Reklama

Niedziela Podlaska

Anna Solidarność – wystawa poświęcona Annie Walentynowicz

Wystawę w Węgrowie otwierali: od lewej – Henryk Górski, senator PiS, Tomasz Sakiewicz, red. naczelny „Gazety Polskiej” i historyk dr hab. Jan Żaryn

Natalia Bala

Wystawę w Węgrowie otwierali: od lewej – Henryk Górski, senator PiS, Tomasz Sakiewicz, red. naczelny „Gazety Polskiej” i historyk dr hab. Jan Żaryn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Łochów

13 listopada w łochowskim MiGOK z inicjatywy Klubu Gazety Polskiej otwarto wystawę fotograficzną przygotowaną przez gdański oddział IPN pt. „Anna Walentynowicz. Legenda Solidarności 1929-2010”. Ekspozycja składa się z 18 paneli przedstawiających życie i działalność Matki „Solidarności”. Znajdziemy tu zdjęcia z archiwów Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, Kancelarii Prezydenta RP, IPN oraz ze zbiorów prywatnych jej rodziny, a całość opracował historyk Arkadiusz Kazański. W Łochowie prelekcję z okazji otwarcia wystawy wygłosił Andrzej Brzezik z Węgrowa, który osobiście znał Annę Walentynowicz i był na obydwu jej pogrzebach. Na wstępie opowiedział o spotkaniach z nią, a zaraz potem podzielił się z zebranymi bardzo ciekawymi informacjami na temat osób, które Anna Walentynowicz uznawała za swoich przyjaciół, a których za wrogów. Przypomniał, że to właśnie w jej obronie 14 sierpnia 1980 r. w Stoczni Gdańskiej wybuchł strajk, który doprowadził do powstania NSZZ „Solidarność”. Do przewodniczącego związku, a późniejszego Prezydenta RP - Lecha Wałęsy miała od początku negatywny stosunek. Za swoje zasługi dla Ojczyzny, 3 maja 2006 r. została odznaczona przez Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego. Zginęła 10 kwietnia 2010 r. w drodze do Katynia, gdzie chciała oddać hołd pomordowanym polskim oficerom. Całe życie wierna swoim ideałom, walczyła i walczy o prawdę nawet po swojej śmierci. Pomimo tego że w 1984 r. funkcjonariusze SB przyrzekli, że jej nazwisko będzie wymazane z kart historii, to właśnie od niej zaczęła się seria ekshumacji podważająca słynne już hasło, że - „państwo zdało egzamin”. Niezwykle głośnym echem wśród zebranych w tym dniu w hallu łochowskiego Domu Kultury odbiła się treść listu Anny Walentynowicz napisanego 25 września 1995 r., zawierającego 17 pytań do Lecha Wałęsy, na które nigdy nie dostała odpowiedzi. Wystawę przez najbliższy miesiąc na terenie naszej diecezji będzie można zobaczyć jeszcze w Węgrowie.

Reklama

Robert Gołaszewski

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Węgrów

W Węgrowskim Ośrodku Kultury 20 listopada w uroczystym otwarciu wystawy upamiętniającej Annę Walentynowicz wzięli udział znamienici goście, m. in. prof. UKSW dr hab. Jan Żaryn, senator Prawa i Sprawiedliwości Henryk Górski, redaktor naczelny tygodnika „Gazeta Polska” Tomasz Sakiewicz. Obecna była licznie zgromadzona młodzież węgrowskich szkół - głownie z Liceum im. Adama Mickiewicza.

Podczas otwarcia zaprezentowano film dokumentalny w postaci wywiadu, jakiego Anna Walentynowicz udzieliła po uhonorowaniu jej osoby przez prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego. Następnie Andrzej Brzezik, Jan Żaryn oraz Tomasz Sakiewicz mówili o wyjątkowej roli, jaką odegrała Anna Walentynowicz w najnowszej historii Polski, podkreślając jej skromność, otwarcie na prawdę i bezkompromisowość. Andrzej Brzezik odczytał fragment laudacji, jaką na cześć pani Ani wygłosił 10 grudnia 2009 r. na Zamku Królewskim w Warszawie ówczesny rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski, który uhonorował panią Anię nagrodą im. Pawła Włodkowica. Czytający zwrócił uwagę, że życie Anny Walentynowicz było heroizmem bez obecności fleszy aparatów fotograficznych.

Z kolei prof. Jan Żaryn mówił o nieocenionej roli Anny Walentynowicz w historii Polski, akcentując mało znany opinii publicznej fakt, że nasza bohaterka wraz z innymi kobietami np. Aliną Pieńkowską przyczyniła się do powstrzymania zakończenia strajku w Stoczni Gdańskiej 17 sierpnia 1980 r. Jego zakończenie nakazał Wałęsa, gdy komuniści zgodzili się na spełnienie postulatu przywrócenia do pracy Anny Walentynowicz, wysuniętego cztery dni wcześniej.

Również red. Tomasz Sakiewicz odniósł się do ogromnego znaczenia Anny Walentynowicz w naszej historii, zaznaczając, że to Anna Walentynowicz będzie w przyszłości twarzą „Solidarności”, a nie współpracujący z komunistami Lech Wałęsa.

Reklama

Po wystąpieniu redaktora naczelnego „Gazety Polskiej” nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy, której dokonali senator Henryk Górski, prof. Jan Żaryn i Tomasz Sakiewicz.

Andrzej Brzezik

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Eucharystyczny styl życia

Pantomima o życiu bł. Carla Acutisa w wykonaniu dzieci z Głuszycy

krolowejpolskigluszyca.pl

Pantomima o życiu bł. Carla Acutisa w wykonaniu dzieci z Głuszycy

Z początkiem lutego w naszej diecezji mamy możliwość zapoznania się z międzynarodową wystawą o cudach eucharystycznych wg projektu bł. Carla Acutisa.

Więcej ...

Byli solą w niemieckim oku

2024-06-26 07:04
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Nowa dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w nocy z poniedziałku na wtorek wyrzuciła z ekspozycji materiały dotyczące rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów oraz ojca Maksymiliana Kolbe. Co ich łączy? Niemcy, a konkretnie niemieckie zbrodnie na Polakach.

Więcej ...

Donald Tusk: będę rozmawiał z koalicjantami nt. finansowania Kościołów

2024-06-26 14:50

PAP/Piotr Nowak

Będę rozmawiał z moimi partnerami, jeśli chodzi o kwestię finansowania Kościołów - powiedział w środę premier Donald Tusk, odpowiadając na pytanie o postępy prac międzyresortowego Zespołu ds. Funduszu Kościelnego. Jak przyznał, podobnie jak np. w kwestii związków partnerskich, koalicjanci tacy jak PSL mają inne zdanie w tej sprawie. - Mam nadzieję, że także w sprawie Funduszu wyjdziemy na prostą - dodał szef rządu. Rano podsekretarz stanu w KPRM Marek Krawczyk poinformował, że prezentacja projektu dotyczącego Funduszu Kościelnego może nastąpić przed sejmową przerwą wakacyjną.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?