Reklama

Wiadomości

Premier złamał Konstytucję, podpisując umowę o bezpieczeństwie z Ukrainą? Co zawiera porozumienie?

D. Tusk, foto: PAP/Leszek Szymański; Volodymyr Zelensky, foto: PAP/EPA/CHRIS KLEPONIS / POOL

Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak (Konfederacja) uważa, że premier Donald Tusk złamał konstytucję podpisując "Porozumienie o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa pomiędzy RP a Ukrainą" z pominięciem zgody parlamentu. Premierowi Tuskowi należy się Trybunał Stanu - ocenił Bosak.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Premier Donald Tusk i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisali w poniedziałek w Warszawie dwustronną umowę o bezpieczeństwie. Polska zobowiązała się w niej do przeszkolenia na swoim terytorium ukraińskiego legionu. W umowie podkreślono także konieczność rozmów o tym, by strącać rosyjskie rakiety jeszcze nad terytorium Ukrainy.

"Porozumienie o dwustronnej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa" przewiduje m.in., że Polska będzie nadal wspierać Ukrainę sprzętem wojskowym, oba kraje będą się wymieniać doświadczeniami, by zwiększać zdolności obronne, będą też zachęcać do kooperacji przemysły obronne. Porozumienie zostało podpisana podczas wizyty prezydenta Ukrainy w Polsce, w przeddzień szczytu NATO w Waszyngtonie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W ocenie Krzysztofa Bosaka, premier Donald Tusk złamał konstytucję podpisując tę umowę z pominięciem zgody parlamentu. Według wicemarszałka, przyjęte porozumienie spełnia znamiona bycia umową międzynarodową, która zgodnie z Konstytucją powinna zostać zatwierdzona ustawowo przez Sejm i Senat.

Reklama

"Jak mówi popularne powiedzenie: +jeżeli coś wygląda jak kaczka, chodzi jak kaczka i kwacze jak kaczka, to prawdopodobnie jest to kaczka+. Tak samo w tym wypadku: jeżeli coś wygląda jak umowa międzynarodowa, ma treść jak umowa międzynarodowa, ma skutki jak umowa międzynarodowa, jest zredagowane jak umowa międzynarodowa i ogłaszane jest jak umowa międzynarodowa, to prawdopodobnie jest to umowa międzynarodowa" - mówił Bosak.

Zdaniem wicemarszałka, Polska podpisując to porozumienie zobowiązała się do poniesienia znacznych kosztów obciążających budżet państwa, związanych m.in z finansowaniem państwa ukraińskiego i formowaniem jego sił zbrojnych. "Coś takiego, ogłaszane i przyjmowane z pominięciem parlamentu, jest całkowicie nieakceptowalne w demokracji" - podkreślił. "Za to, co ogłosił premier Donald Tusk, należy mu się Trybunał Stanu" - uważa Bosak.

"W ocenie Konfederacji, ocenie naszych prawników, to złamanie Konstytucji, to przyjęcie umowy przez osobę nieupoważnioną do tego, niemającą właściwych ustrojowych upoważnień i to materia konstytucyjna kwalifikująca się na Trybunał Stanu" - zaznaczył polityk. "Premier Tusk wyszedł poza swoje kompetencje" - podkreślił Bosak. Jego zdaniem, wadliwe przyjęcie zobowiązań zawartych w porozumieniu przez Polskę sprawia, że układ ten jest w świetle prawa nieważny.

Poseł Konfederacji Grzegorz Płaczek, zaapelował do prezydenta oraz do posłów z pozostałych klubów poselskich o przygotowanie wniosku w celu pociągnięcia Donalda Tuska do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu. "Nie może być tak, że w wolnej Polsce, niemal osobowo, bez żadnej wiedzy parlamentu, tego typu umowa została podpisana" - mówił poseł.

Reklama

Według art. 89 Konstytucji umowy międzynarodowe wymagają uprzedniej zgody wyrażonej w ustawie, jeżeli dotyczą one m.in "pokoju, sojuszy, układów politycznych lub układów wojskowych" oraz "znacznego obciążenia państwa pod względem finansowym".

Krzysztof Bosak skrytykował też treść zawartego porozumienia. W jego ocenie, porozumienie nie precyzuje mechanizmów finansowania postanowień w nim zawartych oraz jest nieproporcjonalne pod kątem zobowiązań nakładanych na każdą ze stron. "Ta umowa poza tym, że zawiera znaczące zobowiązania nałożone na państwo polskie i właściwie prawie żadne zobowiązania nałożone na państwo ukraińskie, nie precyzuje tego, jakie są widełki kosztowe, kto, kiedy, w jaki sposób ma to wszystko wykonać i kto za to odpowiada" - powiedział.

Odniósł się negatywnie także do zapisów dot. sformowania w Polsce Legionu Ukraińskiego, czyli specjalnej ukraińskiej jednostki ochotniczej. Jego zdaniem, utworzenie Legionu to "próba uzupełnienia brakujących sił ukraińskich mobilizacją dokonywaną w Polsce" oraz "organizowanie tutaj sił zbrojnych obcego państwa". Według niego, takie działania prowadzą do "zacierania granic pomiędzy dwoma państwami". "Organizowanie tutaj sił zbrojnych obcego państwa to jest o krok za daleko; Polska nie jest stroną tej wojny i nie powinna się do tej wojny przyłączać" - ocenił.

Wicemarszałek za "głęboko nieodpowiedzialne" uznał także zapisy dotyczące potencjalnego zestrzeliwania rakiet rosyjskich nad terytorium Ukrainy przez stronę polską.

Podziel się:

Oceń:

+10 0
2024-07-12 11:03

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Lublin: Donia, czyli polsko-ukraińskie Okno Życia

Natalia Piankowska

W Lublinie powstało polsko-ukraińskie Okno Życia. "Ma kilka wymiarów, a jeden z nich nawiązuje do trwającej obecnie wojny" - mówi pomysłodawca inicjatywy, ks. Mieczysław Puzewicz, archidiecezjalny duszpasterz osób wykluczonych.

Więcej ...

Mozaiki Rupnika przykryte w Sanktuarium w Lourdes

2025-04-01 08:16

Karol Porwich/Niedziela

Biskup Tarbes i Lourdes, Jean-Marc Micas, nakazał zasłonięcie mozaik z Rupnika w Bazylice Różańcowej jako symboliczny gest wobec ofiar nadużyć seksualnych w Kościele. Decyzja ta wpisuje się w Rok Jubileuszowy i ma na celu ułatwienie duchowego dostępu do sanktuarium.

Więcej ...

Kard. Dziwisz: Kościół nadal zachowuje wzruszającą pamięć o pasterzu "z dalekiego kraju"

2025-04-02 15:53

Włodzimierz Rędzioch

„Kościół nadal zachowuje wzruszającą pamięć o pasterzu, który przybył do Rzymu "z dalekiego kraju", ale po długim pontyfikacie, na przełomie drugiego i trzeciego tysiąclecia chrześcijaństwa, stał się bliski milionom serc wiernych na całym świecie” - powiedział kard. Stanisław Dziwisz na początku Mszy św. w Bazylice św. Piotra w 20. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II. Metropolita krakowski senior i osobisty sekretarz Papieża Polaka do 2 kwietnia 2005 r. podziękował wszystkim zgromadzonym za obecność na Eucharystii.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Czy papież rzeczywiście jest nieomylny?

Wiara

Czy papież rzeczywiście jest nieomylny?

Czy ufam Bożemu miłosierdziu?

Wiara

Czy ufam Bożemu miłosierdziu?

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Wiara

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Co to będzie, kiedy nastąpi koniec świata?

Wiara

Co to będzie, kiedy nastąpi koniec świata?

Satanistyczne wydarzenie w Kansas: Katolik powstrzymuje...

Kościół

Satanistyczne wydarzenie w Kansas: Katolik powstrzymuje...