Reklama

Ona wierzyła i uczyła wierzyć…

Zofia Białas

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z racji trwających Dni Wiary na ziemi wieluńskiej parafia pw. św. Barbary zaprosiła mieszkańców wieluńskiego regionu duszpasterskiego na Mszę św. i godzinę św. 12 czerwca, by wspólnie modlić się o rychłą beatyfikację sługi Bożej, Matki Teresy Janiny Kierocińskiej, współzałożycielki zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus. Msza św. w intencji jej beatyfikacji odprawiana jest każdego dwunastego dnia miesiąca. W tym samym dniu modlą się siostry w Sosnowcu. W czasie Eucharystii wierni z parafii pw. św. Barbary w Wieluniu modlą się także w intencji członków Stowarzyszenia „Razem możemy więcej” im. Matki Teresy Janiny Kierocińskiej oraz w intencji ich rodzin. Jednym z zadań stowarzyszenia, zapisanym w statucie, jest szerzenie kultu Matki Teresy od św. Józefa Janiny Kierocińskiej urodzonej w Wieluniu na terenie dzisiejszej parafii pw. św. Barbary.

Reklama

Matka Teresa Janina Kierocińska urodziła się 14 czerwca 1885 r. Ochrzczona została w kolegiacie wieluńskiej, o czym przypomina poświęcona w czerwcu 2010 r. tablica pamiątkowa, usytuowana obok chrzcielnicy w 125. rocznicę jej urodzin. Jako dziewczynka modliła się w kolegiacie u stóp Matki Bożej Pocieszenia w kościele Ojców Augustianów (dziś wieluńska kolegiata) i w małym szesnastowiecznym kościółku św. Barbary, znajdującym się na terenie majątku rodziców, gdzie z czcią przyklękała przed wizerunkami Matki Bożej Pocieszenia Bożego i świętych: Rocha, Rozalii, Barbary. Ubierała ich ołtarze kwiatami. Kwiaty nosiła także pod krzyż postawiony w 1910 r. przez ojca na skraju majątku (dziś mówi się o nim - krzyż Kierocińskich). Jako dorosła osoba często wspominała dzień Pierwszej Komunii św., którą przyjęła 9 czerwca 1895 r. Już wtedy jej dziecięce serce marzyło o zakonie. Nim jednak marzenie się spełniło, musiała pokonać niechęć ojca i wiele się nauczyć. Uczyła się rzeczy praktycznych, ale także czytała - za podpowiedzią spowiednika - pisma św. Teresy z Avili. W roku 1907, w wieku 22 lat, otrzymała rosyjski paszport i udała się do Krakowa, gdzie Opatrzność Boża doprowadziła ją do spotkania z o. Anzelmem Gądkiem. W Krakowie dużo pracowała i czytała, tym razem pisma Teresy Martin z Lisieux. W roku 1911 stała się członkinią Świeckiego Zakonu Karmelitańskiego; w 1914 r. składa profesję i przyjmuje imię Teresy; w 1915 r. wstępuje do założonego przez o. Anzelma Gądka Bractwa Dzieciątka Jezus i marzy o Karmelu. Słucha jego rad, a on mówił: „Idź za Panem, ale nie tak jak na przechadzkę, lecz dźwigając krzyż i naśladując miłość”. Marzenia o Karmelu spełniają się w roku 1920, kiedy o. Anzelm Gądek eryguje w Krakowie nowe zgromadzenie żeńskie i jej powierza funkcję przełożonej. Będzie ją pełnić przez 25 lat. Za patronkę zgromadzenia przyjmuje św. Teresę z Lisieux (beatyfikowana w 1923 r., a kanonizowana 1925r.).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po Krakowie był Sosnowiec i sosnowiecki okres zgromadzenia. Tu w 1934 r. złożyła wieczystą profesję, a w 1936 r. przeżyła agregowanie zgromadzenia do Zakonu Karmelitów Bosych; przeżyła z siostrami ciemny okres hitlerowskiej okupacji i tu po ciężkiej chorobie odeszła do Ojca. Zmarła 12 lipca 1946 r. Jej pogrzeb 15 lipca zgromadził tłumy. Przewodniczący pogrzebowi bp Stanisław Czajka mówił: „Winna być w rzędzie kandydatek do beatyfikacji, (…) dzieło jej trwać będzie, bo było budowane cierpieniem i ofiarą miłości. Służyła wiernie Bogu i ludziom, przeto nagroda jej wielka być musi przed Bogiem”.

Doczesne szczątki Matki Teresy 1 marca 1982 r. przeniesiono z cmentarza do kaplicy w Domu Macierzystym. Rok później, w Częstochowie, rozpoczął się proces beatyfikacyjny. W 1997 r. na Golgocie, Martyrologium Narodu Polskiego, w Kałkowie, zostaje poświęcone oratorium jej imienia. W 1999 r. w Sosnowcu, Jan Paweł II w czasie VII Pielgrzymki do Ojczyzny mówił: „Uczmy się tej wrażliwości na człowieka i na jego sprawy, wpatrując się w życie i posługę patrona waszej diecezji (powołana w 1992 r.) - św. brata Alberta Chmielowskiego i sługi Bożej Matki Teresy Kierocińskiej, zwanej „Matką Zagłębia”. Abp Stanisław Nowak 3 czerwca 2006 r. na sympozjum zorganizowanym w 60. rocznicę jej śmierci wołał: „Prośmy o dar beatyfikacji Matki Teresy Kierocińskiej, aby stała się widomym znakiem dla świata”.

Dziś o jej beatyfikację modlą się sosnowieckie karmelitanki, społeczeństwo Sosnowca, parafia św. Barbary w Wieluniu, stowarzyszenie „Razem możemy więcej” i cała archidiecezja częstochowska. Radość przyniosła wiadomość z IV sympozjum zorganizowanego w Warszawie w 65. rocznicę śmierci kandydatki na ołtarze o zbliżającej się weryfikacji dokumentów beatyfikacyjnych i przyśpieszeniu procesu beatyfikacyjnego.

Dziś wiemy, że Ojciec Święty Franciszek 2 maja 2013 r. uznał dekretem heroiczność cnót naszej rodaczki. Oczekujemy na widomy i uznany cud, by wkrótce cieszyć się jej beatyfikacją.

Podziel się:

Oceń:

2013-06-11 11:05

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: jubileusz 50 lat życia zakonnego s. Mirosławy Sienkiewicz - nazaretanki

S. Marietta Cuglewska CSFN

Więcej ...

Drag Queen odpowie za zniszczenie baneru #StopLGBT

2025-07-17 06:09

Fundacja Życie i Rodzina

24 lipca 2024 r. uczestnik parady LGBT w Poznaniu, Marek M., wyrwał przedstawicielom Fundacji Życie i Rodzina transparent #StopLGBT i zniszczył go. Policja wysłała zawiadomienie do sądu o popełnieniu wykroczenia – teraz sąd podejmie decyzję o ukaraniu mężczyzny przebranego za kobietę.

Więcej ...

Dzień jubileuszowy

2025-07-17 13:53

Biuro Prasowe AK

Ten odpust to nie jest folklor. To nie jest tylko tradycja. To jest nasz duchowy szczyt, nasze spotkanie z Bogiem, który przez Maryję rozlewa deszcz łaski – powiedział bp Robert Chrząszcz.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Uwaga! MEN ogłasza wielką reformę edukacji

Wiadomości

Uwaga! MEN ogłasza wielką reformę edukacji

Nie żyje Joanna Kołaczkowska

Wiadomości

Nie żyje Joanna Kołaczkowska

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...

Wiara

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...