Reklama

Niedziela Sandomierska

Miłosierdzie wpisane w codzienność

Podopieczni Domu i ich opiekunowie, m.in. dyrektor DPS-u s. Elżbieta Sikora, podczas jednego z wyjazdów

Ks. Adam Stachowicz

Podopieczni Domu i ich opiekunowie, m.in. dyrektor DPS-u s. Elżbieta Sikora, podczas jednego z wyjazdów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wśród różnorodnej działalności Kościoła, wyróżniającą się jest działalność opiekuńczo-wychowawcza. W wielu miejscach, również w naszej diecezji, natrafimy na hospicja, domy pomocy społecznej czy placówki wychowawcze prowadzone przez podmioty kościelne.

W tej dziedzinie znaczącą rolę odgrywa prowadzony przez siostry ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej Dom Pomocy Społecznej (DPS) dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w Tarnobrzegu-Mokrzyszowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uczestnicy

Do tarnobrzeskiego ośrodka trafiają głównie osoby z województwa podkarpackiego. Mieszkają tu również chłopcy z dalszych stron Polski. W placówce, jak informuje dyrektor s. Elżbieta Sikora, obecnie przebywa 66 osób w wieku od 4 do 65 lat. Ośrodek zapewnia im całodobowy pobyt z wyżywieniem i zamieszkaniem oraz profesjonalną opiekę medyczną i wychowawczą. Placówka daje także możliwość nauki, wypoczynku i zdobycia podstawowych życiowych umiejętności. Podopiecznymi placówki są chłopcy i mężczyżni z różnego rodzaju dysfunkcjami- czasami niedosłyszący czy niedowidzący, ale również tacy, którzy poruszać się mogę jedynie na wózkach.

Zajęcia

Reklama

- Nasi podopieczni uczą się tutaj życia i samodzielności. Chcemy pokazać im, że w wielu sytuacjach sami mogę coś zrobić. Ważne jest też, by nauczyli się wzajemnej pomocy. Poopieczni z orzeczeniami o niepełnosprawności w stopni umiarkowanym, a nawet znacznym, jeżdżą na zajęcia lekcyjne do szkół na terenie miasta, aby spełnić obowiązek szkolny. Do niektórych natomiast nauczyciele i terapeuci przyjeżdżają na zajęcia rewalidacyjne do ośrodka. - opowiada Siostra Dyrektor.

Dla wszystkich mieszkańców DPS organizowane są zajęcia w ośrodku. Jednym z instruktorów jest Arkadiusz Wiecha: - Prowadzę zajęcia z muzykoterapii i wychowania muzycznego. Uczę gry na instrumentach klawiszowych i perkusyjnych. Chłopcy bardzo chętnie grają, lubią także śpiewać. Niektórzy wykazują spore umiejętności muzyczne. Posiadają słuch i poczucie rytmu. Karol, jeden z mieszkańców ośrodka, chętnie chwali się: - Na grzechotce nauczył mnie grać pan Arek. Inny podopieczny Wojtek dodaje: - Od dziecka gram na perkusji i lubię grać.

Oprócz muzyki pensjonariusze placówki chętnie uczestniczą w zajęciach artystycznych. Instruktorzy uczą ich m.in. wyrabiania figurek gipsowych. Dzieła te od kilku lat wystawiane są na aukcji, która odbywa się podczas Dnia Otwartej Furty w sandomierskim seminarium duchownym. Nie brakuje również zajęć manualnych, jak wycinanie czy malowanie, a efekty pracy chłopców oglądać można na różnego typu przeglądach i wystawach twórczości artystycznej.

DPS posiada również własne konie i dzięki temu możne prowadzić zajęcia z hipoterapii.

Atrakcje i wyjazdy

Reklama

Aby urozmaicić pobyt opiekunowie organizują swym podopiecznym liczne wyjazdy. Mieszkańców tarnobrzeskiego DPS-u można było też usłyszeć na kilku przeglądach i festiwalach piosenki, m.in w Rzeszowie, Sanoku, Przemyślu, Dębowcu czy Hucie Komorowskiej. Dzięki swojej żywiołowości i zaangażowaniu jakie wkładają w wykonanie utworu, wzbudzają duży aplauz publiczności. Na przeglądzie piosenki religijnej im. kard. Adama Kozłowieckiego SJ w Hucie Komorowskiej chłopcy śpiewali piosenkę: „Abba Ojcze” i długo nie milkły brawa. - Wszyscy z zaangażowaniem śpiewali i grali na instrumentach i grzechotkach - wspomina z dumą Arkadiusz, na co dzień pracujący z nimi jako instruktor muzyki.

W ramach wypoczynku i jako forma nagrody opiekunowie zabierają swych podopiecznych na wakacyjne turnusy rehabilitacyjne, np. nad morze czy do Okuninki nad jezioro Białe koło Włodawy.

- Bierzemy co roku udział w oazie dla osób niepełnosprawnych ruchowo w Kąclowej koło Grybowa. Organizujemy także wycieczki krajoznawcze i pielgrzymki. Byliśmy w Częstochowie, Łagiewnikach i Sandomierzu. Dzięki uprzejmości ks. Wojciecha Adamczyka, naszego proboszcza, niektórzy z naszych podopiecznych z opiekunem mogli wziąć również udział w pielgrzymce do Lourdes. - informuje nas s. Elżbieta.

Modlitwa i współpraca

W budynku DPS, oprócz sal terapeutycznych i pomieszczeń medycznych, znajduje się kaplica z Chrystusem obecnym w Najświętszym Sakramencie. Dzięki uprzejmości miejscowych duszpasterzy codziennie jest odprawiana tam Msza św. i podopieczni mają zapewniony łatwy dostęp do posługi sakramentalnej. Wielkim dobrodziejstwem jest to, że ośrodek przylega do placu parafii Dobrego Pasterza. W ostatnie święta Bożego Narodzenia podopieczni DPS przygotowali przedstawienie jasełkowe, które zaprezentowali w kościele. Jak podkreśla proboszcz ks. Wojciech Adamczyk: - Udział w przedstawieniu był dla tych chłopców dużym przeżyciem, ale nie mniej przeżywali jasełka ci, który je oglądali.

Dodatkowo wielką pomoc duchową i zaplecze modlitewne dla pracowników i podopiecznych placówki zapewniają siostry ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej, które regularnie w swoim konwencie modlą się za mieszkańców i pracowników placówki w kaplicy Domu Pomocy Społecznej.

Podziel się:

Oceń:

2013-02-27 14:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Caritas Polska: UratujeCie.pl - pomóż małym bohaterom w codziennej walce

mat. pras

Martynka i Patryk lubią grać z rodzicami w planszówki, budować z klocków lego, czasem obejrzeć razem film. Jednak takie wspólne chwile to dla nich luksus. Chwytają je między wizytami u lekarzy, rehabilitacją i godzinami z respiratorem. W walce z rzadką genetyczną chorobą wspomaga ich serwis crowdfundigowy UratujeCie.pl prowadzony przez Caritas Polska.

Więcej ...

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w rocznicę śmierci Jana Pawła II 

2025-04-08 12:15

Agata Kowalska

Straż Tatrzańskiego Parku Narodowego ukarała mandatami po 500 zł dwie osoby, które w 20. rocznicę śmierci Jana Pawła II - 2 kwietnia o godz. 21.37 – rozświetliły krzyż na Giewoncie - dowiedziała się PAP. W tym celu dwóch mężczyzn na szczyt wyniosło lampy akumulatorowe.

Więcej ...

Łódź: Żyj ekstremalnie! Dołącz i Ty!

2025-04-11 14:00

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Dlaczego Jezus musiał nas zbawić właśnie na krzyżu?

Wiara

Dlaczego Jezus musiał nas zbawić właśnie na krzyżu?

PILNE! Opat tyniecki podał się do dymisji

Kościół

PILNE! Opat tyniecki podał się do dymisji

Święta Miss - Gemma Galgani

Święci i błogosławieni

Święta Miss - Gemma Galgani

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Wiadomości

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...

Wiara

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...