Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków

Dołącz do Cichej Procesji

2025-03-05 14:01

plakat organizatorów

    W najbliższą sobotę, 8 marca po raz piąty ulicami starego Krakowa i Kazimierza przejdzie Cicha Procesja.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jej uczestnicy przejdą uliczkami starego Krakowa i Kazimierza przejdzie po raz kolejny „Cicha Procesja w Krakowie”, polska (i jedyna zagraniczna) edycja słynnej amsterdamskiej Stille Omgang. W tym roku dodatkowo wydarzenie poprzedzi wykład ze slajdami na temat procesji, jej historii i najcenniejszych budowli sakralnych Holandii.

Procesja upamiętnia cud eucharystyczny, który wydarzył się w tym mieście w marcu 1345 roku, a jednocześnie jest świadectwem żywotności holenderskiego katolicyzmu, który przetrwał kilka stuleci prześladowań oraz burzliwą drugą połowę XX wieku. Odbywa się zawsze w sobotę przypadającą po 15 marca i jest obecnie największym regularnym publicznym wydarzeniem Kościoła rzymskokatolickiego w Holandii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Polska edycja Cichej Procesji jest od samego początku organizowana przez Fundację Dominikański Ośrodek Liturgiczny. Ideę przeszczepienia tego bardzo amsterdamskiego wydarzenia na polski grunt, kilkaset kilometrów od morza, zgłosiła w 2021 roku ojcom dominikanom dr Dominika Krupińska, autorka bloga „Adoptuj kościół w Holandii”, kiedy oryginalna procesja została po raz pierwszy w dziejach odwołana wskutek restrykcji covidowych.

Reklama

– Skoro nie mogę pojechać na Cichą Procesję do Amsterdamu, to może Cicha Procesja przyjedzie do mnie? – mówi o początkach pomysłu Dominika Krupińska. I podkreśla: – Przecież w Krakowie również miał miejsce cud eucharystyczny, niemal w tym samym czasie co w Amsterdamie, oraz istnieje sanktuarium tego cudu, do którego można pielgrzymować wąskimi, zabytkowymi uliczkami. Niecodzienny pomysł został zaaprobowany przez ordynariusza diecezji haarlemsko-amsterdamskiej biskupa Jana Hendriksa, który od tej pory co roku pisze list do uczestników krakowskiej Cichej Procesji, odczytywany podczas otwierającej ją Mszy świętej.

„Cicha Procesja w Krakowie” wyruszy sprzed dominikańskiej Bazyliki Świętej Trójcy( przy ul. Stolarskiej) około godz. 12.45, po zakończeniu Mszy świętej o godz. 12:00. Tak jak w Amsterdamie, uczestnicy będą szli w ciszy, bez feretronów i transparentów, modląc się indywidualnie. Ta nietypowa forma procesji, która dała też jej nazwę, jest pamiątką obowiązującego w Holandii przez kilkaset lat – aż do 1983 roku – zakazu odbywania w miejscach publicznych katolickich procesji oraz innych przejawów wiary

Naśladując średniowieczną trasę amsterdamskiej procesji, „Cicha Procesja w Krakowie” przejdzie koło placu, na którym niegdyś stał kościół Wszystkich Świętych, związany z krakowskim cudem eucharystycznym – to z niego pochodził ukradziony i zbezczeszczony Najświętszy Sakrament, odnaleziony w cudowny sposób na bagnach nieopodal dzisiejszego Kazimierza – dalej Plantami i koło Wawelu do Bazyliki Bożego Ciała, wzniesionej z polecenia króla Kazimierza Wielkiego jako wotum przebłagalne za dokonaną profanację. Po półgodzinnej adoracji Najświętszego Sakramentu ze śpiewem pieśni pochodzących ze źródeł amsterdamskich i polskich, uczestnicy powrócą ulicą Grodzką do Bazyliki Świętej Trójcy, gdzie otrzymają błogosławieństwo końcowe.

Plan „Cichej Procesji w Krakowie” 8 marca 2025 r.

Reklama

11.00: wykład „Hollandia sacra. Pielgrzymka w głąb sakralnego dziedzictwa Holandii”, sala „Skarbiec” w klasztorze, wejście przez krużganki i Atrium, wstęp wolny

12.00: Msza święta w Bazylice Świętej Trójcy

ok. 12.45: wyruszenie z procesją spod Bazyliki Świętej Trójcy

ok. 14.30: zakończenie i błogosławieństwo końcowe przed Bazyliką Świętej Trójcy

Podziel się:

Oceń:

+5 0

Wybrane dla Ciebie

Czy mam wewnętrzną refleksję, z kim powinienem się pojednać?

2025-02-13 11:30

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mt 5, 20-26.

Więcej ...

Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP: rozporządzeniami ws. lekcji religii MEN złamało prawo

2025-03-14 17:03
Bp Wojciech Osial

BP KEP

Bp Wojciech Osial

Wyrażamy sprzeciw wobec zmian w organizacji nauki lekcji religii w szkole, bo jest to krzywdzące dla ludzi wierzących. Zmiany zawarte w rozporządzeniach zostały wprowadzone jednostronnie. MEN złamało prawo. Wykorzystamy wszystkie możliwości prawne w obronie praw rodziców i katechetów - powiedział przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP bp Wojciech Osial po 400. zebraniu plenarnym Episkopatu Polski w Warszawie. Jednym z jego tematów była sprawa dalszych działań strony kościelnej po publikacji rozporządzeń MEN w sprawie organizowania lekcji religii w publicznych szkołach.

Więcej ...

Żegnamy kapłana dobroci!

2025-03-14 20:33
Mszy św. pogrzebowej przewodniczył bp Jacek Kiciński CMF

ks. Łukasz Romańczuk

Mszy św. pogrzebowej przewodniczył bp Jacek Kiciński CMF

Minionej soboty niespodziewanie dotarła informacja o śmierci ks. Marka Mekwińskiego, podczas wędrówki na Śnieżnik. Proboszcz z Bożnowic odszedł w wieku 57 lat. Msza pogrzebowa sprawowana była w kościele, w którym posługiwał jako proboszcz przez ostatnich 17 lat, a pochowany został na cmentarzu parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Krynicznie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wybory 400. zebrania plenarnego KEP

Kościół

Wybory 400. zebrania plenarnego KEP

Włochy: 13-letni uczeń ukarany za odmowę korzystania z...

Wiadomości

Włochy: 13-letni uczeń ukarany za odmowę korzystania z...

Panie! Naucz mnie modlić się!

Wiara

Panie! Naucz mnie modlić się!

Gdy przebaczasz, Bóg Cię uzdrawia

Wiara

Gdy przebaczasz, Bóg Cię uzdrawia

Zmarł ks. Marek Mekwiński. Kapłan zasłabł podczas...

Niedziela Wrocławska

Zmarł ks. Marek Mekwiński. Kapłan zasłabł podczas...

Czy możemy być pewni, że nasze modlitwy nie trafiają w...

Wiara

Czy możemy być pewni, że nasze modlitwy nie trafiają w...

Beatyfikacja sióstr katarzynek bez jednej ze zgłoszonych

Kościół

Beatyfikacja sióstr katarzynek bez jednej ze zgłoszonych

Co robić, aby nie ulec żadnej z pokus?

Wiara

Co robić, aby nie ulec żadnej z pokus?

30 lat temu zmarł Franciszek Gajowniczek, za którego...

Kościół

30 lat temu zmarł Franciszek Gajowniczek, za którego...