Reklama

Niedziela Częstochowska

Redaktor naczelny „Niedzieli”: dialog jest konieczny, tak jak miłość

B.M. Sztajner/Niedziela

– Dialog zbliża ludzi, buduje pokój, zwalcza uprzedzenia – powiedział ks. Jarosław Grabowski. 19 stycznia redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” oraz kierownik Referatu Dialogu: ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, poprowadził rozważanie podczas Apelu Jasnogórskiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kapłan przypomniał, że w scenie zwiastowania Maryja jest niewiastą, która słucha Boga. W tym kontekście podkreślił znaczenie dialogu. – Matko Najświętsza, Bóg wybrał Cię do dialogu ze sobą, dialogu rozstrzygającego o losach świata. Wiemy dobrze, że dialog jest jak miłość, jest konieczny. Bez dialogu nie wyobrażamy sobie codziennego życia. Dialog zbliża ludzi, buduje pokój, zwalcza uprzedzenia. O tym dialogu przypomina nam trwający Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, podczas którego nie tylko modlimy się razem z chrześcijanami różnych denominacji, ale też stopniowo, małymi krokami, budujemy jedność – przez spotkania, wyrazy przyjaźni, pokonywanie nieporozumień i żywą wiarę – zaznaczył ks. Grabowski.

Redaktor naczelny „Niedzieli” zwrócił uwagę na to, że dialog uczy też cierpliwego słuchania. – Maryja w Bożym słowie usłyszała swoje powołanie i szybko odpowiedziała na to słowo. Odpowiedziała wiarą. Wiarą przyjęła słowo. Słowo odmieniło historię. Słowo Boże naprawdę może zmienić człowieka. Trzeba tylko otworzyć drzwi – swego serca, swego umysłu – kontynuował.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Duchowny zawierzył Maryi, Matce Słowa, ludzi mediów, „tych, od których oczekuje się prawdomówności i rzetelności”. – W dzisiejszym świecie tak naprawdę wszystko, co robimy, jest w pewnym sensie wyrazem medialnej komunikacji. Za pośrednictwem mediów bowiem zdobywamy nowe informacje, bogacimy wiedzę oraz kształtujemy opinię na różne tematy. Mass media stały się nieodłączną częścią współczesnego świata. Ich siła, zasięg i wpływ są coraz większe. Ich znaczenia nie sposób przecenić, choćby z tej przyczyny, że poświęcamy im bardzo dużo czasu – wyjaśnił.

Ks. Grabowski podkreślił, że o sile mediów stanowi słowo, które ma ogromną moc. – Słowo może wiele: może zabijać i może leczyć, dzielić i jednoczyć, zaogniać i łagodzić, może frustrować i przynosić nadzieję. Dlatego tak ważna jest odpowiedzialność za słowa, za język, którym się posługujemy. Przecież z każdego bezużytecznego słowa będziemy rozliczeni – zauważył.

Redaktor naczelny „Niedzieli” ubolewał nad faktem, że w mediach, które wpływają na nasz osąd w wielu sprawach, „rzetelność i uczciwość dziennikarską coraz częściej zastępują manipulacja i kpina z wolności słowa”. Wskazał, że w tej sytuacji „media katolickie mają szansę stać się jedynym źródłem obiektywnej informacji, wiarygodnego przekazu, gwarantem kultury medialnej opartej na prawdzie i zwykłej uczciwości”.

W imieniu redakcji „Niedzieli” ks. Grabowski zapewnił, że tygodnik, który od blisko stu lat jest pismem, które „sięga głębiej i patrzy dalej, chce opierać swoją pracę na kulturze słowa, na szacunku, na wierności Chrystusowi i Jego Kościołowi”.

Na zakończenie kapłan zawierzył Matce Bożej Częstochowskiej wszystkich dziennikarzy, publicystów, pracowników i wiernych czytelników „Niedzieli”.

Podziel się:

Oceń:

+4 -1
2025-01-19 21:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„Niedziela” laureatem nagrody „Benemerenti in Opere Evangelizationis”

Nagrodę odbiera redaktor naczelna

Artur Stelmasiak

Nagrodę odbiera redaktor naczelna "Niedzieli" Lidia Dudkiewicz

Więcej ...

Czy papież rzeczywiście jest nieomylny?

2025-04-01 20:55

pixabay.com

Wielki Post to czas modlitwy, postu i jałmużny. To wiemy, prawda? Jednak te 40 dni to również czas duchowej przemiany, pogłębienia swojej wiary, a może nawet… powrotu do jej podstaw? W kolejnym dniu naszego katechizmu odpowiedź na pytanie - czy papież rzeczywiście jest nieomylny?

Więcej ...

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się zmienił na lepsze

2025-04-02 14:38

źródło: wikipedia.org

"Chrystus i jawnogrzesznica", Nicolas Poussin (1653 r.)

Ważne jest, aby w każdej sytuacji kryzysowej, którą przeżywam, zaprosić Jezusa. On jest pomocą, światłem i On udziela łaski, aby z trudności wyjść i stać się lepszym czy mądrzejszym.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Czy papież rzeczywiście jest nieomylny?

Wiara

Czy papież rzeczywiście jest nieomylny?

Czy ufam Bożemu miłosierdziu?

Wiara

Czy ufam Bożemu miłosierdziu?

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Wiara

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Papież powołał kontrowersyjną profesor teologii z...

Franciszek

Papież powołał kontrowersyjną profesor teologii z...

Co to będzie, kiedy nastąpi koniec świata?

Wiara

Co to będzie, kiedy nastąpi koniec świata?