Reklama

Kościół

Czym jest religioznawstwo? Krótka historia religii

Materiał prasowy

Nauczanie religii w szkołach publicznych jest w Polsce powszechne. Skąd jednak wzięła się religia w szkołach? Jak to wygląda w innych europejskich krajach? Poznaj krótką historię religii!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Definicja religioznawstwa

Na początku warto zapoznać się z definicją religioznawstwa. Zgodnie ze Słownikiem języka polskiego, religioznawstwo to nauka o religiach. Szerzej definicję tę określa Encyklopedia PWN, z której można dowiedzieć się, że religioznawstwo to dyscyplina nauki, której przedmiotem badań jest religia we wszelkich jej przejawach i aspektach. Religioznawstwo jako dyscyplina nauk powstała w początkach lat 70. XIX wieku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Religioznawstwo odróżniane jest od teologii i filozofii religii. Charakteryzuje się ono bowiem empirycznym stosunkiem do przedmiotu badań. W Polsce początkowe zainteresowanie religioznawstwem datuje się na czasy przed pierwszą wojną światową. Na takie daty wskazują badania etnograficzne. Jednym z najważniejszych osiągnięć polskiego religioznawstwa jest 9-tomowa Encyklopedia Religia opracowana na przełomie XX i XXI wieku przez Tadeusza Gadacza i Bogusława Milerskiego.

Nauczanie religii w Polsce

Reklama

Niezależnie od etapu edukacji, w szkołach publicznych nauczana jest religia. Normy związane z nauczaniem religii można znaleźć w różnych polskich aktach prawnych. To właśnie te regulacje decydują o tym, w jakiej formie i pod jakimi warunkami odbywają się lekcje katechezy. Do nauki religii w szkołach przygotowywane są specjalne podręczniki – są to na przykład podręczniki Religia klasa 6. Są one pomocą dydaktyczną zarówno dla prowadzącego zajęcia, jak i dla uczniów.

Lekcje religii w szkołach są prowadzone przez Kościoły i związki wyznaniowe zarejestrowane na terenie Polski. Zapis o takiej możliwości znajduje się w najważniejszym polskim akcie prawnym, czyli Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Jej art. 53 ust. 4 stanowi o tym, że „religia kościoła lub innego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji prawnej może być przedmiotem nauczania w szkole, przy czym nie może być naruszona wolność sumienia i religii innych osób”.

Katecheza w Polsce – perspektywa historyczna

Warto dowiedzieć się trochę więcej o nauczaniu religii z perspektywy historycznej. To właśnie ona ma wpływ na to, jak obecnie kształtują się regulacje dotyczące katechezy. Nauczanie religii zostało wprowadzone do polskich przepisów prawnych w Konstytucji marcowej z 1921 roku. W art. 120 można znaleźć informację o obowiązku nauczania religii w każdym zakładzie naukowym, którego program obejmuje kształcenie młodzieży poniżej 18 lat. Przepis ten zachował swoją moc także po wejściu w życie Konstytucji kwietniowej z 1935 roku.

Reklama

Po drugiej wojnie światowej, w 1945 roku, lekcje religii były w dalszym ciągu prowadzone w szkołach w niezmienionej formie. Komunistyczne władze bowiem uznawały zapisy Konstytucji kwietniowej. Od roku 1949 religia była stopniowo usuwana ze szkół przez władze państwa, a definitywnie wycofano katechezę ze szkół w 1961 roku ustawą Sejmu. W związku z przemianami systemowymi religia wróciła do szkół w 1989 roku na podstawie instrukcji Ministra Edukacji Narodowej.

Nauczanie religii w Europie

W dwudziestu trzech krajach Unii Europejskiej religia nauczana jest w szkołach. W ośmiu państwach jej nauczanie jest obowiązkowe – to Austria, Cypr, Dania, Finlandia, Grecja, Malta, Szwecja i większość landów w Niemczech. Obowiązkowe jest ono tylko w teorii – każdy rodzic może bowiem zwolnić swoje dziecko z uczęszczania na lekcje katechezy. Pozostałe piętnaście państw traktuje religię jako przedmiot fakultatywny.

Cztery państwa unijne nie prowadzą w szkołach publicznych zajęć z religii. Jest to Bułgaria, Francja, Luksemburg i Słowenia. Pierwszy z tych krajów nie zdecydował się na powrót do nauki religii w szkołach po okresie komunizmu, Francja i Słowenia mają w konstytucji zapis o tym, że żadne elementy religijnie nie mogą pojawiać się w przestrzeni publicznej, a Luksemburg zrezygnował z nauki religii w 2015 roku. W tych państwach religia może być nauczana jedynie przez związki wyznaniowe poza szkołami.

Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Oceń:

2024-07-22 16:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ks. prof. Walencik o zmianach w organizacji nauczania religii i sytuacji nauczycieli religii

Adobe Stock

O zmianach w organizacji nauczania religii w publicznych szkołach i przedszkolach oraz sytuacji nauczycieli religii mówił podczas 400. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie ks. prof. Dariusz Walencik, profesor na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego oraz konsultor Rady Prawnej KEP.

Więcej ...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Łódź: 602. urodziny miasta

2025-07-28 07:30

Julia Saganiak

Przez trzy dni łodzianie świętowali 602. urodziny swojego miasta. Licznych atrakcji nie brakło od najmłodszych do najstarszych mieszkańców i turystów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Szarbel – przybytek, w którym Bóg objawia się...

Wiara

Św. Szarbel – przybytek, w którym Bóg objawia się...

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Kościół

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Kościół

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Kościół

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Kościół

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Wiadomości

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.