Reklama

Niedziela Lubelska

Przyjdź do źródła!

Niedziela lubelska 9/2014, str. 1, 3

Maria Łaskarzewska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

URSZULA BUGLEWICZ: – W czwartek po Środzie Popielcowej, 6 marca, w archidiecezji lubelskiej rozpoczną się pierwsze rekolekcje ewangelizacyjne „Przyjdź do Źródła. Rekolekcje dla spragnionych”. W ciągu ponad pięciu najbliższych lat projekt obejmie wszystkie parafie archidiecezji. Skąd pomysł na takie rekolekcje?

Reklama

KS. MICHAŁ ZYBAŁA: – Zapraszamy wiernych naszej archidiecezji do udziału w rekolekcjach ewangelizacyjnych, których celem jest głoszenie Słowa Bożego. Będą to rekolekcje kerygmatyczne, których podstawową treścią jest kerygmat, czyli pierwsze przepowiadanie, jakie pojawiło się w Dziejach Apostolskich. W moim przekonaniu zostało ono w Kościele zaniedbane. Większość z nas wiarę wyniosła z domu, gdzie wychowano nas w pewnej kulturze i religijności, ale rzadko w kim wiara zrodziła się ze słuchania kerygmatu, które ma doprowadzić do spotkania z Jezusem. Skutkiem tego jest kryzys wiary. Stąd idea przeprowadzenia w diecezji rekolekcji ewangelizacyjnych, a właściwie to wypełnienie nakazu misyjnego Chrystusa. Pomysł pojawił się w środowisku inicjatywy ewangelizacyjnej Przystanek Jezus w Lublinie wśród ludzi, którzy na co dzień zajmują się głoszeniem Ewangelii. Do projektu „Źródło” zaangażowaliśmy te wspólnoty z archidiecezji, które mają formację kerygmatyczną i które w swoim charyzmacie mają działalność ewangelizacyjną. Podczas różnych spotkań przekonaliśmy się o tym, że te same intuicje i te same natchnienia są w każdym z nas.

– W jaki sposób rekolekcje będą się odbywały w poszczególnych parafiach?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Rekolekcje ewangelizacyjne będą się odbywały w kontekście peregrynacji Krzyża. Jest już przygotowana kopia Krzyża Trybunalskiego, w którym zostały umieszczone relikwie Drzewa Krzyża. Sam projekt, nazwany przez nas „Źródło”, wygląda w ten sposób, że najpierw w parafii odbywają się czterodniowe rekolekcje kerygmatyczne, prowadzone przez jedną z 20. ekip. W skład tych ekip wchodzą osoby z różnych wspólnot, m.in.: z Odnowy w Duchu Świętym, Neokatechumenatu czy Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Proboszczom proponujemy dwa modele rekolekcji: tradycyjne i przeprowadzone metodą bloków rekolekcyjnych. W wersji tradycyjnej jest to nauka ze świadectwem osoby świeckiej w czasie Mszy św., w wersji drugiej proponowane są spotkania z głoszeniem Słowa Bożego. Blok rekolekcyjny zawiera świadectwo, a także pewne formy celebracji i aktywizacji. Zwieńczeniem tej formy jest Eucharystia. Niezależnie od wybranego sposobu, w sobotni wieczór do parafii przybywa Krzyż z relikwiami. Uroczyste przyjęcie Krzyża i wybór Jezusa na jedynego Pana i Zbawiciela jest kulminacyjnym momentem rekolekcji. Ekipa rekolekcyjna wyjeżdża z parafii w niedzielę wieczorem, a krzyż zostaje w parafii przez tydzień. Odbywa się wówczas codzienna adoracja i czuwanie przy krzyżu, zwieńczone sobotnią Eucharystią z wołaniem o Ducha Świętego i udzieleniem młodzieży sakramentu bierzmowania. Tej Mszy św. przewodniczy ksiądz biskup.

– Rekolekcje będą głoszone przede wszystkim przez osoby świeckie…

– Głoszenie Słowa Bożego w takiej formie jest doświadczeniem wielu wspólnot. My głosimy je już od 5 lat i dostrzegamy, że świadectwo życia ludzi świeckich dociera do większej grupy słuchaczy. Po naukach rekolekcyjnych wiele osób podchodzi do prowadzących, właśnie do osób świeckich, by podzielić się z nimi doświadczeniem swojego życia. Nawiązuje się wówczas dialog, który jest bardzo istotną częścią spotkania; to przestrzeń spotkania z człowiekiem. W każdej ekipie obecny jest kapłan, który jako pasterz nią kieruje.

– Taka forma rekolekcji wymagała zapewne wielu przygotowań?

Reklama

– Ewangelizatorzy pierwsze przygotowanie odbyli w swoich wspólnotach; każdy z nich przeszedł konkretną formację. Drugą płaszczyzną przygotowania jest ich doświadczenie ewangelizacji, którą do tej pory podejmowali. Wreszcie trzecią płaszczyzną było przygotowanie podczas rekolekcji, jakie wspólnie przeżyliśmy w Dąbrowicy. W listopadzie, podczas pierwszego weekendu rekolekcyjnego, zastanawialiśmy się nad samym projektem i nad tym, jak te rekolekcje mają wyglądać. Spotkanie w styczniu poświęcone było temu, co mamy mówić, czyli kerygmatowi. Z kolei w lutym zastanawialiśmy się, w jaki sposób głosić Słowo. W niedzielę, 2 marca, abp Stanisław Budzik podczas Mszy św. w archikatedrze dokona rozesłania ok. 140 ewangelizatorów. Pierwszym sprawdzianem będą rekolekcje w parafii archikatedralnej, w których uczestniczyć będą również wszyscy ewangelizatorzy.

– W jaki sposób wierni zostaną zaproszeni do udziału w rekolekcjach?

– Jeśli chodzi o ludzi, którzy są na co dzień obecni w kościele, to wystarczą im ogłoszenia parafialne. Mam nadzieję, że peregrynacja relikwii Drzewa Krzyża będzie dla wiernych dodatkową zachętą do udziału w rekolekcjach, które niekoniecznie odbędą się w czasie tradycyjnie przewidzianym na ćwiczenia duchowe, czyli w Wielkim Poście lub w Adwencie. Ponieważ ma być to nowa ewangelizacja, czyli wyjście do ludzi ochrzczonych, którzy dawno utracili smak wiary, proponujemy proboszczom pewne działania mające na celu zachęcenie jak największej grupy do udziału w rekolekcjach. Mogą to być spotkania pre-ewangelizacyjne na ulicach lub w szkołach ponadgimnazjalnych, podczas których uczestnicy zostaną zaproszeni do słuchania Słowa Bożego w kościele. Jeszcze inną formą, najtrudniejszą i najlepszą, jest forma pre-ewangelizacji po domach. Polega ona na głoszeniu Dobrej Nowiny i zaproszeniu na rekolekcje w mieszkaniach poszczególnych parafian. W parafiach, które zdecydują się na tę formę, do mieszkańców pójdą ewangelizatorzy w parach: jedna osoba z danej parafii, odpowiednio przeszkolona podczas dekanalnych warsztatów, i jedna osoba z doświadczeniem ewangelizacji. Projekt „Źródło” skierowany jest przede wszystkim do dorosłych i do młodzieży.

Reklama

– W rekolekcje ewangelizacyjne wpisana jest peregrynacja krzyża…

– Owocem Roku Wiary w naszej archidiecezji jest peregrynacja Krzyża Świętego. Po diecezji peregrynować będzie kopia łaskami słynącego Krzyża Trybunalskiego z lubelskiej archikatedry. W jego drzewcu zostały umieszczone relikwie Drzewa Krzyża. Peregrynacja przypadnie na czas, kiedy nasza archidiecezja będzie przeżywać ważne rocznice: 300-lecie utworzenia seminarium duchownego w Lublinie (2014), 210. rocznica powstania diecezji lubelskiej i 250. rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Chełmskiej (2015), 1050. rocznica Chrztu Polski (2016), 700-lecie założenia miasta Lublin (2017), 100-lecie istnienia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (2018) i 450-lecie Unii Lubelskiej (2019). Pielgrzymka kopii Krzyża Trybunalskiego, tak mocno związanego z Lublinem, wpisuje się w przeżywanie tych rocznic. Ponadto w rekolekcje kerygmatyczne, które będą towarzyszyły peregrynacji, szczególnie wpisuje się znak krzyża. Sam moment przybycia do parafii krzyża to punkt kulminacyjny, podczas którego Jezus zostanie wybrany na Pana i Zbawiciela. W moim odczuciu krzyż to Opatrznościowy znak rekolekcji.

– W jaki sposób nasi Czytelnicy mogą przyczynić się do powodzenia tego projektu?

– Zwracam się do wszystkich z prośbą o modlitwę i o post. Bez tego będzie to tylko wydarzenie kulturalne, a nie ewangelizacyjne. Jeśli projekt „Źródło” ma być ewangelizacją, która dotyka serca człowieka, to musi być też potężne zaplecze modlitwy i postu. Proszę wszystkich o ten dar, a chorych o ofiarowanie swego cierpienia w intencji rozpoczynających się rekolekcji. Ja już widzę działanie modlitwy i postu; dostrzegam, że Bóg ochrania ewangelizację. Jednak jeśli w Kościele dokonuje się jakieś dobro, zły duch dopuszcza coraz silniejsze ataki. Potrzeba więc postu i modlitwy, które są płaszczem ochronnym dla głoszenia Słowa Bożego wszystkim ludziom.

Wszelkie informacje dotyczące projektu „Źródło”, w tym terminarz rekolekcji i peregrynacji dla poszczególnych parafii, znajduje się na stronie www.pj.lublin.pl.

Kalendarz rekolekcji na marzec:
6-9 marca: parafia archikatedralna
13-16 marca: Klesztów
20-23 marca: Kamień Lubelski
27-30 marca: Chełm, Miłosierdzia Bożego

Podziel się:

Oceń:

2014-02-27 10:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś: jaka jest nasza hojność w dawaniu naszego czasu Jezusowi?

ks. Paweł Kłys

„Jaka jest nasza hojność w dawaniu naszego czasu Jezusowi?”- pytał w swojej homilii abp Grzegorz Ryś w drugim dniu Wielkopostnych Rekolekcji dla Łodzi.

Więcej ...

Konklawe: kardynałowie odcięci od świata. Co oznacza „cum clave” i jak wygląda izolacja?

2025-04-24 15:24
Kardynałowie na czas wyboru nowego papieża będą odcięci od świata

PAP/EPA

Kardynałowie na czas wyboru nowego papieża będą odcięci od świata

Bez telefonów, bez kontaktu ze światem, bez internetu - podczas konklawe kardynałowie znikają za zamkniętymi drzwiami Kaplicy Sykstyńskiej. Co dokładnie oznacza „cum clave” i jak naprawdę wygląda ta izolacja?

Więcej ...

USA/ Prezydent Trump: Krym zostanie przy Rosji

2025-04-25 12:44

PAP/EPA/AL DRAGO / POOL

Krym zostanie przy Rosji - powiedział prezydent USA Donald Trump w wywiadzie dla magazynu "Time". Rozmowę opublikowano w piątek z okazji zbliżających się stu dni drugiej prezydentury Trumpa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Komunikat Kurii Metropolitalnej w Przemyślu ws. kapłana z...

Kościół

Komunikat Kurii Metropolitalnej w Przemyślu ws. kapłana z...

Ksiądz, który skrytykował dr Jagielską usłyszał...

Wiadomości

Ksiądz, który skrytykował dr Jagielską usłyszał...

Jak wygląda projekt grobowca papieża? Jest zdjęcie

Kościół

Jak wygląda projekt grobowca papieża? Jest zdjęcie

Mieszkańcy skarżą się na uciążliwości, jakie stwarza...

Kościół

Mieszkańcy skarżą się na uciążliwości, jakie stwarza...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr...

Wiadomości

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr...

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Kościół

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Co z postem w Wielką Sobotę?

Wiara

Co z postem w Wielką Sobotę?