Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków- Mistrzejowice

Świątynia stacyjna na wzór rzymskiej bazyliki św. Augustyna

Biuro Prasowe AK

    – Prosimy Matkę Nieustającej Pomocy, abyśmy zwłaszcza w chwilach trudnych nie zwątpili, ale wzywali imienia Pańskiego, abyśmy dzięki temu byli zbawieni – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie liturgii stacyjnej w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krakowie-Mistrzejowicach.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– Spotkanie z Tobą Ojcze to dla nas niezwykle ważna chwila, bo wciąż potrzebujemy umocnienia, szukamy odpowiedzi na niełatwe pytania i wewnętrzne rozterki, jakie niesie ze sobą świat. Ciesząc się Twoją pośród nas obecnością, prosimy, abyś swoją posługą w tym wyjątkowym czasie przybliżył nam Chrystusa i rozniecił w nas dary Ducha Świętego – mówił na początku Mszy św. proboszcz ks. Marek Wrężel, witając w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mistrzejowicach abp. Marka Jędraszewskiego.

W czasie homilii metropolita krakowski zwrócił uwagę, że dzisiejszy rzymski kościół stacyjny – bazylika św. Augustyna jest mocno naznaczony obecnością Matki Najświętszej. W centrum ołtarza głównego jest ikona Matki Bożej, a tuż obok wejścia do świątyni znajduje się renesansowa rzeźba Madonna del Parto, co można przetłumaczyć jako Matka Boża “od porodu” albo “od narodzin”. Liczne wota obok rzeźby wskazują na to, że wiele kobiet modliło się u Matki Bożej o łaskę szczęśliwego rozwiązania. W lewej nawie świątyni znajduje się słynny barokowy obraz Caravaggia Madonna dei Pellegrini – Madonna pielgrzymów, bo ilustruje hołd, jaki dwoje pielgrzymów składa Matce Bożej z Dzieciątkiem Jezus.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W tym kontekście arcybiskup zacytował dwudziesty czwarty punkt bulli papieża Franciszka „Spes non confundit” ogłaszającej trwający w Kościele Rok Jubileuszowy. „Nadzieja znajduje swoje najwznioślejsze świadectwo w Matce Bożej. W Niej widzimy, że nadzieja nie jest łatwowiernym optymizmem, lecz darem łaski w realizmie życia” – napisał Ojciec Święty.

Abp Marek Jędraszewski zauważył, że w odpowiadającym rzymskiej świątyni stacyjnej krakowskim kościele w Mistrzejowicach też króluje obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Przypomniał, że wizerunek ten pochodzi z IX lub XII wieku i został namalowany na Krecie, lub w Bizancjum. W XIX wieku został odnaleziony w Rzymie i za czasów bł. Piusa IX został ukoronowany papieskimi koronami i od tamtego momentu jego kult rozprzestrzenia się na całym świecie, także w Polsce. – Także tutaj w Mistrzejowicach jest czczona i otaczana miłością wielu ludzi, zwłaszcza tych, którzy tak bardzo spragnieni są Jej pomocy i Jej miłości – mówił metropolita.

Reklama

Celebrans zwrócił uwagę, że ten typ ikony nazywany jest „hodegetria”, bo Maryja wskazuje Drogę – Jezusa. Archanioł Gabriel na tym wizerunku niesie krzyż i gwoździe – narzędzia męki, a Archanioł Michał – włócznię, którą został przebity bok Chrystusa i trzcinę z gąbką oraz naczynie z octem, który podano Jezusowi, gdy powiedział „pragnę”. W geometrycznym centrum ikony znajdują się splecione ręce Maryi i Dzieciątka. – To wyrażenie wspólnoty ich losu. Wspólnoty ich losu, który szczyt znajdzie właśnie, kiedy On będzie umierał na krzyżu, a Ona będzie pod tym krzyżem wiernie trwała, aż do końca – mówił arcybiskup, podkreślając, że wspólnota losu Jezusa i Maryi związana jest z losem człowieka, bo poprzez krzyż Chrystus odkupił świat, a – jak pisze papież Franciszek – Maryja „współpracowała z Chrystusem dla naszego zbawienia”.

– Prosimy Matkę Nieustającej Pomocy, aby całe nasze życie było dobrą pielgrzymką do domu Ojca. Prosimy o łaskę wiary dla nas, o łaskę silnej wiary, która potrafi oprzeć się różnego rodzaju pokusom i te pokusy zwyciężyć – tak, jak je jednoznacznie zwyciężył na pustyni Jezus Chrystus. Na koniec prosimy Ją o łaskę mocy nadziei – tej nadziei, o której pisał św. Paweł Apostoł: „Jeden jest bowiem Pan wszystkich. On rozdziela swoje bogactwa wszystkim, którzy Go wzywają. Albowiem każdy, kto wezwie imienia Pańskiego, będzie zbawiony”. Więc prosimy Ją – Matkę Nieustającej Pomocy, abyśmy zwłaszcza w chwilach trudnych nie zwątpili, ale wzywali imienia Pańskiego, abyśmy dzięki temu byli zbawieni – zakończył metropolita.

Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krakowie-Mistrzejowicach jest świątynią stacyjną na wzór rzymskiej bazyliki św. Augustyna. Po liturgii odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy do godz. 21.00.

Podziel się:

Oceń:

2025-03-09 15:02

Wybrane dla Ciebie

Brat papieża: od dzieciństwa wiedział, że zostanie księdzem

2025-05-09 07:12

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Nie wierzyłem w to, by mój brat mógł zostać wybrany, bo ciągle słyszałem, że Amerykanin nie może zostać papieżem - powiedział w wywiadzie dla telewizji ABC brat Leona XIV, John Prevost. Wyjawił jednak, że papieską przyszłość przepowiedziała mu sąsiadka z Chicago, gdy jeszcze chodził do pierwszej klasy.

Więcej ...

Kiedy odbędzie się Msza inaugurująca pontyfikat Leona XIV?

2025-05-09 14:00

Vatican Media

Prefektura Domu Papieskiego przekazała, że Msza św. inaugurująca pontyfikat Papieża Leona XIV zostanie odprawiona w niedzielę, 18 maja o godz. 10.00 na Placu św. Piotra.

Więcej ...

O. Wiesław Dawidowski, augustianin: w naszym zakonie jest radość i euforia

2025-05-09 17:39
św. Augustyn

Wikipedia/public domain

św. Augustyn

- Po wyborze papieża Leona XIV w naszym zakonie jest radość i euforia - mówi o. Wiesław Dawidowski OSA, były przełożony prowincjalny augustianów w Polsce, Narodowy Dyrektor Duszpasterstwa Migrantów. - Znamy się od 1999 r. Spotykałem go wielokrotnie przede wszystkim przy okazji naszych wydarzeń zakonnych, takich jak kapituły generalne, wizytacje - wspomina. Ojciec Święty, jeszcze jako generał augustianów był w Polsce trzykrotnie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: pierwsze plany nowego papieża

Leon XIV

Watykan: pierwsze plany nowego papieża

Leon XIV - Papież misjonarz

Leon XIV

Leon XIV - Papież misjonarz

Brat papieża: od dzieciństwa wiedział, że zostanie...

Leon XIV

Brat papieża: od dzieciństwa wiedział, że zostanie...

Papież Leon XIV: niech pokój będzie z wami wszystkimi!

Leon XIV

Papież Leon XIV: niech pokój będzie z wami wszystkimi!

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...