Reklama

Wiadomości

35 tys. książek z Rzymu trafiło do Poznania. Powód? Oszczędności

Czworo doktorantów przez tydzień przygotowywało księgozbiór do transportu

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Czworo doktorantów przez tydzień przygotowywało księgozbiór do transportu

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM) otrzymał blisko 35 tys. książek z Papieskiego Instytutu Studiów Kościelnych w Rzymie (PISK) - poinformowała we wtorek poznańska uczelnia. Kościelna placówka we Włoszech została zamknięta ze względu na oszczędności.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W listopadzie PISK poinformował zaplanowanym na koniec ub. roku zamknięciu rzymskiej siedziby Instytutu i przeniesieniu zbiorów do Polski. Zgodnie z informacjami podawanymi na swojej stronie internetowej PISK zajmuje się rejestracją, gromadzeniem, zabezpieczeniem, opracowywaniem i udostępnianiem materiałów z zakresu działalności Kościoła w Polsce.

Cytowany we wtorkowej informacji prasowej doktorant Szkoły Nauk o Języku i Literaturze UAM Przemysław Raczyk opisał, że w październiku poznańscy naukowcy otrzymali pierwszą informację dotyczącą planowanego zamknięcia rzymskiej placówki PISK.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Zadzwonili do nas z pytaniem: +Słuchajcie, może chcielibyście trochę książek?+ Odpowiedzieliśmy: jasne, że tak. To nie tylko książki teologiczne, ale też związane z historią, historią literatury oraz relacji polsko-włoskich, a także działaniami Polaków w Rzymie - pomyśleliśmy, że to fantastyczna sprawa. Dopiero później okazało się, że chodzi o całą bibliotekę" - wskazał Raczyk.

Reklama

Z kolei cytowany w komunikacie prorektor ds. współpracy międzynarodowej, prof. UAM dr hab. Rafał Witkowski zaznaczył, że poznańska uczelnia "w sposób szczególny" była związana z Papieskim Instytutem Studiów Kościelnych. Podkreślił, że placówką od 1971 r. kierował absolwent UAM, ks. dr Hieronim Fokciński SJ. Prof. Witkowski dodał również, że na przestrzeni lat poznańscy naukowcy, m.in. z Wydziału Historycznego, wielokrotnie odbywali staże i kwerendy w rzymskim PISK.

"Mając na uwadze powiązania PISK z UAM, ks. prof. Robert Danieluk, dyrektor PISK, zaoferował przekazanie zbiorów bibliotecznych nieodpłatnie uniwersytetowi. Prof. Robert Maryks z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM, dokonał lustracji księgozbioru naukowego, liczącego ok. 35 tys. tomów i przygotował dokumentację fotograficzną. Wyniki jego pracy zostały skonsultowane z dr Małgorzatą Dąbrowicz, dyrektorką Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu oraz pracownikami BUP" - opisał prof. Witkowski.

Po oszacowaniu kosztów przygotowania księgozbioru do przewiezienia, czworo doktorantów Szkoły Nauk o Języku i Literaturze UAM pojechało do Rzymu, gdzie przez blisko tydzień przygotowywali księgozbiór do transportu. Ostatecznie, tuż przed Bożym Narodzeniem, książki znajdujące się na 33 paletach zostały przewiezione do Poznania przez firmę transportową.

W komunikacie zaznaczono, że od pierwszych dni nowego roku pracownicy uniwersyteckiej biblioteki oraz bibliotek wydziałowych segregują i opracowują rzymski zbiór.

Podziel się:

Oceń:

+5 0
2025-01-07 16:47

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Włochy: Na początku Roku Świętego do Rzymu przebywają dziesiątki tysięcy turystów i pielgrzymów

Ks. Tomasz Podlewski

Pod koniec drugiego tygodnia Roku Świętego, zainagurowanego przez papieża Franciszka w Wigilię, do Rzymu nieprzerwanie przybywają dziesiątki tysięcy pielgrzymów i turystów z całego świata. Jest wśród nich wielu Polaków. W związku z masowym napływem przybyszów władze postanowiły zaostrzyć środki bezpieczeństwa.

Więcej ...

Leon XIV na inaugurację pontyfikatu: idźmy ku Bogu i miłujmy się wzajemnie

2025-05-18 11:47

Włodzimierz Rędzioch

„Budujmy Kościół oparty na miłości Boga i będący znakiem jedności, Kościół misyjny, który otwiera ramiona na świat, głosi Słowo, pozwala, by go niepokoiła historia, i który staje się zaczynem zgody dla ludzkości. Razem, jako jeden lud, jako fratelli tutti, idźmy ku Bogu i miłujmy się wzajemnie” - powiedział papież Leon XIV 18 maja podczas uroczystej inauguracji swego pontyfikatu.

Więcej ...

Papież: przez Maryję błagamy o dar pokoju

2025-05-18 12:37

Vatican Media

„Trwając w radości wiary i w komunii, nie możemy zapominać o braciach i siostrach, którzy cierpią z powodu wojen” – mówił Leon XIV przed modlitwą Regina Caeli. Było to zwieńczenie Mszy świętej inaugurującej pontyfikat nowego Papieża. Ojciec Święty wyraził wdzięczność oficjalnym delegacjom, przedstawicielom Kościołów i wspólnot oraz pielgrzymom przybyłym na uroczyste rozpoczęcie jego posługi Piotrowej.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

Kościół

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

Osobisty trener kardynała Prevosta:

Leon XIV

Osobisty trener kardynała Prevosta: "W siłowni nikt nie...

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity

NA ŻYWO: Inauguracja pontyfikatu papieża Leona XIV

Kościół

NA ŻYWO: Inauguracja pontyfikatu papieża Leona XIV

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Leon XIV

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Policja: 11-letnia Patrycja została odnaleziona; Child...

Wiadomości

Policja: 11-letnia Patrycja została odnaleziona; Child...

Warszawa: duchowny zawieszony po zarzutach dotyczących...

Kościół

Warszawa: duchowny zawieszony po zarzutach dotyczących...