Reklama

Niedziela Rzeszowska

Dwie książki - jeden autor

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dobie znacznego rozwoju techniki, internetowej rewolucji dokonującej się z naszym udziałem i przy naszym zaangażowaniu, można zauważyć spadek czytelnictwa prasy i książek idący wraz ze wzrostem naszego zabiegania i braku poczucia wewnętrznego pokoju.

Pochodząca z Rzeszowa Agnieszka Przywara na co dzień pracuje w Bibliotece Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie. Jako żona i matka dwóch córek łączy w swym życiu obowiązki rodzinne, pracę, zamiłowanie do książek i twórczość literacką.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W tym roku ukazały się dwie książki jej autorstwa. Jedna dotyczy starodruków znajdujących się we wspomnianej bibliotece, a druga to bajka skierowana do dzieci, choć jak się okazuje nie tylko do nich.

Reklama

„Starodruki w zbiorach Biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie. Zarys problematyki” to pierwsza prezentowanych publikacji. Ukazała się w serii Ośrodka Archiwów, Bibliotek i Muzeów Kościelnych, będącego instytutem naukowo-badawczym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie. Jak zaznacza w przedmowie do książki rektor WSD w Rzeszowie ks. dr hab. Jacenty Mastej, jest to pierwsza książka, która tak dogłębnie opisuje zbiór starych druków zgromadzony i przechowywany w Bibliotece WSD w Rzeszowie. Zdaniem Autorki książnica, która ma w swych zbiorach stare druki jest szczególnie nobilitowana. Rzeszowska biblioteka seminaryjna posiada wprawdzie niewielki zbiór książek starodrucznych, lecz bardzo cennych ze względu na warsztat, w którym je wytworzono. W omawianej publikacji znajdziemy m.in. informacje o samej bibliotece, jak również o badaniach proweniencyjnych przechowywanych tam starych druków, filigranach oraz katalog starodruków. Książka, pomimo że napisana jest językiem naukowym, jest łatwa w odbiorze. Znajdujące się w niej ryciny filigranów pokazują kunszt sztuki drukarskiej. Publikację można zakupić w budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie oraz w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kolbuszowej.

Druga z książek znacznie różni się zarówno zawartością jak i swym charakterem. Nosi znamienny tytuł „Anielskie sprawki”. Dla wielu nie jest on obcy, bowiem pod takim samym tytułem w ubiegłym roku ukazał się audiobook tej samej Autorki. Dla przypomnienia bajka została wybrana w konkursie „Bajki dla Tomka”, zorganizowanym przez Centrum Zdrowia Dziecka. Po swoistym sukcesie słuchowiska przyszła pora na ukazanie się drukowanej wersji bajki. „Anielskie sprawki” opowiadają o przygodach dziewczynki o imieniu Muszelka, która z powodu choroby nie może bawić się z rówieśnikami. W jej wyobraźni, najbliższymi przyjaciółmi stają się anioły.

Książka ukazała się w listopadzie br. w Wydawnictwie Apostolstwa Modlitwy (WAM). Składają się na nią teksty Agnieszki Przywary oraz piękne ilustracje Zofii Zabrzeskiej. Ta książeczka, wprowadzająca czytelnika w niezwykły świat istot niebieskich i ukazująca zagubione często we współczesnym świecie wartości, może stanowić uzupełnienie do wydanej płyty oraz piękny prezent dla dzieci z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. Lektura tej pozycji może niejednokrotnie zaskoczyć także dorosłego czytelnika. Publikacja dostępna jest m.in. w internetowym sklepie krakowskiego Wydawnictwa WAM.

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ks. Piotr Pawlukiewicz: „Nie traćcie nadziei”

Materiał prasowy

Figura upadła na ulicę – można by powiedzieć: Jezus został powalony. A jednak nie. To, co duchowe, zwyciężyło. Uniesiona ręka Chrystusa wskazywała na znajdujący się na cokole napis: Sursum corda, czyli: „W górę serca”.

Więcej ...

Masowa likwidacja szkół wiejskich

2025-04-04 23:53
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Ministerstwo Edukacji Narodowej z jednej strony zapewnia, że szkoły powinny być blisko uczniów, a z drugiej – daje ciche przyzwolenie na ich masowe zamykanie.

Więcej ...

Słynne obrazy Rembrandta i Burnanda wystawione w Rzymie

2025-04-08 13:48
Uczniowie Piotr i Jan biegnący do grobu w poranek Zmartwychwstania Eugène’a Burnanda (1898 r.)  (Dicastero per l'Evangelizzazione)

vatican news

Uczniowie Piotr i Jan biegnący do grobu w poranek Zmartwychwstania Eugène’a Burnanda (1898 r.) (Dicastero per l'Evangelizzazione)

Od 8 kwietnia do 25 maja w rzymskim kościele San Marcello al Corso można oglądać dwa arcydzieła malarstwa chrześcijańskiego, nawiązujące do tajemnicy Zmartwychwstania Chrystusa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie Mocnych w Duchu ws. wezwania Ministerstwa...

Kościół

Oświadczenie Mocnych w Duchu ws. wezwania Ministerstwa...

Co ma zrobić para, która nie może mieć dzieci?

Wiara

Co ma zrobić para, która nie może mieć dzieci?

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Jak wygląda moja codzienna modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja codzienna modlitwa?

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Kościół

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?