Papież przyjął na prywatnej audiencji Prezydium Konferencji Episkopatu Polski
BP KEP
BP KEP/ks. Michał Siennicki SAC
W środę 18 grudnia br., w godzinach porannych, Ojciec Święty Franciszek przyjął na prywatnej audiencji Prezydium Konferencji Episkopatu Polski. Tematem spotkania były bieżące kwestie Kościoła w Polsce oraz przygotowania do Jubileuszu 2025.
Prezydium Konferencji Episkopatu Polski w składzie: abp Tadeusz Wojda SAC – przewodniczący KEP, abp Józef Kupny – zastępca przewodniczącego KEP i bp Marek Marczak – sekretarz generalny KEP, zostało przyjęte przez papieża Franciszka na prywatnej audiencji w Watykanie. Rozmowa dotyczyła bieżących spraw Kościoła w Polsce, wdrażania konkluzji z dokumentu końcowego XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów o synodalności w diecezjach polskich oraz przygotowań do Roku Jubileuszowego 2025.
Prezydium KEP uczestniczyło także w środowej audiencji generalnej z papieżem Franciszkiem.
W czasie pobytu w Watykanie, Prezydium Konferencji Episkopatu Polski odwiedziło również niektóre dykasterie watykańskie. Ma to związek z reformą Kurii Rzymskiej wprowadzoną w 2022 roku konstytucją apostolską Praedicate Evangelium. Prezydium KEP spotkało się także z Sekretarzem Stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem.
Papież: chory jest zawsze ważniejszy od jego choroby
PAP
Papież Franciszek podkreślił, że "chory jest zawsze ważniejszy od jego choroby". W opublikowanym we wtorek orędziu na XXX Światowy Dzień Chorego, obchodzony 11 lutego, napisał, że "w każdym podejściu terapeutycznym nie można pominąć wsłuchiwania się w głos pacjenta, jego historię, lęki i obawy".
Słuchanie i mówienie są jednymi z głównych wymiarów Liturgii Słowa Niedzieli Palmowej. Krok za nimi idą posłuszeństwo i świadectwo. Proroctwo Izajasza, zapowiadające misję Syna Bożego, mówi najpierw o „otwarciu Jego ucha”, by wsłuchiwał się w głos Boga Ojca, by później strudzonych krzepić słowem, a także wiernie świadczyć o miłości danej z „Góry”. Miłości prawdziwej, bo ewangelicznej, niecofającej się nawet przed okrutnym cierpieniem.
Czemu my także musimy akceptować cierpienie w naszym życiu?
2025-04-13 20:56
Oprac. na podst. "Youcat polski. Katechizm Kościoła Katolickiego dla młodych"/niedziela.pl
Karol Porwich/Niedziela
Wielki Post to czas modlitwy, postu i jałmużny. To wiemy, prawda? Jednak te 40 dni to również czas duchowej przemiany, pogłębienia swojej wiary, a może nawet… powrotu do jej podstaw? W Wielkim Tygodniu odpowiedź na pytanie - czemu my także musimy akceptować cierpienie w naszym życiu?