy wspólną tożsamość - powiedział.

Podziękowania przekazał także bp Krzysztof Włodarczyk. Podsumowując spotkanie stwierdził: - Jeśli rzeczywiście chcemy sięgać do tej wielkiej spuścizny nauczania papieża Benedykta XVI, wcześniej kard. Ratzingera, to mamy doskonałą do tego okazję. Myślę o Opera Omnia, serii wydawanej przez Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Nic tylko czytać, czytać, czytać i uczyć się tego wielkiego papieża każdego dnia - stwierdził.

Niemiecki duchowny odwiedził również Muzeum Diecezjalne, w którym znajduje się sala pamięci Benedykta XVI, gdzie można oglądać m.in. jego buty, sutannę, piuskę, różaniec, haftowaną stułę, a także Izbę Pamięci Męczenników w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym.

Podziel się:

Oceń:

2024-06-13 09:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Gänswein podziękował Bogu za dar życia Benedykta XVI

Włodzimierz Rędzioch

Abp Georg Gänswein trwa w żałobie po swoim byłym przełożonym Benedykcie XVI. W niedzielę rano wieloletni prywatny sekretarz papieża-seniora wraz z licznie zgromadzonymi duchownymi i wiernymi odprawił w Bazylice św. Piotra Mszę św. w intencji zmarłego rok temu papieża Ratzingera. Z abp Gänsweinem koncelebrowali kardynałowie: Gerhard Ludwig Müller i Kurt Koch. Podczas liturgii arcybiskup kilkakrotnie z trudem opanowywał wzruszenie.

Więcej ...

Toruń/ Prezydent Andrzej Duda na uroczystości upamiętniającej Polaków ratujących Żydów

2025-03-24 11:31
Kaplica Pamięci Męczenników Polskich w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II

Radio Maryja

Kaplica Pamięci Męczenników Polskich w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II

W Kaplicy Pamięci Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu w poniedziałek przed południem z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy rozpoczęła się uroczystość z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacja niemiecką.

Więcej ...

Prezydent: Polakom za pomoc Żydom groziła kara śmierci

2025-03-24 18:31

www.prezydent.pl

Polakom za pomoc Żydom groziła kara śmierci. Nie tylko dla tego, kto bezpośrednio pomagał, ale także dla jego najbliższych, całej rodziny - powiedział w Toruniu prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że jest to "coś niewyobrażalnego" współcześnie żyjącym osobom.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kim jest Pani z żółtymi kwiatami, którą pozdrowił...

Franciszek

Kim jest Pani z żółtymi kwiatami, którą pozdrowił...

Bóg oczekuje nawrócenia

Wiara

Bóg oczekuje nawrócenia

Nowenna przed Uroczystością Zwiastowania Pańskiego

Wiara

Nowenna przed Uroczystością Zwiastowania Pańskiego

Tu wyspowiadasz się nawet po północy. Wkrótce...

Kościół

Tu wyspowiadasz się nawet po północy. Wkrótce...

Masakra parafialnej grupy młodzieżowej

Wiadomości

Masakra parafialnej grupy młodzieżowej

Przerażające! Program tv prezentuje satanistyczny...

Wiadomości

Przerażające! Program tv prezentuje satanistyczny...

18-latka umiera po nieudanej 22-tygodniowej aborcji

Wiadomości

18-latka umiera po nieudanej 22-tygodniowej aborcji

Panie! Ucz mnie miłości do Eucharystii!

Wiara

Panie! Ucz mnie miłości do Eucharystii!

Co to jest cudzołóstwo? Czy rozwód jest

Wiara

Co to jest cudzołóstwo? Czy rozwód jest "w porządku"?