Reklama

Zdrowie

Dokuczliwe bóle mięśni i stawów

camellia35 / Foter.com / CC BY-ND

Bóle mięśni i stawów, niezależnie od wywołujących je przyczyn, są przykrym, znacząco obniżającym jakość życia doświadczeniem. Skąd się biorą, jak im przeciwdziałać, jak ulżyć sobie w cierpieniu?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Różne przyczyny dolegliwości

Na utrudniające codzienne funkcjonowanie bóle mięśni i stawów skarży się coraz więcej ludzi, bez względu na wiek czy wykonywany zawód. Przyczyny tego typu dolegliwości są bardzo zróżnicowane. Bóle mogą towarzyszyć przeziębieniu i grypie, być skutkiem urazów mechanicznych, przeciążenia i stanów zapalnych, ale także świadczyć o ciężkich schorzeniach, takich jak choroba reumatyczna, osteoporoza czy choroba zwyrodnieniowa stawów. Również nadwaga negatywnie wpływa na poprawne funkcjonowanie mięśni i stawów.

Rozpoznanie

W rozpoznaniu choroby istotne jest zlokalizowanie bólu, określenie jego intensywności oraz zweryfikowanie charakteru dolegliwości bólowej. Ból może być zapalny lub mechaniczny. Ból zapalny dokucza najbardziej we wczesnych godzinach porannych, towarzyszy mu wyraźna i długotrwała sztywność, i słabnie on wyraźnie przy aktywności fizycznej. Ból typu zapalnego jest charakterystyczny dla chorób zapalnych stawów i kręgosłupa. Ból typu mechanicznego pojawia się przy obciążeniu, pod koniec dnia pracy lub przy długotrwałym przebywaniu w pozycji stojącej. Tego typu bólowi nie towarzyszy zesztywnienie. Jest mało określony i trwa nie dłużej niż 30 min. U osób w zaawansowanym wieku najczęstszą przyczyną bólu jest choroba zwyrodnieniowa stawów. U młodych osób skarżących się na długotrwałe dolegliwości stawowo-mięśniowe można podejrzewać przeciążenie lub choroby stawów typu zapalnego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak sobie radzić z bólem?

Leczenie dolegliwości mięśniowo-stawowych, np. bóli pleców, karku, kolan, krzyża oraz nerwobóli, powinno opierać się przede wszystkim na ograniczeniu aktywności bolącego miejsca - w fazie najdotkliwszego bólu, a potem, kiedy ból zelżeje, na wykonywaniu prostych ćwiczeń rehabilitacyjnych - oczywiście skonsultowanych z lekarzem rehabilitantem. Należy także stosować leki przeciwzapalne o działaniu miejscowym, np. żele i maści, które przynoszą szybką ulgę i są wygodne w użyciu. Medycyna podkreśla pozytywne aspekty leczenia miejscowego, jako tego, które trafia od razu w ognisko bólu. Leki miejscowe działają szybko i skutecznie, zmniejszając ból, umożliwiając poruszanie się, a przede wszystkim dzięki nim możemy ograniczyć przyjmowanie doustnych leków przeciwbólowych. Dobrze dobrane składniki preparatów przeciwbólowych, np. kwas salicylowy, parafina, kamfora, a nawet jad żmii (który, jak wiadomo, w odpowiednich proporcjach ma właściwości lecznicze), uwalniają się stopniowo i długo, w sposób bezpośredni działają na ognisko zapalne bólu.

Kiedy do lekarza?

Gdy dolegliwości bólowe trwają dłużej niż kilka dni, wybudzają nas w nocy, pojawia się obrzęk lub zaczerwienienie, a możliwości ruchowe stają się ograniczone, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Bóle stawowo-mięśniowe są dyskomfortowe i w najwyższym stopniu ograniczają sprawność fizyczną. Warto więc zadbać o odpowiednią profilaktykę i leczenie tego typu dolegliwości.

Podziel się:

Oceń:

2013-03-18 13:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Minister Niedzielski: będzie ustawa o Funduszu Wsparcia Szpitali

PAP/Zbigniew Meissner

O reformie szpitali była duża dyskusja, przeformułowaliśmy projekt; będzie ustawa o Funduszu Wsparcia Szpitali - poinformował w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Więcej ...

Bp Osial: Kościół nie rezygnuje z lekcji religii w szkole

2025-04-01 10:11
Bp Wojciech Osial

BP KEP

Bp Wojciech Osial

- Katecheza w parafii daje doświadczenie wiary i osobistą relację z Bogiem. W szkole nigdy tak głębokiej relacji nie zbudujemy. Ale Kościół nie rezygnuje z lekcji religii w szkole. Nie jest prawdą, że teraz wychodzi się ze szkoły i wraca do salek katechetycznych, jak niektórzy zaczynają to komentować - mówi w rozmowie z KAI bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

Więcej ...

10 lat Parafialnego Zespołu Caritas w Brzegu

2025-04-01 16:01

Archiwum PZC Brzeg

Parafialny Zespół Caritas w Brzegu został powołany 25 marca 2015 roku na mocy Dekretu Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Od początku swojej działalności zespół koncentruje się na niesieniu pomocy potrzebującym, realizując chrześcijańskie wartości miłosierdzia i dobroczynności.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dlaczego Kościół tak często sprawuje liturgię?

Wiara

Dlaczego Kościół tak często sprawuje liturgię?

W czwartek w Sejmie debata o zakazie spowiadania osób...

Wiadomości

W czwartek w Sejmie debata o zakazie spowiadania osób...

Święta pustelnica

Święci i błogosławieni

Święta pustelnica

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Papież powołał kontrowersyjną profesor teologii z...

Franciszek

Papież powołał kontrowersyjną profesor teologii z...

Katecheci świeccy skarżą polski rząd do Trybunału w...

Katecheci świeccy skarżą polski rząd do Trybunału w...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Wiara

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Co to będzie, kiedy nastąpi koniec świata?

Wiara

Co to będzie, kiedy nastąpi koniec świata?