Reklama

Niedziela Wrocławska

Biskup Maciej Małyga: Czas szkoły średniej to dobry okres, aby chcieć od siebie więcej, mieć różne, dobre pragnienia, szlachetne ambicje

bp Maciej Małyga

screen YT

bp Maciej Małyga

Słowo biskupa Macieja Małygi, skierowane do ludzi młodych przepełnione było nadzieją: - Jest nadzieja, to znaczy, że jutro będzie dobre, niezależnie od tego, jaki będzie wynik matury. Jutro jest i będzie dobre, bo Bóg jest obecny pośród nas. Nawet jeśli będzie pod górkę, to w ostateczności, życie jest dobre, bo uratował je Bóg, który nam je podarował i czeka na nas na końcu tej drogi.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bycie chrześcijaninem, to także patrzenie w przyszłość. - Jesteśmy zaproszeni, aby odważnie popatrzeć na swoje jutro. Niezależnie od tego, co się wydarzy, Bóg będzie razem z nami, ale wiemy też, że nadziei można dopomóc, co podkreśla św. Paweł w Liście do Rzymian, że tam gdzie ucisk, tam rodzi się wytrwałość, a tam, gdzie wytrwałość, tam jest nadzieja. Jest to dar Boga dla nas, a każdy z nas może jej pomóc. Możemy sprawić, że będziemy mieli jeszcze więcej odwagi i ufności, że będzie jeszcze mniej strachu wobec tego co będzie i nadejdzie - powiedział biskup.

Hierarcha nawiązał do proroka Ezechiela, który podaje do zastanowienia, że człowiek sprawiedliwy, jeśli popełni grzech, czy przekreśla wszystko, co zrobił. - To czytanie zadaje pytanie, do czego dorastamy. Słowo Boże mówi, że można być na początku sprawiedliwym albo występnym. Każdy z nas miał różny start i różne talenty. Słowo Boże podkreśla, że nie chodzi o to, co było naszym początkiem, ale naszym wyborem jest to, do czego rośniemy, co wybieramy, jakie podejmujemy decyzje. Człowiek sprawiedliwy, czyli urodzony w porządnej rodzinie i mający różne talenty, cóż z tego jeśli dokonuje złych wyborów i to traci, a ten, któremu było trudno, wcale nie jest przekreślony, bo może dokonać wiele dobrych wyborów. - Sprawiedliwy może rosnąć do zła, a grzesznik do sprawiedliwości - tłumaczył biskup.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Biskup Maciej podkreślił fakt, że wielu młodych podczas pielgrzymki przystąpiło do spowiedzi świętej. - Po to, aby rosnąć do tego, co dobre i powiedzieć “nie” temu, co nas niszczy, nawet jeśli jest to wielką siłą i trwa wiele lat. Być może wymaga wiele lat pracy, ale przystępując do spowiedzi, mówisz, że nie zgadzasz się na zło w tobie i wybierasz pracę, trud i nadzieję, że Bóg mi dopomoże - wskazał hierarcha.

Kaznodzieja użył porównania osób, które miały trudny początek z wyjściem narodu izraelskiego z niewoli. - Gdy trzeba zostawić za sobą coś co nas niszczy, jakąś “siłę faraona”, coś czego nie chcemy, a coś, co nad nami panuje. Mogą być wśród nas tacy, których życie jest podobne do syna marnotrawnego. I nieraz trzeba pokonać długą drogę, aby odkryć, że to wszystko ma sens: Bóg, wiara, miłość, bycie uczciwym, sprawiedliwym. I o to prosimy dla nas, abyśmy dorastali do dobra, a nie do zła, niezależnie od tego, jaki mamy początek - nauczał bp Małyga.

Życie chrześcijańskie wiąże się ze stawianiem sobie wymagań. - Czas szkoły średniej to dobry okres, aby chcieć od siebie dużo, mieć różne, dobre pragnienia, szlachetne ambicje. Może dzięki temu, że masz otwarte serce, przyjdą inne, piękniejsze pragnienia, o których nawet dziś nie marzysz - zachęcał biskup Maciej, przestrzegając przed złymi myślami. - Mieć dobre pragnienia, to karmić się tym, co dobre. Nie wszystko uda się od razu. Na niektóre sprawy potrzeba miesięcy, lat, ale bądźmy cierpliwi.

W dalszej części bp Maciej zachęcał do tego, aby w drodze do dorastania i dobrych wyborów nie iść samemu. - Jeden jest dla drugiego pomocą, wzorem, wsparciem. Przyjaźń jest lekarstwem i może uleczyć różne rany, jakie zadało nam życie, albo zadaliśmy sobie sami - mówił.

Mówiąc o nadziei, hierarcha podkreślił, że jest ona kotwicą. - Kotwicy nie widać, ale trzyma nas mocno. A nasza nadzieja, to zaufanie Bogu, który jest w tym świecie, ale jest spoza tego świata i to jest nasza siła. Nawet jeśli nasze małe nadzieje, plany się nie spełnią, to wielka nadzieja, co do Boga i ostatecznego uratowania naszego życia spełni się na pewno, jeśli będzie w nas wiara, nadzieja i miłość - podsumował biskup Maciej Małyga.

Na zakończenie Mszy świętej młodzież zawierzyła wszystkie swoje sprawy, pragnienia, egzaminy Matce Bożej.

Podziel się:

Oceń:

+3 -1
2025-03-14 18:13

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do św. Rity

Św. Rita

Agata Kowalska

Św. Rita

Nowenna do odmawiania między 13 a 21 maja lub w dowolnym terminie.

Więcej ...

Ratunek dla Polski w św. Andrzeju Boboli

polona.pl

Wiele krzywdzących słów mówi się dziś o Polsce i Polakach. Nie jest to łatwy czas dla naszego narodu.

Więcej ...

Wolontariusze Caritas pielgrzymami nadziei w Bierutowie

2025-05-16 21:11

mat. pras

W Bierutowie odbył się zjazd wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. W roku jubileuszowym wolontariusze stali się pielgrzymami nadziei. 200 młodych z 6 szkół przeszło przez ulice miasteczka z orędziem nadziei. Sami podnosili swoje kompetencje na warsztatach z żołnierzami, ratownikami, strażakami i ratownikami medycznymi.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity

USA: profanacja kaplicy adoracji Najświętszego...

Kościół

USA: profanacja kaplicy adoracji Najświętszego...

Czy kard. Ryś rozmawiał z papieżem Franciszkiem po jego...

W wolnej chwili

Czy kard. Ryś rozmawiał z papieżem Franciszkiem po jego...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Znamy herb i dewizę Papieża Leona XIV

Leon XIV

Znamy herb i dewizę Papieża Leona XIV

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Leon XIV

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Egzorcyzm papieża Leona XIII

Wiara

Egzorcyzm papieża Leona XIII

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką