Reklama

Polska

Bp Długosz do młodych: otwórzcie się na dar obecności Jezusa

Magdalena Niebudek

„Jesteśmy Kościołem Jezusa. Tylko wtedy będziemy tworzyli wielką moc i siłę, kiedy nie będzie podziału między nami” – mówił do uczestników Europejskiego Forum Młodych bp Antoni Długosz biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, który przewodniczył Mszy św. na rozpoczęcie Europejskiego Forum Młodych i Spotkania Rodzin Wspólnoty Emmanuel, które odbywa się w Częstochowie w dniach 15-20 lipca.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

ZOBACZ FOTOGALERIĘ

Mówiąc o tajemnicy Kościoła bp Długosz podkreślił, że „Jezus nie chce utożsamiać się z żadną współczesną władzą polityczną, a także i tymi przywódcami narodów, którzy w przyszłości będą kierowali losami większymi czy mniejszymi państwami”. - Jezus zakłada wspólnotę, której na imię Lud Boży, Boża owczarnia, Winnica Pańska – przypomniał bp Długosz i dodał, że „ta wspólnota ma główne zadanie, aby tworzący Kościół, należący do niego przeżywali w nim swoje nawrócenie, to znaczy zbawiali się, bo Kościół jest wspólnotą zbawienia”. „Bóg pozostawia nam widoczne znaki swojej obecności w naszej rodzinie Kościoła. Pierwszym znakiem jest Pismo Święte”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej wskazał młodym z Europy na „otwartość na Słowo Boże” i podkreślił znaczenie Sakramentów świętych. „Drugi znak obecności Boga w narodzie to Sakramenty święte” – mówił. - Właśnie na początku naszego życia w Sakramencie chrztu otrzymaliśmy trzy dary od Boga. Staliśmy się Bożymi Dziećmi, otrzymaliśmy dar wiary i staliśmy się Kościołem Jezusa - przypomniał młodym ludziom bp Długosz. „W wędrówce do nieba potrzebujemy wspaniały pokarm – jest nim Jezus w Eucharystii. Nie ma rodziny, która by tak wynosiła człowieka jak nasza. Kiedy przyjmuje Pana Jezusa w Komunii świętej, to na ziemi przeżywam niebo”.

Kaznodzieja podkreślił, że „Jezus nie chce mieć ludzi zniewolonych”. - Zostawia nam sakrament bierzmowania, podczas którego sami opowiadamy się za Chrystusem, by był przewodnikiem naszego życia i zobowiązujemy się, by postępować tak, jak naucza Chrystus – podkreślił. Na zakończenie bp Długosz zaapelował do młodzieży, by „przeżywając wspólnotę rodziny Chrystusa jak najczęściej korzystali z tych wielkich darów, znaków obecności Boga w życiu”. - A dzięki temu każdy z was będzie dojrzałym odpowiedzialnym człowiekiem, kobietą i mężczyzną, dającym świadectwo o Bogu, który tak ukochał każdego z nas, że posłał na ziemię swojego Syna, aby każdy, kto w Niego uwierzy, otrzymał życie wieczne – podsumował bp Długosz.

Reklama

Podczas Forum młodzi będą uczestniczyli w Eucharystii oraz warsztatach, konferencjach, spotkaniach ze szczególnymi gośćmi, którzy podzielą się swoimi świadectwami. Wśród gości forum są: ks. Robert Sarno, kapłan z Nowego Jorku, członek Kongregacji ds. Kanonizacyjnych, ks. Leo Maasburg, który przez wiele lat współpracował z Matką Teresą z Kalkuty, Martine Laffitte-Catta, współzałożycielka Wspólnoty Emmanuel, Laurent Landete, moderator Wspólnoty Emmanuel i doradca Papieskiej Rady do Spraw Świeckich. Ponadto młodzież będzie mogła zaprezentować i rozwinąć swoje umiejętności w trakcie tzw. talent corners. Wszystkie zajęcia są przygotowywane tak, aby jednocześnie brały w nich udział osoby z różnych krajów. Forum jest jednym z etapów przygotowania na spotkanie z Papieżem podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r.

Historia organizacji Europejskiego Forum Młodych sięga początku lat 90. ubiegłego stulecia. Wspólnota Emmanuel zorganizowała wówczas pierwszy zjazd młodych katolików z całej Europy, który odbył się w Altötting w Niemczech, latem 1991 roku. Bawarskie miasteczko stało się wtedy „przystankiem” na drodze do Częstochowy na Światowe Dni Młodzieży. W 2013 r. Europejskie Forum Młodych odbyło się w Częstochowie.

Podziel się:

Oceń:

2014-07-17 09:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Podwórkowe koła Żywego Różańca dzieci

Grzegorz Żurek

Więcej ...

Brat Albert – artysta wrażliwy

Św. Brat Albert, mal. Leon Wyczółkowski

Archiwum

Św. Brat Albert, mal. Leon Wyczółkowski

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przyjęła prośbę z Polski, by ogłosić św. Brata Alberta patronem pracowników pomocy społecznej. Ale Patron naszej diecezji to nie tylko człowiek miłości Boga i bliźniego, lecz także utalentowany artysta.

Więcej ...

Bp Greger: uczmy się trudnej sztuki przebaczania innym

2024-06-17 20:20

Diecezja bielsko-żywiecka

„Kaplica to szkoła, gdzie uczymy się trudnej, ale możliwej sztuki przebaczania innym, nie pomijając nieprzyjaciół i tych, z którymi nie jest nam czasem po drodze” - zwrócił uwagę bp Piotr Greger, który 17 czerwca przewodniczył Mszy św. w klasztorze sióstr redemptorystek w Bielsku-Białej. Hierarcha, który pobłogosławił wewnętrzną kaplicę pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła, podjął w homilii refleksję nad trudnym tematem przebaczenia i miłości nieprzyjaciół w kontekście chrześcijańskim.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Niedziela Podlaska

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

„Ecce Homo” brata Alberta to coś więcej niż obraz

Kościół

„Ecce Homo” brata Alberta to coś więcej niż obraz

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy