Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra pamięta o papieżu Franciszku w 12. rocznicę wyboru

Karol Porwich/Niedziela

W dwunastą rocznicę wyboru papieża Franciszka, szczególna modlitwa za Ojca Świętego zanoszona jest także na Jasnej Górze. Pielgrzymi wyrażają wdzięczność za jego wytrwałe prowadzenie Kościoła Chrystusowego i teraz w chorobie proszą Boga o siły dla niego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Papież dźwiga wielką odpowiedzialność za Kościół, stąd ta modlitwa jest wciąż potrzebna – przypomina przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski.

- Każdego dnia, zanoszone są błagania za Piotra naszych czasów podczas sprawowanej w jego intencji Mszy św. o godz. 18.30. To już tradycja sięgająca pontyfikatu Jana XXIII, że tutaj w sanktuarium codziennie modlimy się w intencjach Ojca Świętego i też w intencjach, które papież nosi w swoim sercu. W ostatnich dniach widząc ogromne zmaganie z chorobą modlimy się, by Pan Bóg dał mu dużo sił i łask do kierowania Kościołem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przeor jasnogórski podkreślił, że symbolem tego pontyfikatu papieża Franciszka jest prostota i troska o najsłabszych, ale też troska o młody Kościół.

- Dla mnie duże znaczenie ma Adhortacja "Evangelii gaudium". W niej papież mówi o radości ewangelii, o tym, że Kościół zawsze jest młody, kiedy nie boi się iść na krańce świata i nie boi się głosić ewangelii także w środowiskach wydawałoby się nie przychylnych Jezusowi - powiedział o. Samuel.

Papież jest głową Kościoła, zastępcą Chrystusa na ziemi, czyli kimś ważnym dla nas chrześcijan, więc to są takie argumenty, które mocno przemawiają za tym, że o nim pamiętamy nie tylko w dniu rocznicy wyboru na stolicę Piotrową mówili jasnogórscy pielgrzymi.

Reklama

- Zawsze dołączam papieża Franciszka do swych różnych modlitw, każdego dnia staram się o nim pamiętać, bo on zresztą sam prosi o taką modlitwę – mówi Beata Mackiewicz. – Pamiętam też o jego nauczaniu pełnym prostoty, nauczaniu ewangelicznym i takim ukierunkowującym nas, na bliźniego, na dobro tych ludzi najsłabszych - dodała.

Joanna Wrona z Częstochowy powiedziała, że każdego dnia pamięta o papieżu w swoich modlitwach. Jednak dla niej wybór kard. Jorge Mario Bergoglio na papieża, to szczególny osobisty moment.

- Powracam do wyboru, bo to też takie osobiste dla mnie przeżycie. Kiedy papież przyjął imię Franciszek, ja oczekiwałam na narodziny piątego dziecka. Wtedy z mężem zdecydowaliśmy, że nasz syn urodzony właśnie w 2013 r. będzie miał na imię Franciszek i tak się stało. Więc to dla mnie ta szczególna, wyjątkowa chwila, która już pozostaje razem ze mną na zawsze – mówiła Joanna.

Wielu młodych, w tych dniach zwłaszcza pielgrzymujących maturzystów jest wdzięczna Franciszkowi za jego troskę o młodych, podkreślają, że inspiruje ich jego oddanie ludziom, ciepło, serdeczność, także skromność i zwyczajność.

- Papież Franciszek jest naszym nauczycielem, uczy mnie wrażliwości na drugiego człowieka. Jestem wdzięczna, że taka osoba jest i że mogę patrzeć na niego jako na autorytet. Uczy mnie jak wierzyć, jak się modlić i za to dziękuję – powiedział Daria, maturzystka z Rzeszowa.

Szymon Gancarczyk z Nowego Sącza podkreślał, że dla niego ważne jest to, że papież jednoczy ludzi i na wzór Jezusa nikogo nie odrzuca.

Papież Franciszek odwiedził Jasną Górę, 28 lipca 2016 r. Tutaj odprawił Mszę św. z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Był on trzecim - po Janie Pawle II i Benedykcie XVI - zwierzchnikiem Kościoła katolickiego, goszczącym w tym najważniejszym polskim sanktuarium maryjnym. Widocznym znakiem przywołującym obecność papieża Franciszka na Jasnej Górze jest ofiarowana złota róża umieszczona na ołtarzu Matki Bożej, kielich mszalny czy kryształowy różaniec. Wyrazem pamięci papieża Franciszka o Jasnej Górze, posługujących tu paulinach i rzeszach pielgrzymów, stał się też szczególny jego dar, który otrzymała Jasna Góra w 2020 r. To przywilej odpustu zupełnego "in perpetuo", czyli mającego "wieczystą moc" dla wszystkich wiernych przybywających do jasnogórskiego sanktuarium.

Kard. Jorge Mario Bergoglio został wybrany 266. Papieżem 13 marca 2013 roku.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2025-03-13 20:32

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Franciszek pozdrowił olimpijczyków

PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Na zakończenie audiencji ogólnej w Watykanie papież Franciszek nawiązał do rozpoczynających się 4 lutego w Pekinie Zimowych Igrzysk Olimpijskich oraz miesiąc później, 4 marca Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich.

Więcej ...

Egzorcyzm papieża Leona XIII

Niedziela łódzka 1/2004

Więcej ...

Leon XIII, papież w latach 1878-1903, jeden z twórców katolickiej nauki społecznej

2025-05-08 21:05

wikipedia.org

Gioacchino Pecci był Włochem, arcybiskupem Perugii i 20 lutego 1878 został wybrany papieżem. Przyjął imię Leona XIII. W 1891 r. ogłosił encyklikę "Rerum novarum", uznawaną za fundament współczesnej katolickiej nauki społecznej. Wybór imienia przez nowego papieża uznaje się za nawiązanie do pontyfikatu poprzedniego o tym imieniu i wskazówkę co do linii nowego pontyfikatu.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

Kościół

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

W oczekiwaniu na wybór Papieża. Transmisja na żywo z...

Kościół

W oczekiwaniu na wybór Papieża. Transmisja na żywo z...

Watykan: pierwsze plany nowego papieża

Kościół

Watykan: pierwsze plany nowego papieża

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...