Reklama

Wiadomości

Prezydent: to wielka strata dla kraju, że unijny szczyt nie odbędzie się w Polsce

Prezydent Andrzej Duda

Telewizja Republika

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda powiedział w piątek, że wielką stratą dla kraju jest to, że w Polsce nie odbędzie się nieformalny szczyt unijny w związku z polską prezydencją w Radzie UE.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prezydent był pytany w telewizji Republika, czy rząd poinformował go, z jakiego powodu szczyt unijny nie odbędzie się w Polsce.

"Nie otrzymałem żadnej takiej informacji. (...) Mogę się tylko uśmiechać, tak? Z żalem zresztą, bo uważam, że to jest wielka strata dla Polski, że szczyt nie odbędzie się w Polsce" - odpowiedział Duda.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak mówił, każde państwo, które sprawuje prezydencję, organizuje szczyt u siebie dlatego, że to jest także forma zaprezentowania się państwa, podkreślenie wymiaru prowadzenia prezydencji w danym roku, a na szczyt przybywają liderzy, główni przywódcy i członkowie Rady UE.

"Z tego punktu widzenia decyzja, chyba pana premiera, jest zdumiewająca. Ale taka gra prowadzona jest przez pana premiera i Komisję Europejską" - stwierdził prezydent.

Duda zaznaczył, że w Gdańsku ma się odbyć "szczyt Komisji Europejskiej", co - jak mówił - premier anonsował w mediach, "więc jak widać szuka się różnych zastępników". Stwierdził też, że wśród jego współpracowników powszechna jest opinia, że to wszystko jest robione tylko po to, żeby ominąć obowiązującą ustawę kompetencyjną i wyeliminować udział prezydenta RP w tych wydarzeniach.

Reklama

10 stycznia minister ds. UE Adam Szłapka przekazał, że 6-7 lutego Gdańsk odwiedzi kolegium komisarzy, czyli cały skład Komisji Europejskiej wraz z jej szefową Ursulą von der Leyen. Wcześniejsze wyjazdowe posiedzenie KE, zaplanowane na 9-10 stycznia, odwołano ze względu na chorobę szefowej Komisji.

Prezydent wskazywał również w piątkowej rozmowie m.in., że UE jest platformą współpracy państw narodowych, w których każde państwo powinno zachować suwerenność. Dodał, że współpraca w ramach UE powinna być przede wszystkim skupiona na kwestiach gospodarczych.

Duda zaznaczył, że również mocno podkreśla, że Europa wie, że fundamentalne znaczenie dla jej przyszłości i dla jej prosperity ma dobra współpraca ze Stanami Zjednoczonymi. "To jest fakt, który jest historycznie potwierdzony przynajmniej od stu lat" - powiedział.

1 stycznia Polska przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej; potrwa do końca czerwca. Przez najbliższe sześć miesięcy nasz kraj będzie odpowiedzialny za prowadzenie prac w Radzie Unii Europejskiej, gdzie decyzje podejmują ministrowie państw członkowskich UE.

Oficjalna inauguracja prezydencji, której przyświeca hasło "Bezpieczeństwo, Europo!", odbyła się w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej. W ciągu najbliższego półrocza w Polsce odbędzie się ponad 300 oficjalnych spotkań, w tym 22 nieformalne rady z udziałem unijnych ministrów. Nieformalny szczyt unijnych przywódców odbędzie się 3 lutego w kompleksie Chateau de Limont w okolicach Liege.

Podziel się:

Oceń:

+1 -2
2025-01-18 08:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: 6 kwietnia ekumeniczne nabożeństwo i debata z okazji polskiej prezydencji w UE

2025-03-27 16:12

Adobe Stock

W związku z prezydencją Polski w Unii Europejskiej w niedzielę 6 kwietnia będzie przebywać w Polsce delegacja Konferencji Kościołów Europejskich (KEK) oraz Komisja Konferencji Biskupich Unii Europejskiej (COMECE). Z tej okazji w kościele ewangelicko-augsburskim Świętej Trójcy w Warszawie sprawowane będzie ekumeniczne nabożeństwo. Kazanie wygłosi ks. Frank-Dieter Fischbach, sekretarz generalny KEK. Nabożeństwo poprzedzi debata "Europa-Kościół-Ekumenia w dobie rozchwiania" z udziałem duchownych katolickich i protestanckich.

Więcej ...

Wyjątkowy film "Śladami Ojca" już do obejrzenia!

2025-04-02 18:41

Materiał prasowy

Święty Jan Paweł II, to człowiek przeprowadzający Kościół w nowe millenium, w czasach kiedy potrzeba było kogoś autentycznego, prawdziwego. Papież, który na oczach milionów ludzi zmieniał losy świata.

Więcej ...

Dyskwalifikacja amerykańskiej florecistki za odmowę walki z transpłciową "rywalką"

2025-04-03 21:20

zrzut ekranu x.com

W Stanach Zjednoczonych szerokim echem odbiła się informacja o dyskwalifikacji florecistki Stephanie Turner za odmowę walki z transpłciową "rywalką". Do kontrowersyjnej sytuacji doszło 30 marca podczas zawodów na Uniwersytecie Maryland.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Kościół

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Dwie siostry zakonne zabite przez uzbrojone gangi

Wiadomości

Dwie siostry zakonne zabite przez uzbrojone gangi

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Czy jestem pośród tych, którzy uwierzyli i zaufali...

Wiara

Czy jestem pośród tych, którzy uwierzyli i zaufali...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Wiara

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!