Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków

Prosili o błogosławieństwo dla Krakowa

Biuro Prasowe AK

    Podczas uroczystości odpustowych w Sanktuarium św. Józefa Obrońcy Miasta Krakowa metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski wskazał, że być człowiekiem sprawiedliwym oznacza m.in. uznawać nad sobą Boga i Jego prawo, modlić się, a także przejmować się losem innych ludzi, zwłaszcza dzieci nienarodzonych i czuć się odpowiedzialnym za wzrost wiary i miłości do Boga u młodych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na początku Mszy św. rektor klasztornego kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie, o. Piotr Nyk OCD przypomniał, że przed 310 laty św. Józef został wybrany na głównego patrona Krakowa. – Przychodzimy dziś, aby św. Józefa obecnego w tej świątyni w cudownym obrazie z tamtych czasów, prosić o błogosławieństwo dla Krakowa i jego mieszkańców – mówił i powitał arcybiskupa oraz wszystkich zebranych duchownych i wiernych.

Metropolita krakowski w homilii powiedział, że człowiek sprawiedliwy w starotestamentalnym rozumieniu jest posłuszny Bogu, wykonuje Jego prawa i przezywa je w swym sercu. – Dzięki temu zachodzi szczególna więź przymierza między Bogiem a człowiekiem sprawiedliwym. Bo dla sprawiedliwego Pan jest Bogiem. A z kolei jeżeli tak jest, to i człowiek sprawiedliwy cieszy się szczególnym poczuciem przynależności do Narodu Wybranego – zaznaczył i przywołał słowa Psalmu 119, mówiącego o losie człowieka sprawiedliwego, który w swej modlitwie błagalnej prosi Boga, by go nigdy nie opuszczał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Arcybiskup powiedział, że Józef był dumny ze swego Syna, który w świątyni nauczał dorosłych. To także z nauki opiekuna wyrastała mądrość dwunastoletniego Jezusa. Obok dumy ojcowskiej mężczyzna odczuwał ból serca, wyrażony słowami Maryi: „Synu, czemuś nam to uczynił?”. U św. Józefa można także odnaleźć wewnętrzną decyzyjność i odpowiedzialność za najbliższych, gdy zdecydował się uciekać z rodziną do Egiptu. – Taki był Józef, człowiek pełniący sprawiedliwość i będący sprawiedliwym w obliczu Najwyższego – podsumował.

Abp. Marek Jędraszewski powiedział także, że w Nazarecie znajduje się dom św. Józefa, w którym Jezus mieszkał, był posłuszny rodzicom, cieszył się miłością Matki i opieką św. Józefa. W tym kontekście arcybiskup opowiedział, w jaki sposób odnaleziono w tym mieście grób świętego i przypomniał okoliczności jego śmierci.

Reklama

– Pytamy siebie dziś, co to znaczy „być człowiekiem sprawiedliwym” w świecie takim, jakim jest. W świecie, który za wszelką cenę chce żyć, jakby Pana Boga nie było – mówił metropolita i zauważył, że odpowiedź można odnaleźć w przykładzie życia św. Józefa. – Być sprawiedliwym to uznawać nad sobą Boga i Jego prawo. To uznawać, że jest Dekalog, i dwa przykazania miłości: Boga i bliźniego. To mieć poczucie, że się przynależy do nowego Ludu Bożego i że to daje poczucie osobistej godności, ale także nadziei na przyszłość. Być człowiekiem sprawiedliwym dziś, to pogłębiać w sobie świadomość Bożego dziecka, Bożego wybraństwa – podkreślił. – Być człowiekiem sprawiedliwym dzisiaj w świecie takim, jaki jest, to także modlić się, również słowami Psalmu 119, prosząc Boga o wierność – dodał i podkreślił, że być sprawiedliwym oznacza też „okazywać miłość, szacunek i ufność wobec innych ludzi”. – Być człowiekiem sprawiedliwym to przejmować się losem innych ludzi, zwłaszcza tych najbardziej bezbronnych i niewinnych: dzieci, które się nie narodziły i żyją w łonach matek. Czuć się odpowiedzialnymi za ich życie, w świecie który uważa, że „aborcja jest prawem kobiety” i „przejawem wolności”. Być człowiekiem sprawiedliwym to, wzorem św. Józefa, czuć się odpowiedzialnym za wzrost wiary i miłości do Boga u własnych dzieci. To brak obojętności wobec tego, że próbuje się dzieci oddzielać od Pana Boga, ograniczając im możliwość poznawania Go poprzez redukcję lekcji religii w szkole. Być człowiekiem sprawiedliwym to mieć bardzo jasną hierarchię wartości – wskazał i podkreślił, że „być człowiekiem sprawiedliwym to żyć nadzieją, która nie może zawieść”.

Przywołał słowa papieża Franciszka, który mówił o nadziei życia wiecznego, na mocy której chrześcijanie mają pewność, że dzieje ludzkości są ukierunkowane na spotkanie z Panem w chwale. „Żyjmy zatem w oczekiwaniu na Jego powrót i w nadziei życia wiecznego w Nim” – pisał papież. Homilię arcybiskup zakończył słowami modlitwy do św. Józefa.

O. Piotr Nyk podziękował arcybiskupowi za wygłoszone słowo i wszystkim obecnym za modlitwę. Zapowiedział, że po błogosławieństwie będzie miało miejsce zawierzenie Krakowa św. Józefowi i koncert muzyki organowej.

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2025-03-20 23:22

Wybrane dla Ciebie

Odnalezione relikwie?

Srebrny relikwiarz św. Bonifacego Brunona z Kwerfurtu

Ks. Adrian Put

Srebrny relikwiarz św. Bonifacego Brunona z Kwerfurtu

W większości publikacji na temat św. Brunona, towarzysza św. Benedykta i św. Jana w misji do Polski Chrobrego, można znaleźć informację, że jego relikwie zaginęły. Ich brak był m.in. jednym z powodów nieobecności brunonowego kultu w naszej ojczyźnie w wiekach średnich. Okazuje się jednak, że jego relikwie są. Być może nawet nie zaginęły?

Więcej ...

Szokujące tezy "eksperta" demografii: Otwórzmy granice i będzie nas 70 milionów

2025-07-11 09:43

screenshot

GUS szacuje, że w 2060 r. będzie nas 30,9 mln. Od lat demografowie łamią sobie głowy, w jaki sposób powstrzymać ten zatrważający trend. W dyskusji akademickiej właśnie pojawiły się radykalne głosy, by... szeroko otworzyć granice i problem się sam rozwiąże. - Jeśli nie migracja, to na dzisiaj nie ma innej możliwości powstrzymania procesu wyludniania się naszego kraju - twierdzi prof. Piotr Szukalski z Uniwersytetu Łódzkiego.

Więcej ...

Prezydent: z Michniowem miała zniknąć nie tylko wieś, lecz także prawda o jej męczeństwie

2025-07-12 15:12
Niemieccy policjanci w płonącym Michniowie. 12 lipca 1943

pl.wikipedia.org

Niemieccy policjanci w płonącym Michniowie. 12 lipca 1943

Prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników obchodów 82. rocznicy pacyfikacji Michniowa podkreślił, że w zamyśle niemieckiego okupanta miała zniknąć nie tylko wieś, lecz także prawda o jej męczeństwie. Dodał, że pamięć o ofiarach zbrodni to ważny element tożsamości całego narodu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Kościół

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Europa

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie