Reklama

Kościół

Franciszek modlił się przy relikwiach świętej Moniki

Copyright: Holy See Press Office

Papież udał się 27 sierpnia do kościoła św. Augustyna w Rzymie, gdzie przechowywane są relikwie matki biskupa Hippony. Jak podkreślił sekretarz generalny zakonu augustianów o. Pasquale Di Lernia św. Monika ma bardzo aktualne przesłanie, zawsze była kobietą pokoju.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To była dyskretna wizyta w sercu Rzymu, aby oddać hołd matce wielkiego świętego Kościoła. Franciszek, jak poinformowało watykańskie biuro prasowe, „papież udał się do kościoła świętego Augustyna w Rzymie i zatrzymał się na modlitwie w kaplicy, w której przechowywane są szczątki świętej”.

Następnie Ojciec Święty „pozdrowił obecnych tam zakonników, zakonnice i pielgrzymów, po czym - czytamy dalej - powrócił do Watykanu”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ojciec Di Lernia: Papież - czciciel św. Moniki

Niespodziewana wizyta Franciszka w bazylice augustianów w Campo Marzio to nic nowego. Już w 2018 i 2020 r. Papież, szczególnie oddany św. Monice, podobnie jak jego matka, udał się do jej grobu w dniu wspomnienia liturgicznego, 27 sierpnia, aby modlić się i oddać jej hołd. Tego popołudnia Papieża powitali augustianie, którzy pozostali z nim przez kilka minut i których poprosił również o zatrzymanie się przed Madonną dei Pellegrini Caravaggia. Powiedział o tym watykańskim mediom o. Pasquale Di Lernia, sekretarz generalny Zakonu Świętego Augustyna, obecny wśród tych, którzy pozostali, aby porozmawiać z Franciszkiem.

Reklama

Papież Franciszek przybył do kościoła św. Augustyna około 16:00. Po przywitaniu się z przeorem wspólnoty udał się do kaplicy św. Moniki, gdzie natychmiast złożył bukiet białych kwiatów przy grobie świętej, a następnie pozostał w ciszy, na modlitwie. O. Di Lernia opowiedział, że na zakończenie modlitwy Ojciec Święty poprosił o towarzyszenie mu przed obrazem Madonny dei Pellegrini, który jest szczególnie bliski wielu rzymianom, a który z pewnością będzie jeszcze ważniejszy podczas Jubileuszu 2025 roku ze względu na swoje znaczenie.

Sekretarz generalny Zakonu Świętego Augustyna podkreślił, że w międzyczasie zaczęli tłumnie wypełniać bazylikę wierni. Papież pozostał, aby kontemplować obraz, a następnie pozdrowił, z typową dla siebie życzliwością, wielu zebranych. Następnie, pozdrowiwszy raz jeszcze wspólnotę augustianów, odjechał.

O. Pasquale zaznaczył, że w trakcie krótkiej rozmowy była okazja, żeby zapewnić Papieża o modlitwie za jego posługę, za jego osobę, przede wszystkim za cały Kościół. On skinął głową, podziękował za tę wrażliwość i zaprosił do wytrwania w modlitwie. Zażartował również z przeorem przedstawiającym augustianów. Zapytał go, czy to są dobrzy zakonnicy, co oczywiście wywołało uśmiechy.

Sekretarz generalny augustianów przyznał, że ta wizyta Papieża utwierdziła wspólnotę w wierze i dążeniu do wartości. Zakonnik wskazał, że Monika jest kobietą wytrwałą, kobietą bardzo obecną w życiu swoich dzieci, jak wiele matek dzisiaj. Monika uczy, że Pan wysłuchuje modlitw pokornych, tych wszystkich, którzy z wytrwałością, z wiernością, ze stanowczością proszą Go o owoce dobra w swoim życiu i w życiu innych. Zdaniem o. Di Lernia, to przesłanie przewija się także przez wizytę Papieża Franciszka, który jak sądzi zakonnik, prosił dziś o wiele owoców dobra dla Kościoła, dla całej ludzkości, zwłaszcza o osiągnięcie pokoju. Jak podsumował augustianin Monika była kobietą pokoju, miała zdolność, by wiedzieć, jak wprowadzać pokój w okolicznościach, w których przebywała.

Podziel się:

Oceń:

2024-08-28 11:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież: w świecie budującym mury potrzebujemy mostów

Mazur/episkopat.pl

Do rozwijania kultury miłosierdzia w oparciu o odkrycie spotkania z innymi zachęcił Ojciec Święty przedstawicieli obchodzącej 50 rocznicę istnienia Katolickiej Delegacji na rzecz Współpracy (Délégation Catholique pour la Coopération) – francisukiej katolickiej pozarządowej organizacji wolontariatu międzynarodowego.

Więcej ...

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz, przewrócił krzyż

2025-04-08 18:41

Adobe Stock

Prokuratura Rejonowa w Bochni (Małopolskie) skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Michałowi T., który zakłócał Mszę św. sprawowaną w kościele w Nowym Wiśniczu, a także uszkodził zabytkowy krucyfiks pochodzący z przełomu XVII/XVIII wieku.

Więcej ...

Z wiarą i pamięcią

2025-04-10 20:52

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie w 15. rocznicę katastrofy smoleńskiej modlono się za jej ofiary i otwarto wystawę poświęconą śp. ks. prof. Ryszardowi Rumiankowi, rektorowi UKSW, który zginął pod Smoleńskiem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy należy oddawać cześć relikwiom?

Wiara

Czy należy oddawać cześć relikwiom?

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Życie Abrahama było początkiem historii zbawienia

Wiara

Życie Abrahama było początkiem historii zbawienia

Prezydium KEP odpowiedziało na pismo z Kancelarii Prezesa...

Kościół

Prezydium KEP odpowiedziało na pismo z Kancelarii Prezesa...

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Wiadomości

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...

Wiara

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...