Reklama

W diecezjach

Bp Włodarczyk do młodzieży: życzę odwagi, aby umieć się wylogować

2025-03-06 16:13
Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Życzę odwagi, by umieć się wylogować” - powiedział bp Krzysztof Włodarczyk, zwracając się do uczestników ogólnopolskiego sympozjum naukowo-edukacyjnego „Smartfon - wyzwanie naszych czasów”, które odbyło się w Bydgoszczy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Była to trzecia edycja spotkania, które okazało się sukcesem, ponieważ sala Opery Nova wypełniła się w całości młodymi, wychowawcami oraz rodzicami. - Świat cyfrowy wyprzedza nas co najmniej o jeden krok, więc gonimy go i mamy nadzieję, że zmniejszymy ten dystans przynajmniej o połowę - powiedziała Mirosława Chmielewicz z Centralnej Diakonii Ruchu Światło-Życie.

To ona była głównym organizatorem wydarzenia, które stało się odpowiedzią na wyzwania obecnych zagrożeń związanych z technologią cyfrową. - Rzeczywiście statystki nie są wesołe, ale bez szerokiej wiedzy, uświadamiania, nie mamy najmniejszych szans, by skonfrontować się ze światem wirtualnym. Więc dlatego to robimy, by profesjonalna wiedza docierała do młodzieży, wychowawców i rodziców - dodała Mirosława Chmielewicz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Magdalena Galicka, uczennica Zespołu Szkół Katolickich - Pomnika Jana Pawła II, powiedziała, że w weekendy korzysta z telefonu do sześciu godzin dziennie, a w dni powszednie maksymalnie trzy. - Jesteśmy tu, by pomagać, ale także zdobyć wiedzę na temat problemów, które są wynikiem uzależnień od telefonów. Jeśli ktoś już wpadł w tę pułapkę, powinien znaleźć sobie hobby - dodała.

Reklama

Przed uczestnikami, w części przedpołudniowej, jako pierwszy wystąpił psychoterapeuta uzależnień Daniel Dziewit. - Z mojej perspektywy najtrudniejsze są spotkania z młodzieżą, bo tutaj gra toczy się „o coś więcej” - powiedział, przywołując osobę Steve`a Jobsa. - Multimilioner, który waszym językiem mówiąc, zarobił „kupę hajsu”, stanął na podobnej scenie, pokazał iPada i powiedział, że to urządzenie zrewolucjonizuje świat. Poczta, muzyka, filmy, portale - wszystko możecie mieć w kieszeni. I tak się stało. Jednak na tej konferencji nie powiedział jednej, ważnej informacji, że w jego domu dzieci miały „totalny szlaban” na technologię cyfrową. Nie dał im tego urządzenia do ręki - mówił.

Absolwent Akademii Terapii im. Viktora Frankla przestrzegał młodych, by nie dawali się „okradać” z uczuć i prawdziwych emocji. - Budowanie relacji tu i teraz: o to toczy się walka - powiedziała medioznawca dr Małgorzata Więczkowska. - Młode pokolenie traktuje nadużywanie mediów jako coś normalnego, pewien nawyk. Wykorzystuje ten sposób spędzania czasu głównie dla rozrywki. Internet jest źródłem wiedzy, przekazem informacji, to nic złego. Jednak należy dokonać pewnego rozgraniczenia. Nie należy zapominać o tym, jak ważne są relacje - nie te wirtualne, które generują negatywne konsekwencje, problemy emocjonalne - zaznaczyła pedagog prowadząca serwis edukacjamedialna.pl.

Teolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika dr hab. Krzysztof Pilarz poruszył temat „Pomiędzy Sigmą a bambikiem - jak zbudować silną tożsamość w obecnym świecie”. - W pierwszej kolejności chcemy „z powrotem odnaleźć człowieka”. Bo jeżeli nie odnajdziemy człowieka w jego pełnym wymiarze - czyli pozytywnym, negatywnym, biologicznym, psychologicznym, społecznym - to możemy tworzyć tysiące różnych konferencji i nic z tego nie wyjdzie. Warto z powrotem nawiązać do prawdy, obiektywnej - do tego, kim jesteśmy, jak ważna jest nasza rodzina, miejsce, z którego wyrastamy, by można było planować dokąd zmierzamy - powiedział.

Reklama

Zwracając się do rodziców, przypomniał im, że dzieci uczą się przede wszystkim poprzez przykłady, a te nie są często zbyt dobre. - Cieszę się, że jesteście młodzi przyjaciele gotowi do słuchania, bo jestem pewny, że szukacie prawdy - mówił bp Krzysztof Włodarczyk. - Młody człowiek chce poznać prawdę o sobie, świecie, zjawiskach, które wokół niego się dzieją, to jest wyzwanie - dodał, wskazując jednocześnie na poszukiwanie przez młode pokolenie autorytetów. - Tych, którzy przekazują ważne rzeczy w trosce o was. Wierzę, że macie zaufanie do prelegentów. Oni przyjechali, by nie mówić tylko o zakazach, nakazach, by coś skasować. Są tutaj, by przestrzec nas przed czymś, co może wprowadzać w zagubienie życiowe. Wielki Post zachęca nas do podjęcia postanowień, wyzwań, by coś ograniczyć. Życzę odwagi, by umieć się wylogować - dodał bp Krzysztof Włodarczyk.

Wśród prelegentów znalazła się również dr hab. Monika Przybysz z UKSW.

Współorganizatorami sympozjum były Fundacja Światło Życie i Fundacja z Różą. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bydgoszcz: obchody 31. rocznicy powstania Radia Maryja

Ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk oraz dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk

PAP/Tytus Żmijewski

Ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk oraz dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk

Bydgoskie Sanktuarium Świętej Rity było miejscem obchodów 31. rocznicy powstania Radia Maryja. W świątyni modliły się osoby duchowne, wśród nich założyciel i dyrektor rozgłośni – o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, osoby konsekrowane, przedstawiciele władz, parlamentarzyści, mieszkańcy i zaproszeni goście.

Więcej ...

Patron internetu

Św. Izydor z Sewilli

uk.wikipedia.org

Św. Izydor z Sewilli

Uchodził za najmądrzejszego człowieka swoich czasów, a swoimi myślami wyprzedził epokę, w której żył.

Więcej ...

Socjolog: księża stracili poczucie bezpieczeństwa, są obrażani, bici a nawet zabijani

2025-04-04 09:03
Śp. ks. Grzegorz Dymek

Maciej Orman/Niedziela

Śp. ks. Grzegorz Dymek

Powodem rosnącej agresji wobec księży w Polsce jest trwająca wojna kulturowa, czy bezkarność w mediach, zwłaszcza społecznościowych - powiedział PAP socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Krzysztof Koseła. Według eksperta "zjawisko agresji skierowanej wobec księży i miejsc kultu jest niepokojące przez to, że żyjemy w społeczeństwie, w którym nie ma konfliktu międzywyznaniowego".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dwie siostry zakonne zabite przez uzbrojone gangi

Wiadomości

Dwie siostry zakonne zabite przez uzbrojone gangi

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Kościół

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Skoro Bóg jest miłością, jak może istnieć piekło?

Wiara

Skoro Bóg jest miłością, jak może istnieć piekło?

Oświadczenie RTCK w związku z projektem realizowanym przy...

Kościół

Oświadczenie RTCK w związku z projektem realizowanym przy...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?