Reklama

Kościół

Meksyk

Kapłan bronił praw rdzennej ludności. Zginął od 8 strzałów

kira_fotografie/pixabay.com

Wczoraj w San Cristóbal de Las Casas, w meksykańskim stanie Chiapas, zamordowany został 41-letni ksiądz Marcelo Pérez Pérez, rdzenny kapłan z grupy etnicznej Tzotzil. Był dobrze znany ze swojej niestrudzonej i odważnej pracy na rzecz pokoju i praw rdzennej ludności. Zabójstwo miało miejsce wkrótce po odprawieniu przez kapłana niedzielnej Mszy św.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do napaści na duchownego doszło, kiedy jechał on swoim pojazdem i został przechwycony przez dwóch uzbrojonych mężczyzn na motocyklu. Według lokalnych mediów, ksiądz Pérez został trafiony co najmniej ośmioma strzałami i zmarł na miejscu.

Kapłan wielokrotnie otrzymywał pogróżki pozbawienia życia, opowiadając się za pokojem w najbiedniejszym stanie Meksyku, który graniczy z Gwatemalą i jest głównym punktem tranzytowym dla nielegalnych narkotyków i migrantów z USA, a także broni przeznaczonej dla meksykańskich gangów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Władze twierdzą, że dwa największe meksykańskie syndykaty przestępcze - Sinaloa i Jalisco New Generation - toczą wojnę o szlaki przemytnicze w Chiapas, często kupując lojalność mniejszych grup przestępczych, które działają w całym stanie.

„Chiapas to bomba zegarowa” - powiedział ks. Pérez meksykańskiej gazecie Aristegui Noticias we wrześniu, gdy był jednym z tysięcy uczestników Pielgrzymki dla Pokoju w Tuxtla Gutiérrez, stolicy stanu. „Jest wielu zaginionych, wiele porwań, wiele morderstw z powodu zorganizowanej przestępczości. ... Przeciwstawiając się tej fali przemocy, dążymy do pokoju” - wyznał wówczas duchowny.

Praca duszpasterska księdza Pereza była głęboko naznaczona zaangażowaniem na rzecz najbardziej bezbronnych społeczności, zwłaszcza na obszarach dotkniętych przemocą, przestępczością i wyzyskiem. W trakcie swojej posługi ksiądz Marcelo odegrał kluczową rolę jako mediator w złożonych konfliktach społecznych, szczególnie w Pantelhó i Simojovel, innym obszarze nękanym przemocą wynikającą z handlu narkotykami i nielegalnej eksploatacji bursztynu. Kapłan prowadził marsze i ruchy społeczne, potępiają handel ludźmi, handel bronią i eksploatację zasobów naturalnych. Ks. Marcelo był jednym z założycieli Środkowoamerykańskiej Ekologicznej Sieci Kościelnej w 2019 roku.

Kard. Felipe Arizmendi, emerytowany biskup San Cristóbal de Las Casas przypomniał, że „zamordowany duchowny był jednym z pierwszych rdzennych księży. Zawsze działał na rzecz sprawiedliwości i pokoju wśród pierwotnych mieszkańców Meksyku. Nigdy nie angażował się w politykę partyjną, ale zawsze walczył o to, by wartości Królestwa Bożego żyły we wspólnotach. Są to wartości prawdy i życia, świętości i łaski, sprawiedliwości, miłości i pokoju. Był kapłanem bardzo skupionym na swoim powołaniu, bardzo rozmodlonym, bardzo bliskim tabernakulum i bardzo oddanym swojemu ludowi. Jego zabójstwo po raz kolejny pokazuje nam klimat przemocy, który został rozpętany w Chiapas i w większości kraju. Mamy do czynienia z rozkładem społecznym, który zaczyna się od zniszczenia rodziny i nasilany jest przez bezkarność, z jaką działają grupy zbrojne” - stwierdził kard. Felipe Arizmendi Esquivel.

Podziel się:

Oceń:

2024-10-21 12:11

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Święty trudnych czasów

Polska grupa przy ołtarzu św. Jose w Sahuayo

S. Iwona Józefiak

Polska grupa przy ołtarzu św. Jose w Sahuayo

W ubiegłym roku, wraz z grupą pielgrzymów, dane mi było pojechać na uroczystości odpustowe do Guadalupe w Meksyku.

Więcej ...

Święta Faustyna. Ciche serce wielkiej misji

2025-04-09 17:28

Graziako

Nie miała wykształcenia. Nie miała znajomości. Co oczywiste, nie miała smartfona, zasięgów w mediach społecznościowych czy po prostu platformy, dzięki której przebiłaby się ze swoim przekazem. A jednak. To właśnie jej - Helenie Kowalskiej, prostej dziewczynie z ziemi łęczyckiej, późniejszej siostrze Faustynie, Jezus powierzył jedną z najważniejszych misji XX wieku. Misję Bożego Miłosierdzia.

Więcej ...

Duda: z wielkiej straty narodziła się wspólnota

2025-04-10 20:35

PAP/Leszek Szymański

Katastrofa pod Smoleńskiem odebrała Polsce 96 wybitnych rodaków, a jednak z tej wielkiej straty narodziła się wspólnota - powiedział w orędziu prezydent Andrzej Duda. Dodał, że 15 lat temu "wiele osób podjęło decyzję o zaangażowaniu się w sprawy publiczne".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Czy należy oddawać cześć relikwiom?

Wiara

Czy należy oddawać cześć relikwiom?

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Życie Abrahama było początkiem historii zbawienia

Wiara

Życie Abrahama było początkiem historii zbawienia

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Wiadomości

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...

Wiara

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...