Reklama

Wiadomości

Kard. Parolin o rozwiązaniach pokojowych dla Ukrainy i Bliskiego Wschodu

Wojna na Ukrainie

Adobe Stock

Wojna na Ukrainie

W wywiadzie udzielonym włoskiej gazecie „L'Eco di Bergamo” watykański sekretarz stanu kard. Pietro Parolin powtórzył, że istnieje pilna potrzeba wielostronnej „dyplomacji nadziei” i „odwagi” w negocjowaniu pokoju.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W wywiadzie udzielonym Alberto Ceresoli, redaktorowi naczelnemu lokalnej włoskiej gazety „L’Eco di Bergamo” kard. Pietro Parolin odniósł się do kwestii utrzymania zawieszenia broni pomiędzy Izraelem i Hamasem w Strefie Gazy, wezwał do harmonijnego współistnienia w Syrii, a także ostrzegł, by w kwestii pokoju na Ukrainie nie dążyć do wprowadzania rozwiązań jednostronnie narzucanych. Watykański sekretarz stanu wezwał również Europę, by wróciła do swych korzeni, aby aktywnie stawiać czoła globalnym wyzwaniom.

Pokój na Ukrainie: Odwaga, sprawiedliwość i przebaczenie

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kard. Parolin odnosząc się do kwestii Ukrainy stwierdził, że każdy może przyczynić się do pokoju w tym kraju, ale „nigdy nie należy dążyć do rozwiązań poprzez jednostronne narzucanie”, z ryzykiem „deptania praw całych narodów, w przeciwnym razie nigdy nie będzie sprawiedliwego i trwałego pokoju”.

To, czego potrzeba w dyplomacji, to - jak powiedział kard. Parolin - podejście, które wykracza poza logikę konfrontacji i faworyzuje dialog integracyjny, cierpliwość i budowanie zaufania między stronami.

Reklama

Watykański sekretarz stanu stwierdził, że niezbędna jest również wiara w multilateralizm oraz wzmocnienie roli instytucji międzynarodowych. „Czynienie pokoju”, mówił kardynał, wymaga „odwagi”, jak podkreśla papież Franciszek, a także „sprawiedliwości i przebaczenia, trzech wartości, które wydają się coraz bardziej nieobecne we współczesnym społeczeństwie”.

Pytania o Strefę Gazy i Syrię

Kardynał wyraził nadzieję, że zawieszenie broni pomiędzy Hamasem i Izraelem w Strefie Gazy pozostanie trwałe i położy kres cierpieniom narodu palestyńskiego.

W kwestii sytuacji w Syrii stwierdził, że „istnieje potrzeba zrozumienia, w jakim kierunku zmierza”. Apelował też o integrację i harmonijne współistnienie w kraju. Wyraził nadzieję, że społeczność międzynarodowa, a w szczególności kraje sąsiednie, pomogą krajowi pozostać nienaruszonym terytorialnie, a także będą nieść pomoc ludności znajdującej się w ubóstwie wywołanym przez długie lata wojny.

Chrześcijanie na Bliskim Wschodzie

Hierarcha upominał się o prawa chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Przypomniał, że zawsze przyczyniali się do rozwoju i postępu swych krajów. Jeśli chodzi o Ziemię Świętą, kardynał stwierdził, że „każdy chrześcijanin powinien móc udać się tam swobodnie i bez ograniczeń”.

Europa i wyzwania przyszłości

Kard. Parolin wezwał Europę do powrotu do swoich korzeni, aby „wiedzieć, jak stawić czoła wielkim wyzwaniom”, zarówno kulturowym, jak i ekonomicznym. Przypomniał w tym kontekście napomnienie św. Jana Pawła II, podjęte również przez Papieża Franciszka: „Europo odkryj się na nowo, bądź sobą!”

Reklama

Watykański dyplomata zauważył, że obok zagrożeń „praktycznego ateizmu, populizmu, analfabetyzmu religijnego i religii «zrób to sam’” trzeba również dostrzegać zjawiska obiecujące, takie jak prośby wielu młodych ludzi we Francji o chrzest. Katolicy muszą jednak zadać sobie pytanie, czy dzięki ich świadectwu, wierze, nadziei i miłości Ewangelia nadal „stanowi wyzwanie”, stwierdził kard. Parolin.

Świeccy w Kościele i Jubileusz

Kolejnym tematem poruszonym w wywiadzie dla gazety „L’Eco di Bergamo” była rola świeckich, a w szczególności kobiet, w Kościele. Według kardynała to zagadnienie „musi znaleźć konkretne zastosowanie we wszystkich sferach kościelnych, począwszy od parafii”.

Nawiązując do Jubileuszu Roku 2025 kard. Parolin stwierdził, że z jednej strony jest to czas pojednania, ponieważ wzywa do pokuty za grzechy i nawrócenia, a przez to może być także codzienną drogą, „ponownym odkryciem znaczenia grzechu i wyzwalającym doświadczeniem przebaczenia Pana, zwłaszcza w sakramencie pokuty”.

Podziel się:

Oceń:

2025-02-17 14:59

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący Episkopatu zachęca do modlitwy w intencji mieszkańców Bliskiego Wschodu

Karol Porwich/Niedziela

Pragnę, aby Kościół w Polsce włączył się w inicjatywę modlitwy w intencji mieszkańców krajów Bliskiego Wschodu – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE), abp Stanisław Gądecki, odpowiadając na apel Ojca Świętego Franciszka, prezydium CCEE oraz COMECE.

Więcej ...

Masowa likwidacja szkół wiejskich

2025-04-04 23:53
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Ministerstwo Edukacji Narodowej z jednej strony zapewnia, że szkoły powinny być blisko uczniów, a z drugiej – daje ciche przyzwolenie na ich masowe zamykanie.

Więcej ...

Manifestacja "Stop zalewaniu Polski migrantami przez Niemcy" w Gubinie

2025-04-05 17:39

PAP/Lech Muszyński

W przygranicznym Gubienie odbył się protest pod nazwą „Stop zalewaniu Polski migrantami przez Niemcy”, podczas którego zgromadzeni manifestanci domagali się obrony szczelności polskich granic, a także zmiany polityki rządu w tej sprawie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy należy modlić się do Maryi?

Wiara

Czy należy modlić się do Maryi?

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy  młodych katolików...

Europa

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy młodych katolików...

Czy staję po stronie prawdy?

Wiara

Czy staję po stronie prawdy?

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami