Reklama

Kościół

Kard. Koch: święcenie kobiet przeszkodą dla jedności

Adobe Stock

Ordynacja kobiet na pastorów w niektórych Kościołach protestanckich stanowi przeszkodę dla jedności chrześcijan - stwierdził w wywiadzie dla Katolickiego Uniwersytetu w Walencji, kardynał Kurt Koch, prefekt Dykasterii do spraw Popierania Jedności Chrześcijan. Szwajcarski purpurat kurialny omówił wyzwania ekumenizmu i sytuację w relacjach między Kościołem katolickim a różnymi wyznaniami chrześcijańskimi.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„My, katolicy, chcemy na nowo odkryć kościelną jedność w wierze, sakramentach i posługach” - powiedział kardynał Koch. „Komunia eucharystyczna zakłada uznanie posług, a dla Kościoła katolickiego święcenia kobiet nie są możliwe. Dlatego ten krok podjęty przez niektóre kościoły bardzo utrudnił jedność” - stwierdził.

Prefekt Dykasterii do spraw Popierania Jedności Chrześcijan przypomniał, że ekumenizm dokonał znacznych postępów w minionych dekadach dzięki kluczowym dokumentom, takim jak Deklaracja Wspólna w sprawie Nauki o Usprawiedliwieniu z 1999 r. oraz Od konfliktu do komunii, opublikowana w 2016 r. przez komisję katolicko-luterańską. Odnosząc się do tego ostatniego tekstu, kardynał podkreślił, że został on sporządzony z okazji rocznicy Reformacji i że papież Franciszek chciał upamiętnić ją wspólnie z luteranami, w geście bezprecedensowym w historii Kościoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kard Koch wskazał, że głównym problemem w dialogu ekumenicznym jest brak wspólnej wizji celu ekumenizmu. „Jeśli znajdziesz się na lotnisku w Walencji i nie wiesz, dokąd chcesz się udać, nie powinieneś być zaskoczony, że dotrzesz do Paryża, a nie do Rzymu” - wyjaśnił, podkreślając znaczenie określenia wspólnych celów, aby dokonywać postępów na drodze ku jedności.

Podziel się cytatem

Odniósł się również do relacji z Kościołem prawosławnym, przypominając, że Sobór Watykański II zniósł dawną ekskomunikę, ułatwiając dialog między katolikami a prawosławnymi. Przyznał jednak, że wewnętrzne podziały w prawosławiu, zwłaszcza między patriarchatami Moskwy a Konstantynopola, są dziś przeszkodą w zbliżeniu.

Reklama

W wywiadzie prefekt Dykasterii do spraw Popierania Jedności Chrześcijan podkreślił również tak zwany „ekumenizm męczenników”, odnosząc się do prześladowań chrześcijan w różnych częściach świata. „Nasza wiara jest najbardziej atakowana, a wszystkie Kościoły mają swoich męczenników. Dlatego Jan Paweł II powiedział, że krew męczenników nie dzieli, ale jednoczy chrześcijan”.

Odnosząc się do sekularyzacji w Europie, podkreślił pilną potrzebę „nowej ewangelizacji” społeczeństw, które straciły kontakt z wiarą chrześcijańską. Według danych Centrum Badań Socjologicznych (CIS), 40 proc. Hiszpanów nie utożsamia się już z żadną religią, a wśród młodych ludzi odsetek ten sięga 57 proc.. W związku z tą sytuacją kard. Koch powtórzył, że ewangelizacja musi być priorytetem duszpasterskim Kościoła.

Podsumowując, szwajcarski purpurat podkreślił potrzebę połączenia w procesie ekumenicznym „umiłowania jedności” i „cierpliwości”, przypominając, że podziały między chrześcijanami są zakorzenione od wieków. „Przyjaźń można zerwać szybko, ale jeśli minie wiele lat, potrzeba czasu, aby odnaleźć pojednanie” - podsumował.

Podziel się:

Oceń:

2025-03-03 16:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Szal do neoprezbiterów

Bp Adam Szal

Archiwum Kurii

Bp Adam Szal

Niech wierni mówią o was: to jest kapłan z powołania – powiedział do księży neoprezbiterów abp Adam Szal. Metropolita przemyski udzielił w sobotę święceń kapłańskich 13 diakonom Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. Obrzęd miał miejsce w przemyskiej bazylice archikatedralnej pw. św. Jana Chrzciciela.

Więcej ...

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z Fatimy?

Karol Porwich/Niedziela

Zapewne każdy z nas słyszał o objawieniach Matki Bożej w Fatimie, ale czy tak naprawdę wiemy, co wtedy Maryja chciała nam przekazać? Czy orędzie fatimskie to tylko historia, wydarzenie, sensacja? Co ono oznacza dla mnie, dla mojego życia?

Więcej ...

Papieskie spotkanie z prof. Lejeunem 13 maja 1981 r.

2025-05-12 17:00

Adam Bujak, Arturo Mari/Biały Kruk

Włoski dziennikarz wspomina dzień zamachu na Jana Pawła II.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Leon XIV potwierdza: przygotowujemy podróż do Turcji

Leon XIV

Leon XIV potwierdza: przygotowujemy podróż do Turcji

Watykan/ Leon XIV: musimy powiedzieć

Leon XIV

Watykan/ Leon XIV: musimy powiedzieć "nie" wojnie słów

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Kandydanci na prezydenta odpowiadali na pytanie o aborcję

Wiadomości

Kandydanci na prezydenta odpowiadali na pytanie o aborcję

Kim jest nowy PAPIEŻ?

Leon XIV

Kim jest nowy PAPIEŻ?

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

Kościół

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Kościół

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Watykan: pierwsze plany nowego papieża

Leon XIV

Watykan: pierwsze plany nowego papieża

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku