Reklama

Niedziela Sandomierska

Brama Bieszczad

Ks. Adam Stachowicz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nasz Dom położony jest tuż za umowną granicą rozdzielającą Beskid Niski i Bieszczady Zachodnie na linii rzeki Osławy i torów kolejowych Zagórz-Łupków, opowiada ks. Adam Lechwar, kierownik oazowego ośrodka „Brama Bieszczad”. Jest to doskonałe miejsce wypadowe dla różnych wycieczek pieszych, samochodowych, czy autokarowych. W pobliżu znajduje się wiele ciekawych miejsc jak: Zalew Myczkowski i Soliński, czy Komańcza – miejsce internowania Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. Do miejsc wartych odwiedzenia należą Sanktuaria Maryjne w Zagórzu, Polańczyku i Jasieniu oraz wiele cerkiewek greko-katolickich zaadoptowanych dziś w ogromnej większości na kościoły katolickie. Na uwagę zasługuje słynne w Polsce Szybowisko w Bezmiechowej, synagoga w Lesku, skansen i muzeum w Sanoku, a przede wszystkim piękna bieszczadzka przyroda z wilkami i żubrami, które przy sroższej zimie podchodzą blisko zagród ludzkich – jednym tchem wymienia ks. Adam.

I jest nasz…

Od 2006 r. ze wsparciem wielu osób z Ruchu Światło-Życie naszej diecezji ośrodek próbuje organizować własną bazę materialną. Starania te prowadzone są poprzez Fundację „Światło-Życie” ośrodek w Sandomierzu. Fundacja, która jest dysponentem ośrodka, podjęła się najpierw nabycia tego miejsca, a następnie jego adaptacji z budynku szkoły, na Młodzieżowy Ośrodek Turystyczny „Brama Bieszczad”. Wykorzystano przy tym środki pomocowe z Unii Europejskiej. Ks. Adam opowiada: – To było duże wyzwanie, gdyż cały kosztorys projektu opiewał na sumę ok. 2, 5 miliona zł. 30 proc. tej kwoty musiał stanowić wkład własny, który pomogło nam zorganizować wielu ludzi dobrej woli. Największą pomoc w tym zakresie otrzymaliśmy z Kurii Biskupiej w Sandomierzu, za co bardzo serdecznie dziękuję biskupowi Krzysztofowi. Serdeczne podziękowania kieruję również do oazowiczów, którzy nie tylko finansowo, ale także modlitwą oraz jako wolontariusze swoją pracą tworzyli to miejsce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dla Oazy, ale nie tylko

– Ośrodek w Olchowej, należący do Fundacji Światło-Życie, ma ze swego założenia służyć w pierwszym rzędzie Ruchowi oazowemu naszej diecezji – informuje s. Iwona Oraniec, diecezjalna moderatorka Ruchu Światło-Życie. – Organizując spotkania formacyjne, staramy się zatem jak najczęściej korzystać z uroków tego miejsca. W okresie letnim odbywają się tam oazy wakacyjne, w ciągu roku natomiast Oazy Modlitwy oraz spotkania formacyjne dla animatorów. Ośrodek z dnia na dzień nabiera blasku, stąd też liczba spotkań zapewne również będzie wzrastać.

Ks. Lechwar dopowiada: – Dom ma służyć szeroko pojętej odnowie człowieka. Zatem, mimo że w nazwie mamy użyty przymiotnik „młodzieżowy”, naszą ofertę kierujemy do parafii, szkół, różnego typu organizacji, wspólnot, a także osób indywidualnych, które chcą znaleźć odrobinę ciszy i łatwego dostępu do bieszczadzkich szlaków. Organizujemy oazy, rekolekcje, dni skupienia, spotkania integracyjne, warsztaty, konferencje, kolonie, zimowiska, zielone i białe szkoły. Teren, na którym jest położona nasza baza, jest bardzo atrakcyjny turystycznie, kulturowo i historycznie. Helena Lis, menedżer ośrodka, dodaje: – Oferta nie jest skierowana tylko do grup kościelnych, ale do wszystkich zainteresowanych, a także do osób prywatnych.

Zaczyna tętnić życiem

Do Olchowej zaczynają przyjeżdżać nie tylko grupy z diecezji, ale również z innych stron Polski. Lokalizacja przyciąga szukających ciszy i piękna wędrowców. W kronice Ośrodka znajdujemy wpisy od grup parafialnych z Gawłuszowic, Opatowa, Nowej Dęby, Tarnobrzega, Sandomierza, Zaleszan, Ostrowca Świętokrzyskiego, Tuszowa Narodowego czy Woli Raniżowskiej. Do bierzmowania przygotowywali się gimnazjaliści z Godziszowa i Raniżowa. Ruch Światło-Życie zorganizował rekolekcje wakacyjne dla młodzieży i rodzin oraz Patriotyczną Oazę Modlitwy i podsumowujące powakacyjne spotkanie animatorów. Spoza diecezji można było spotkać studentów z Dominikańskiego Duszpasterstwa Akademickiego „Beczka” z Krakowa i parę grup z diecezji rzeszowskiej oraz archidiecezji przemyskiej albo Stowarzyszenia „Siemacha” z Krakowa. Natrafiamy również na wpisy kleryków z Seminarium Rzeszowskiego i gości indywidualnych, np. z Warszawy.

Reklama

W ostatnich dniach Olchowa tętniła życiem za sprawą przyjeżdżających na wypoczynek feryjny. Organizatorem takiego turnusy był m.in. ks. Marcin Świeboda, moderator wspólnoty przy parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Sandomierzu. Ks. Marcin podkreśla: – W czasie pobytu uczestniczyliśmy w spotkaniach formacyjnych, codziennej Eucharystii oraz wieczornych adoracjach. Odwiedziliśmy Komańczę, wspinaliśmy się na Kamień Leski. Młodzi zawierzali swoją przyszłość w zagórskim Sanktuarium. W galerii artysty Zdzisława Pękalskiego w Hoczwi uczestnicy ferii zapoznali się z miejscową kulturą, podziwiali umiejętności szybowników w Bezmiechowej, odwiedzili także Myczkowce i Solinę. Wizyta w Muzeum przy Kolegium Jezuickim w Starej Wsi uzmysłowiła nam potrzebę ewangelizowania w różnych środowiskach. Turnus krótko podsumowała Weronika: – Do tej pory inaczej myślałam o Kościele. Nierzadko nudziłam się na modlitwie, a ten wyjazd pozwolił wielu z nas odkryć, jak dużo w przeżywaniu Mszy św. zależy od nas. Mam nadzieję, że na wakacjach rodzice pozwolą mi wziąć udział w oazie.

Plany na przyszłość

– Oczywiście są – podkreśla pani menedżer. – Cały czas pracujemy przede wszystkim nad promocją miejsca i Ośrodka. Szukamy grup, które chciałyby przyjechać, przedstawiamy ofertę, żeby to miejsce służyło przez cały rok. Jesteśmy otwarci na wszelakie propozycje współpracy. Dodaje również: – lokalizacja w przedsionku Bieszczad, w niedalekiej odległości do ciekawych miejsc, ciekawa topografia terenu z pięknymi miejscami na wypady piesze i samochodowe, życzliwi ludzie w samej Olchowej, dzielący się swoimi umiejętnościami z przyjeżdżającymi do Ośrodka, to tylko niektóre atrakcje. Jest to jednocześnie pole do działania w przyszłości. Planujemy nawiązanie współpracy z miejscowymi artystami oraz osobami na wsi, które mają coś do powiedzenia o tradycjach tego rejonu. Ale przede wszystkim wskazać chcemy na ciszę, spokój, czyste powietrze, czy piękno rozgwieżdżonego nocą nieba – podkreśla Helena.

Reklama

W najbliższej przyszłości planowane są również różnego typu warsztaty, jak chociażby: „Animacji Dobrej Zabawy”, „Animacji Rozwoju Lokalnego” dla mieszkańców Olchowej, „Kulinarne łączenie pokoleń” oraz „Spotkania Kominkowe”, przedstawiające kulturę, tradycję, język tego regionu, „Olchowski Piknik Rodzinny” w lipcu, spotkanie dawnych członków Ruchu – animatorów Oazy, Oazy Modlitwy przed I stopniem i inne.

* * *

Fundacja „Światło-Życie” ośrodek w Sandomierzu
ul. Mariacka 8
27-600 SANDOMIERZ
kom. 698 626 985
e-mail: motbramabieszczad@gmail.com
BGŻ 0/Sandomierz, nr konta:
10 2030 0045 1110 0000 0191 0340
Fundacja posiada stronę
www.sandomierz.oaza.pl/fundacja.
Ośrodek ma również swój Fan Page
na portalu społecznościowym:
www.facebook.com/MOTBramaBieszczadOlchowa.

Istnieje możliwość odliczenia 1% podatku dochodowego z podaniem na formularzu PIT danych naszej Fundacji:
KRS 0000071891 oraz w rubryce inne informacje: „Dla Ośrodka w Sandomierzu”

* * *

Odległości z Olchowej:

30 km – Solina

9 km – Zagórz (sanktuarium Matki Bożej Nowego Życia i ruiny klasztoru Karmelitów Bosych)

10 km – Lesko (synagoga, kirkut, „Słodki Domek”)

Reklama

19 km – Myczkowce (Ogród Biblijny, Park Miniatur Cerkwi, Mini Zoo)

15 km – Hoczew (Galeria Zdzisława Pękalskiego)

16 km – Bezmiechowa (szybowisko)

10 km – Weremień (stok narciarski i szybowisko)

56 km – Połonina Wetlińska, 65 km – Połonina Caryńska

33 km – Ustrzyki Dolne (basen, Muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego)

26 km – Komańcza (Izba Pamięci kard. Wyszyńskiego)

18 km – Zwierzyń (cudowne źródełko, przejście przez San)

41 km – Przejście graniczne polsko-ukraińskie Krościenko-Smolnica

Podziel się:

Oceń:

2014-03-06 11:05

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ku ponownemu obudzeniu

Ks. Dariusz Korolik, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie

Maciej Krawcewicz

Ks. Dariusz Korolik, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie

Siłę naszego Ruchu pokazuje choćby to, że trwa on w naszej diecezji już od prawie 50 lat – mówi ks. Dariusz Korolik.

Więcej ...

Ks. dr Strzelczyk: ksiądz bez stałej formacji popada w rutynę

2024-06-24 15:25

Karol Porwich/Niedziela

- Jeśli ksiądz zaniedbuje stałą formację duchową, intelektualną i wspólnotową, popada w rutynę. Możemy wtedy mieć do czynienia z gburem i samotnikiem, który się nie modli i nie rozumie współczesnej kultury - mówi w rozmowie z KAI ks. dr Grzegorz Strzelczyk z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, odpowiedzialny za formację stałą księży w archidiecezji katowickiej. Był on gościem ubiegłotygodniowej konferencji zorganizowanej w Warszawie przez Zespół ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce, który działa przy Komisji Duchowieństwa KEP.

Więcej ...

UE/ Unia Europejska rozpoczęła negocjacje akcesyjne z Ukrainą

2024-06-25 18:41

Adobe Stock

Unia Europejska we wtorek w Luksemburgu zainaugurowała negocjacje akcesyjne z Ukrainą. "To kamień milowy w naszych stosunkach" - zadeklarowała w imieniu UE szefowa MSZ Belgii Hadja Lahbib. "Potwierdzamy przystąpienie do rozmów akcesyjnych" - powiedziała wicepremierka Olha Stefaniszyna reprezentująca Ukrainę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Pustelnik z Góry Maryi

Święci i błogosławieni

Pustelnik z Góry Maryi

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024