Reklama

Duchowość

Słowo pasterza

Czy jesteś chrześcijaninem?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał”!

Liturgia słowa Niedzieli Zmartwychwstania przytacza nam świadectwo Apostołów o zmartwychwstaniu Chrystusa. Jest to świadectwo św. Jana i św. Piotra. Św. Jan opowiada nam o tym, co przeżył wraz z Piotrem w poranek niedzielny, gdy obaj, na wiadomość otrzymaną od Marii Magdaleny, razem przybyli do grobu. Św. Jan, świadek i uczestnik tych wydarzeń, tak to przedstawił w Ewangelii: „Wyszedł więc Piotr i ów drugi uczeń i szli do grobu. Biegli oni obydwaj razem, lecz ów drugi uczeń wyprzedził Piotra i przybył pierwszy do grobu. A kiedy się nachylił, zobaczył leżące płótna, jednakże nie wszedł do środka. Nadszedł potem także Szymon Piotr, idący za nim. Wszedł on do wnętrza grobu i ujrzał leżące płótna oraz chustę, która była na Jego głowie, leżącą nie razem z płótnami, ale oddzielnie zwiniętą na jednym miejscu” (J 20,3-7). Mamy szczegółowe świadectwo o zastanym pustym grobie. Ten pusty grób był pierwszym znakiem zmartwychwstania Chrystusa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Natomiast św. Piotr w kazaniu wygłoszonym w domu centuriona w Cezarei mówił o spotkaniach z Chrystusem Zmartwychwstałym: „Bóg wskrzesił Go trzeciego dnia i pozwolił Mu ukazać się nie całemu ludowi, ale nam, wybranym uprzednio przez Boga na świadków, którzyśmy z Nim jedli i pili po Jego zmartwychwstaniu” (Dz 10,40-41).

Reklama

Spotkania uczniów z Jezusem Zmartwychwstałym były drugim znakiem, że Chrystus naprawdę zmartwychwstał. To świadectwo Apostołów zostało przekazane najpierw tym, którzy Jezusa znali, którzy wiedzieli o Jego nauczaniu, o cudach, o Jego śmierci krzyżowej i złożeniu do grobu. To świadectwo o zmartwychwstaniu od tamtego czasu przechowuje Kościół i je składa w każdym pokoleniu przed światem, że Chrystus prawdziwie zmartwychwstał. Dzisiaj my, będący w Kościele, jesteśmy świadkami zmartwychwstania.

W dzisiejszym świecie jest sporo ludzi, którzy nie wierzą w zmartwychwstanie Chrystusa. Już św. Augustyn mówił: „W śmierć Jezusa wierzą wszyscy, także poganie. W zmartwychwstanie Jezusa - już tylko chrześcijanie”. Kto nie wierzy w zmartwychwstanie, nie jest chrześcijaninem. Na zmartwychwstaniu opiera się całe chrześcijaństwo. Gdyby Jezus nie zmartwychwstał, już dawno byłby zapomniany. Najwyższa Rada Żydowska, Sanhedryn, która wydała na Jezusa wyrok śmierci, tak właśnie uważała, że zabicie Jezusa będzie najlepszym sposobem na wyrzucenie Go z historii. Jednakże tak się nie stało, bo Chrystus zmartwychwstał.

Mamy być dzisiaj świadkami Chrystusa Zmartwychwstałego. Jezus liczy na nas. To od nas w dużej mierze zależy, czy Jezus będzie znany w dzisiejszym świecie, czy będzie obecny w życiu publicznym. Bądźmy zatem odważnymi świadkami Chrystusa Zmartwychwstałego. Po swoim zmartwychwstaniu Jezus zapytał Piotra, „czy miłujesz Mnie?”. Każdej i każdemu z nas Chrystus stawia dziś to pytanie: „czy Mnie miłujesz; czy mogę na ciebie liczyć? To świadczenie o Jezusie może nas wiele kosztować, ale nie zapomnijmy o Jego słowach, które przyniósł uczniom po zmartwychwstaniu: „Pokój wam!… Nie bójcie się… to Ja jestem”.

Oprac. ks. Łukasz Ziemski

Podziel się:

Oceń:

2013-03-28 12:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Indie: nowe prawo ma na celu nękanie chrześcijan

utoimage/Fotolia.com

Rząd Himachal Pradesh, górzystego stanu w północno-zachodnich Indiach, kierowany przez nacjonalistyczną partię ludową Bharatiya Janata, zatwierdził nowe, bardziej restrykcyjne prawo, mające zapobiegać przymusowym nawróceniom. W praktyce dąży ono do zablokowania wszelkiej działalności ewangelizacyjnej.

Więcej ...

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks. Olszewskiego

2024-06-30 17:32

red

Nowe wydanie tygodnika „Sieci” ujawnia treść listu księdza Michała Olszewskiego z fundacji Profeto. List osadzonego w areszcie księdza jest świadectwem publicznego upokarzania, nieludzkiego traktowania i esbeckich metod, którym był poddawany duchowny pod dyktando Prokuratury Krajowej rządzonej przez Adama Bodnara.

Więcej ...

Nowy Sekretarz Episkopatu: Kościół dziś potrzebuje ewangelizacji i nawrócenia

2024-07-01 10:32

EpiskopatNews/ flickr.com

Jestem przekonany, że w obecnej sytuacji - dla dobra podstawowej misji jaką jest ewangelizacja - jako Kościół potrzebujemy nie tyle budowania pozytywnego wizerunku, co nawrócenia - deklaruje w rozmowie z KAI bp Marek Marczak, nowy sekretarz generalny Konferencji Episkopatu. Wśród głównych zadań Kościoła widzi intensywną ewangelizację oraz pracę na rzecz reformy synodalnej. Mówi również o potrzebie zreformowania pracy Konferencji Episkopatu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Muzeum Auschwitz przygotowuje się do remontu

Wiadomości

Muzeum Auschwitz przygotowuje się do remontu

Mamy medal. Polacy pokonali Słowenię

Wiadomości

Mamy medal. Polacy pokonali Słowenię

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska