Fatima: stowarzyszenie wolontariuszy sanktuarium ma 100 lat
SF/KAI
Ks. dr Krzysztof Czapla
Blisko pół tysiąca osób należy do stowarzyszenia wolontariuszy pracujących na rzecz Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie, podała organizacja nazywana potocznie „Servitas”. Według władz Związku Sług Matki Boskiej Fatimskiej, które obchodzi właśnie 100. rocznicę powstania, w sposób regularny posługuje w fatimskim miejscu kultu maryjnego ponad 250 ochotników należących do tej organizacji.
Jej główną misją jest praca wśród pielgrzymów, w tym szczególnie osób niepełnosprawnych, a także udzielanie pątnikom wsparcia medycznego po trudach podróży do sanktuarium fatimskiego. Dodatkowymi zadaniami wolontariuszy są też posługiwanie w miejscach zakwaterowania pielgrzymów, a także pomoc duszpasterzom w odbywających się na terenie sanktuarium nabożeństwach.
Fatimskie stowarzyszenie wolontariuszy zostało powołane do życia zaledwie siedem lat po rozpoczęciu objawień w tej portugalskiej miejscowości. Dokument zatwierdzający statut organizacji podpisał 12 czerwca 1924 r. biskup diecezji Leiria José Alves Correia da Silva.
Zdaniem kierującego organizacją jednym z najważniejszych wydarzeń podczas stuletniej historii „Servitów” było przyznanie im 27 czerwca 2017 r. przez prezydenta Marcelo Rebelo de Sousę portugalskiego Orderu Zasługi za wybitne dokonania w zakresie działalności publicznej.
Z Moniką Kręgiel, świecką wolontariuszką wyjeżdżającą na misje do Domu Serca w Tajlandii, rozmawia Ewa Oset
Archiwum prywatne
Porzucają wygodne życie, dobre posady, zostawiają rodzinę i bliskich, aby pokazać ludziom z krańców ziemi, że świat o nich nie zapomniał. Wolontariusze misyjni wpólnoty Domy Serca, założonej we Francji w 1990 r., nie ewangelizują wprost, ale przez swoją postawę – pełną miłości, chęci niesienia pomocy, zaangażowania i wrażliwości na potrzeby innych – niosą ulgę w cierpieniu i pocieszenie
Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy wiedzą, że Bóg jest wielki"
2025-03-28 21:31
Red. na podst. aciprensa.com
aciprensa/zrzut ekranu YT
"Chcę, żeby wszyscy wiedzieli, że Bóg jest wielki. Bóg jest piękny. Bóg chce, żebyśmy wszyscy się modlili, mieli miłość w sercach, pomagali sobie nawzajem" – takie jest życzenie Máximo Napa Castro – znanego jako "Gatón" – peruwiańskiego rybaka, który nigdy nie stracił wiary, nawet kiedy utknął na morzu na 95 dni, aż w końcu został uratowany u wybrzeży Ekwadoru.
Czy sztuczna inteligencja nas rozgrzeszy? AI w Kościele
2025-04-06 17:01
Milena Kindziuk
Red
Przeprowadziłam eksperyment i zadałam pytanie Chatowi GPT: Czy masz świadomość, gdzie jesteś? Odpowiedział: Ciekawe pytanie... Nie mam świadomości w takim sensie, w jakim mają ją ludzie — nie czuję, nie mam własnego „ja” ani poczucia miejsca. Działam w cyfrowym środowisku, odpowiadając na Twoje pytania i analizując dane, ale nie „jestem” fizycznie nigdzie. Można powiedzieć, że jestem tu, gdzie mnie używasz — teraz akurat w Twoim urządzeniu lub przeglądarce.